Dlaczego niektórym dziewczynom wcześniej rosną piersi? Nowe badanie powiązuje to zjawisko z rakiem
Jak rozwijają się piersi? Aby w wieku dojrzewania mogła wykształcić się pierś, cienka warstwa wyspecjalizowanych komórek nabłonka musi uformować się wewnątrz tkanki. Komórki te są niejako "rusztowaniem" na którym osadzać się będzie tkanka tłuszczowa, której piersi w dużej mierze zawdzięczają swój rozmiar i kształt.
Tkanka budująca to "rusztowanie" rośnie i zmienia się podczas okresu reprodukcyjnego kobiety - jest to cecha unikatowa dla ludzkich komórek. Przestają rosnąć na początku dorosłości, kiedy piersi są już w pełni wykształcone, jednak kontynuują wzrost podczas ciąży, aby uformować drogę dla gruczołów produkujących mleko. Po raz ostatni zmieniają się w momencie, kiedy matka przestaje karmić piersią.
W jaki sposób dochodzi do tych zmian? Naukowcy dowiedli, że proces odbywa się przy pomocy komórek immunologicznych zwanych makrofagami. Odkryto także rolę, jaką w całym procesie pełni molekuła ACKR2. Jest ona w stanie powstrzymać działanie makrofagów powodujące przedwczesny rozwój piersi.
Lekarze interweniują tylko wtedy, gdy dojrzewanie płciowe rozpoczyna się u pacjentki przed wiekiem siedmiu lat, oraz gdy jest ono spowodowane brakiem równowagi hormonalnej.
Podają oni leki powstrzymujące gruczoły przysadkowe przed wytwarzaniem hormonów które powodują zmiany w ciele związane z dojrzewaniem. Naukowcy odkryli, że to właśnie ACKR2 gra kluczową rolę w zapobieganiu przedwczesnemu rozwojowi płciowemu.
Może to doprowadzić do stworzenia nowego leku, dzięki któremu możliwe będzie wczesne wykrycie i całkowite wyeliminowanie problemu wczesnego dojrzewania, które prowadzić może do wielu chorób i zagrożeń zdrowia.
Przedwczesny i zbyt szybki rozwój gruczołów piersiowych może być oznaką potencjalnych chorób, które ujawnią się na późniejszym etapie życia. Istnieją badania sugerujące zwiazek przedwczesnego dojrzewania ze zwiększonym ryzykiem otyłości, cukrzycy typu 2, chorób serca oraz nowotworu - w szczególności raka piersi.
Dziewczęta, u których piersi wykształciły się przed wiekiem dziesięciu lat mają około 20 proc. wyższe ryzyko zachorowania na raka piersi niż gdyby wykształciły się one w wieku pomiędzy 11 a 12 rokiem życia.
Zapobieganie przedwczesnemu rozwojowi piersi może być równoznaczne z zapobieganiem chorobom z nim związanych. Dotąd jednak lekarze nie mieli pełnej wiedzy na temat procesu, który powoduje u niektórych dziewcząt wcześniejszy rozwój niż u innych. Wyniki najnowszych badań z Uniwersytetu w Glasgow pozwalają im rozwiązać tę zagadkę.
Na całym świecie okres dojrzewania rozpoczyna się coraz wcześniej. W Stanach Zjednoczonych zaczyna się on o ponad rok wcześniej, niż kilka dekad temu. Powody pozostają jednak wciąż w dużej mierze nieznane.
Koniecznie przeczytaj
Badania pokazały, że istnieje związek pomiędzy wczesnym pokwitaniem a dziecięcą otyłością. Jest to popularna teoria, tłumaczona tym, że otyłość ma duży wpływ na równowagę hormonalną w organizmie dziecka.
Nie tłumaczy ona jednak, dlaczego odsetek dziewcząt o przedwczesnym rozwoju jest różny na przestrzeni rozmaitych grup etnicznych i socjo-ekonomicznych - jest on większy u ciemnoskórych dziewcząt, oraz tych pochodzących z biednych rodzin. Inna teoria za sprawcę uznaje związki chemiczne znajdujące się obecnie w naszym otoczeniu, które przedostając się do organizmu działają jak hormony, przyspieszając pokwitanie.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.