Trwa ładowanie...

Dlaczego menopauza sprzyja zakażeniom dolnych dróg moczowych?

Dlaczego menopauza sprzyja zakażeniom dolnych dróg moczowych?
Dlaczego menopauza sprzyja zakażeniom dolnych dróg moczowych?

Zakażenie dolnych dróg moczowych to prosta w leczeniu, lecz dość kłopotliwa przypadłość, która – szacunkowo – dotyka co piątą kobietę. Wywołują ją głównie bakterie Escherichia coli, a może pojawić się w wyniku wzmożonej aktywności seksualnej i zmian hormonalnych. Choroby dróg moczowych są bardzo dotkliwe dla kobiet w okresie przekwitania. Dlaczego?

spis treści

1. Zakażenia dróg moczowych to typowo kobieca przypadłość

Częsta konieczność korzystania z toalety, parcie na pęcherz i ból podczas oddawania moczu to najczęstsze objawy zakażenia dolnych dróg moczowych. Tę przypadłość częściej odnotowuje się u kobiet niż u mężczyzn, co wynika głównie z różnic w budowie anatomicznej – o ile u kobiet długość cewki moczowej wynosi 2–5 cm, o tyle u mężczyzn jest to 15–20 cm, a krótsza jej długość stwarza dogodniejsze warunki do rozwoju patogenów wywołujących infekcję dróg moczowych. Ponadto u kobiet niewielka jest odległość cewki moczowej od odbytu, skąd mogą pochodzić czynniki wywołujące kłopoty z drogami moczowymi.

Bakterie, wędrując przez drogi moczowe, często zatrzymują się w pęcherzu, wywołując odczuwalne dolegliwości – dopiero wtedy wiele kobiet orientuje się, że coś jest nie tak. Przed dalszą ekspansją bakterii (są to w 90 proc. bakterie jelitowe Escherichia coli, nierzadko dochodzi także do zakażenia gronkowcami Staphylococcus epidermidis) chronią nas naturalne mechanizmy obronne.

Zobacz film: "Główne osiągnięcia polskiej transplantologii"

Choroba najczęściej występuje u kobiet w wieku 20–50 lat, ale może dotykać również kobiety po menopauzie, u których naturalne mechanizmy ochronne są osłabione.

2. Klimakterium a układ moczowy

W okres menopauzy wchodzą zwykle kobiety w wieku 45–50 lat. Jajniki nie uwalniają jajeczek, następuje spowolnienie produkcji hormonów płciowych, zmienia się także układ moczowo-płciowy. Na rozwój zakażeń układu moczowego wpływa chociażby zmniejszenie produkcji estrogenu i progesteronu, które regulują działanie nie tylko narządów płciowych, ale i pęcherza moczowego.

U kobiet w okresie przekwitania zmienia się pochwa. O ile wcześniej była ona wyścielona przez pięćdziesiąt warstw ochronnego nabłonka, przy menopauzie liczba warstw zmniejsza się do pięciu. Wiele kobiet cierpi wówczas na suchość pochwy, co zniechęca je do podejmowania relacji intymnych. Już w okresie poprzedzającym menopauzę, a więc podczas klimakterium, w pochwie zanika naturalna flora bakteryjna i zmienia się odczyn pH, co sprawia, że łatwiej rozwijają się bakterie, wirusy czy grzyby. Warunki do rozwoju zakażeń dróg moczowych są zatem idealne.

Ponadto w okresie przekwitania obniża się napięcie mięśni, które znajdują się w cewce moczowej, co może objawiać się np. nietrzymaniem moczu. Ze względu na to, że cewka moczowa znajduje się niedaleko ujścia pochwy, podczas stosunku płciowego kobiety mogą odczuwać nacisk na pęcherz. Dojrzałe kobiety powinny zatem pamiętać o tym, aby korzystać z toalety przed seksem, warto też wypić szklankę wody przed stosunkiem, i pamiętać by opróżnić pęcherz bezpośrednio po, aby wypłukać i usunąć bakterie. Profilaktycznie warto też pić sok z żurawiny lub czarnej porzeczki. Niezwykle ważne jest przestrzeganie higieny intymnej przez mycie się płynem lub żelem specjalnie przeznaczonym do pielęgnacji miejsc intymnych.

Wydaje się, że infekcje dróg moczowych nie są poważnym problemem zdrowotnym, ale nieleczone mogą prowadzić do poważnych schorzeń nerek. Na szczęście w prosty sposób możemy chronić swój układ moczowy przed zakażeniem. Gdy dojdzie do infekcji, można wyleczyć ją za pomocą preparatów farmakologicznych. Warto także pamiętać, że każdy przypadek jest inny- zatem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Wpływ antykoncepcji na zakażenia dolnych dróg moczowych
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze