Trwa ładowanie...

Dlaczego objawy niektórych chorób nasilają się zimą?

 Agnieszka Gotówka
10.11.2016 13:06
Zimą u wielu osób nasilają się objawy chorób przewlekłych
Zimą u wielu osób nasilają się objawy chorób przewlekłych (123RF)

Zimą kolejki do lekarzy są bardzo długie. Pacjenci najczęściej zgłaszają się do lekarza z objawami infekcji wirusowej. Więcej pracy mają również specjaliści, ponieważ zimą nasilają się objawy niektórych chorób przewlekłych.

1. Choroby stawów

 

Bóle stawowe potęgują się szczególnie jesienią i zimą. W tym czasie jesteśmy mniej aktywni fizycznie, unikamy ćwiczeń na świeżym powietrzu i spacerów. Zimą ponadto łatwiej o uraz, np. w wyniku poślizgnięcia się na oblodzonym chodniku.

W tym okresie częściej również ujawnia się reumatoidalne zapalnie stawów. Niepokój powinny wzbudzić takie objawy, jak poranne bóle stawów lub ich sztywność, ale także uczucie zmęczenia, bóle mięśni i niewielki ubytek masy ciała.

2. Choroby skóry

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Zimą cieplej się ubieramy. Z przyjemnością sięgamy po wełniane skarpety i koce. To nie pomaga jednak naszej skórze, która w okresie chłodów skłonna jest do podrażnień. Pod wpływem działania wiatru i mrozu staje się bardzo wrażliwa.

Jej stan pogarsza również ogrzewanie pomieszczeń. W mieszkaniach bywa za ciepło, powietrze jest suche, a to zaostrza choroby skóry. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci z AZS, którym jesienią i zimą szczególnie mocno dokucza świąd skóry.

By zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom należy szczególnie dbać o odpowiednie nawilżenie skóry. W tym celu warto sięgnąć po emolienty, które zaleca się stosować nawet kilka razy dziennie.

Ważne jest również dobranie odpowiedniej garderoby. Odzież powinna być wykonana z naturalnych materiałów, które nie będą drażnić skóry.

3. Wirus opryszczki

Niektóre statystyki podają, że nosicielami wirusa opryszczki jest aż 80 proc. ludzi na świecie. Nie u wszystkich jednak ujawni on swoją obecność.

Zimą jednak wiele osób zmaga się z opryszczką wargową, której powstaniu sprzyja osłabienie organizmu, suche powietrze i przemęczenie.

4. Z wizytą u kardiologa

Zimą więcej pracy mają również kardiolodzy. W tym okresie bowiem do szpitala zgłasza się więcej pacjentów z objawami zawału i udaru mózgu.  

Niska temperatura powietrza sprawia, że krew staje się bardziej lepka, a to sprzyja powstaniu zakrzepów.

5. Niska temperatura a choroby przewlekłe

Zimą wirusy i bakterie atakują ze zdwojoną siłą. Wahania temperatur, nieadekwatne do pogody ubranie, wychłodzenie – to tylko niektóre z przyczyn częstszych w tym okresie przeziębień. Te – niestety! – często leczymy antybiotykami, bo zdaniem niektórych szybciej stawiają na nogi.

A antybiotykoterapia niezwykle mocno osłabia organizm, sprzyja również infekcjom grzybiczym, na które zdecydowanie bardziej narażone są osoby z cukrzycą.

Zimą u wielu osób nasilają się objawy chorób przewlekłych
Zimą u wielu osób nasilają się objawy chorób przewlekłych (123RF)

Zimą ponadto zaostrzeniu ulegają przewlekłe choroby płuc, np. astma oskrzelowa. Sprzyja temu wysoka temperatura panująca w mieszkaniach oraz rzadkie wietrzenie pomieszczeń. Są to idealne warunki dla rozwoju alergenów, a te nie tylko osłabiają układ odpornościowy, ale także mogą wywołać atak astmy.

Na złe samopoczucie mogą ponadto skarżyć się pacjenci cierpiący na przewlekłe zapalenie zatok. W mroźnych miesiącach notuje się ponadto więcej przypadków chorób krtani i gardła.

6. Zdrowie zimową porą

Choć mroźna aura nie zachęca do wychodzenia na świeże powietrze, nie warto z tego rezygnować. Aktywność fizyczna, choćby krótki spacer, pozytywnie wpływa na zdrowie. Poprawia również samopoczucie i dodaje energii.

Koniecznie trzeba również zadbać o warunki panujące w naszych domach. W tym okresie optymalna będzie temperatura oscylująca wokół 20°C, choć nocą powinna być ona jeszcze niższa. Warto również choć na kilka minut otworzyć na całą szerokość okno.

Zadbajmy także o zdrową dietę. Zimą w naszym jadłospisie nie powinno zabraknąć rozgrzewających zup, jak również kiszonek, np. kapusty lub ogórków. Odpowiednią przekąską będą z kolei bakalie, orzechy lub pestki dyni lub słonecznika.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze