Trwa ładowanie...

Dlaczego nie możemy dopuść do powikłań biegunki?

 Katarzyna Krupka
26.11.2018 10:39
Należy uważać, by nie dopuścić do powikłań biegunki
Należy uważać, by nie dopuścić do powikłań biegunki

Biegunka, czyli potocznie rozwolnienie, nie jest chorobą, tylko jednym z jej objawów. Najczęściej ma miejsce podczas zakażenia wirusowego albo bakteryjnego, przewodu pokarmowego. Nie należy jej lekceważyć, gdyż powikłania mogą być bardzo groźne – zwłaszcza u dzieci i osób starszych.

spis treści

1. Co to jest biegunka?

Biegunka polega na częstym oddawaniu luźnych stolców. Jej główną przyczyną są infekcje jelitowe. W Polsce najczęściej wywołują ją wirusy (rotawirusy), rzadziej bakterie z rodzaju Salmonella, Escherichia coli oraz gronkowce.

Zobacz film: "Czym jest łuszczyca?"

Do jelita cienkiego trafiają płyny, wśród których są również drobnoustroje chorobotwórcze, które organizm zazwyczaj zwalcza za pomocą kwasów. Kiedy jednak drobnoustrojów jest stanowczo za dużo, system odpornościowy jest zatruty, a biegunka to jedyna metoda na poradzenie sobie z nimi.

W wyniku zaistniałej infekcji, spowodowanej przez drobnoustroje, błony śluzowe wyścielające jelita ulegają podrażnieniu. W bardzo szybkim czasie tworzy sie stan zapalny, podczas którego woda i śluz wydzielają się do światła jelita. To dlatego biegunka objawia się częstym i wodnistym oddawaniem stolca. Mogą jej towarzyszyć nudności, gorączka, a także bóle i skurcze brzucha.

2. Przyczyny biegunki

Biegunka najczęściej ma podłoże infekcyjne i jest objawem towarzyszącym zakażeniom jelitowym. Najwięcej przypadków towarzyszy zatruciom pokarmowym. Wówczas są łatwe do zdiagnozowania, gdyż pojawiają się kilka godzin po zjedzeniu potrawy, która wywołała zatrucie. To jednak nie jedyne przyczyny występowania tej dolegliwości. Rozwolnienie może pojawić się w wyniku stresu, przy nadwrażliwości jelit, alergii pokarmowej, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego czy nadczynności tarczycy. Biegunka u dzieci często występuje jako reakcja organizmu na przyjmowanie leków, np. po zakończeniu kuracji antybiotykowej.

3. Niebezpieczne powikłania biegunki

Zazwyczaj ostra biegunka trwa ok. dwóch, trzech dni i nie jest groźna dla organizmu, pod warunkiem, że wiemy jak z nią postępować w pierwszych godzinach jej pojawienia się. Zlekceważona lub źle leczona biegunka jest niebezpieczna dla zdrowia (zwłaszcza u osób starszych oraz dzieci), ponieważ prowadzi do utraty cennych elektrolitów oraz wody, czego skutkiem jest odwodnienie organizmu. Natomiast biegunka przewlekła może trwać nawet trzy tygodnie. Długotrwała i powtarzająca się, prowadzi do wyniszczenia i osłabienia całego organizmu.

Do najbardziej niebezpiecznych powikłań biegunki należą: odwodnienie; zaburzenia w gospodarce elektrolitowej, którym towarzyszy spadek ciśnienia krwi; zaburzenia świadomości; możliwość pojawienia się anemii.

Aby uchronić się przed ewentualnymi powikłaniami, warto sięgać po specjalistyczne produkty, które nawadniają organizm i skracają czas trwania biegunki.

Przy kolejnym pojawieniu się biegunki pamiętaj, że to właśnie nawadnianie jest najważniejszym i najbardziej skutecznym sposobem jej leczenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze