Trwa ładowanie...

Koronawirus SARS-CoV-2 przyczepia się do enzymu ACE2. To dlatego mężczyźni gorzej przechodzą chorobę COVID-19

Mężczyźni gorzej znoszą koronawirusa niż kobiety
Mężczyźni gorzej znoszą koronawirusa niż kobiety (Getty Images)

Jak wynika z analiz naukowców: mężczyźni są nawet dwa razy bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19. To oni także przeważają w statystykach śmiertelności. Początkowo sądzono, że wynika to głównie z ich stylu życia. Teraz naukowcy są pewni, że znaczenie ma tu także enzym ACE2, którego jest po prostu więcej w męskim organizmie.

1. Jak atakuje koronawirus SARS-CoV-2?

Dr Deborah Birx, ekspertka ds. zdrowia współpracująca z administracją prezydenta Donalda Trumpa, ocenia, że mężczyźni umierają nawet dwa razy częściej niż kobiety - relacjonuje New York Post. Potwierdzają to także napływające statystyki: w Chinach 64 proc. ofiar śmiertelnych to mężczyźni, a 36 proc. to kobiety. We Włoszech 71 proc. śmierci dotyczy mężczyzn, a 29 proc. kobiet. W Polsce 58 proc. wśród wszystkich zgonów to mężczyźni, a 42 proc. kobiety. Ten schemat oddają także dane z innych państw np.: Niemiec, Francji, Hiszpanii, Korei Południowej. Dlaczego tak się dzieje?

Aby wniknąć do komórek, wirus SARS CoV-2 zachowuje się jak pasożyt: przyczepia się do enzymu ACE2, który staje się receptorem. ACE2 to enzym konwertujący angiotensynę.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

"Receptor ACE2 może być zatem wykorzystywany przez wirusy do wniknięcia do komórki gospodarza, wewnątrz której dochodzi do ich namnożenia. Spośród tysięcy zidentyfikowanych wariantów w obrębie genu ACE2 wiele z nich może potencjalnie wpływać na podatność na infekcję koronawirusami, takimi jak SARS-CoV i NL63. Nadal jednak nie można potwierdzić, czy podobna zależność występuje w przypadku obecnego koronawirusa: SARS-CoV-2. Do dalszych badań epidemiologicznych, w kontekście rozprzestrzeniania się wirusa i jego inwazyjności, potrzebne będą wielkoskalowe analizy genetyczne przeprowadzane na wielu populacjach" - wyjaśnia dr hab. Mirosław Kwaśniewski, kierownik Centrum Bioinformatyki i Analizy Danych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w rozmowie z PAP.

Wirus SARS-CoV-2 przyczepia się do ACE2, co umożliwia mu wniknięcie do komórki. Najwięcej ACE2 jest w płucach i sercu, dlatego to te narządy są atakowane w pierwszej kolejności. Już podczas epidemii SARS 2002-2003 wykazano związek pomiędzy ilością białek występujących na powierzchni pęcherzyków płucnych, które koduje enzym ACE2, a zakażeniem koronawirusem SARS-CoV.

“Zaobserwowano, że aktywowane białka wirusa, podobnie jak w przypadku pandemii SARS-CoV w 2002 roku, łączą się z ludzkim receptorem kodowanym przez gen ACE2, powodując zakażenie” – tłumaczy dr Kwaśniewski.

2. Dlaczego wirus atakuje konkretne narządy? Gdzie jest najwięcej ACE2?

Najwięcej receptorów ACE2 znajduje się w komórach nosa, płuc i jelit stąd też to te narządy atakowane są w pierwszej kolejności, ale jak zauważa dr Derkacz, to niejedyne zagrożone uszkodzeniem miejsca:

“Wirus SARS-CoV-2 m.in. za pośrednictwem receptora ACE2 dostaje się do naszego organizmu. Receptory te występują w dużych ilościach m.in. w płucach, sercu i nerkach, stąd najczęściej dochodzi do ciężkich objawów ze strony tych narządów. Ale już jakiś czas temu dowiedziono, iż jądra cechują się dość dużą ekspresją receptora ACE2” - zauważa specjalista, który przyznaje, że trwają analizy dotyczące wpływu zakażenia koronawirusem na niepłodność u mężczyzn.

Badacze zauważyli coś jeszcze. Ogólnie w organizmie mężczyzny znajduje się więcej enzymów ACE2 niż u kobiet. Jakie to ma znaczenie?

3. Dlaczego mężczyźni ciężej przechodzą koronawirusa niż kobiety?

Ponieważ w statystykach zgonów spowodowanych chorobą COVID-19 przeważają mężczyźni, naukowcy z całego świata próbują ustalić, dlaczego tak się dzieje. Najpierw lekarze sądzili, że po części wynika to z odmiennej reakcji układu immunologicznego (kobiety często uzyskują silniejszą odpowiedź immunologiczną na infekcje i szczepienia), ale przede wszystkim decyduje tu styl życia - statystycznie mężczyźni mniej przejmują się swoim zdrowiem i częściej niż kobiety lekceważą zalecenia lekarskie, a także posiadają więcej nałogów.

Przeczytaj także: Choroby wirusowe dają gorsze objawy u mężczyzn niż u kobiet

Adriaan Voors, profesor kardiologii w University Medical Center (UMC) Groningen w Holandii, postanowiła poszukać głębiej. Raport z badań jej zespołu ukazał się w prestiżowym czasopiśmie naukowym "European Heart Journal". Co się okazało?

Mężczyźni mają wyższy poziom enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE2). Co ważne, badanie udowodniło także, że powszechnie przepisywane leki, nazywane inhibitorami ACE lub blokerami receptorów angiotensyny (ARB) nie podnoszą poziomu stężenia ACE2 w ludzkim organizmie. Inhibitory ACE przyjmowane są przez pacjentów z niewydolnością serca lub nerek oraz osób chorujących na cukrzycę.

“Nasze odkrycia nie popierają odstawienia tych leków u pacjentów z COVID-19” – mówi prof. Adriaan Voors w "European Heart Journal".

4. Paradoks: mężczyźni częściej umierają, ale to kobiety są bardziej narażone na wirusa

Jak czytamy w naukowym czasopiśmie “The Lancet” z przeprowadzonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) analizy 104 państw wynika, że kobiety stanowią nawet do 70 proc. pracowników służby zdrowia. W prowincji Hubei kobiety to aż 90 proc. całej grupy medyków walczącej na pierwszej linii frontu z wirusem!

Autorzy raportu apeluje do rządów państw na całym świecie, aby zbierały i poddawały analizie dane dotyczące płci oraz różnic między płciami w przechodzeniu COVID-19. To pomoże jeszcze lepiej zrozumieć tę chorobę.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze