Trwa ładowanie...

Dlaczego nanosrebro i porost islandzki to duet doskonały?

 Katarzyna Krupka
Katarzyna Krupka 23.10.2019 12:35
porost islandzki
porost islandzki (istock)

Jesienno-zimowa aura to prawdziwe wyzwanie dla naszego organizmu. Częste zmiany temperatur, problemy z doborem odpowiedniej odzieży, przegrzewanie lub wychładzanie organizmu – to wszystko sprawia, że nasza odporność słabnie i pojawiają się pierwsze nieprzyjemne dolegliwości zdrowotne.

1. Jesienno-zimowe dolegliwości i sposoby ich leczenia

W okresie jesienno-zimowym nasz organizm jest znacznie bardziej podatny na różnego rodzaju infekcje górnych dróg oddechowych. Są one najczęściej wywoływane przez wirusy, rzadziej przez bakterie czy grzyby. Chrypka, ból gardła, uczucie pieczenia, problemy z przełykaniem, podrażnienie – kiedy pojawiają się te objawy, nie wolno zwlekać. A działać możemy na wielu płaszczyznach.

Współcześnie, gdy wiele osób szuka naturalnych metod leczenia, sięgamy najczęściej po domowe sposoby, które od lat stosowały nasze babcie. Do tych najpopularniejszych należą ziołowe płukanki czy mikstury do picia na bazie miodu, czosnku, cytryny i mleka. Stawiamy na to, co sprawdzone i znane.

Nasze gardło wymaga odpowiedniego nawilżenia, a składniki, które wybieramy, powinny mieć szerokie spektrum działania – antyseptyczne, antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Tylko takie połączenie daje gwarancję, że nie tylko złagodzimy ból, ale pozbędziemy się jego przyczyny. Tu z pomocą przychodzą porost i nanosrebro.

2. Porost i nanosrebro – dlaczego razem to duet niepokonany?

Płucnica islandzka (Cetraria islandica (L.) Ach.) czy inaczej porost islandzki to składnik od wieków ceniony przez Skandynawów. A im warto zaufać – w końcu należą do najzdrowszych ludzi na świecie. W jakim celu go stosują? Przede wszystkim jego cenne właściwości zdrowotne wykorzystywane są przy dolegliwościach związanych z infekcjami górnych dróg oddechowych, takimi jak ból gardła, chrypka, kaszel, podrażnienie.

To niewielki gatunek grzyba występujący przede wszystkim na półkuli północnej, czyli tam, gdzie klimat jest znacznie zimniejszy niż w Polsce. Część płucnicy wykorzystywana do celów leczniczych to plecha i to właśnie z niej uzyskuje się najcenniejsze naturalne produkty lecznicze.

W surowcu dominują polisacharydy, wśród których największe znacznie mają dwa polimery glukozy – lichenina oraz izolichenina wykazujące działanie nawilżające oraz powlekające błonę śluzową górnych dróg oddechowych.

Jednak cenny porost islandzki dopiero w połączeniu z nanosrebrem stanowi najskuteczniejszą broń w walce z infekcjami. Właściwości antybakteryjne srebra są znane od wieków. Nanocząsteczki to cząsteczki charakteryzujące się rozmiarem nie większym niż 100 nm, które składają się z od około 20 do 15 000 atomów.

Dlaczego to ważne? Duży stosunek powierzchni aktywnej do objętości sprawia, że wykazują bardzo silne działanie przeciwdrobnoustrojowe przy zastosowaniu niewielkich stężeń srebra. Nanocząsteczki srebra mają naukowo potwierdzone działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe.

Połączenie nanosrebra i porostu islandzkiego to nowoczesne i bardzo innowacyjne rozwiązanie. Dziś z powodzeniem stosowane jest w preparatach mających na celu leczenie infekcji gardła, np. w Uniben Silver. Dlaczego jest wyjątkowe? Po pierwsze działa objawowo – łagodzi podrażnioną błonę śluzową gardła, chroni ją i osłania, jednocześnie chroniąc przed działaniem patogenów.

Po drugie działa przyczynowo, czyli zwalcza drobnoustroje chorobotwórcze, które są przyczyną przykrych dolegliwości. Jest to zatem połączenie niezwykle skuteczne, ale i bezpieczne – można je stosować bez ograniczeń wiekowych, z czego powinni być zadowoleni przede wszystkim rodzice małych dzieci.

Partnerem artykułu jest marka Uniben

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze