Zakrzepica

Zakrzepica to inaczej zakrzepowe zapalenie żył głębokich, które najczęściej atakuje osoby po 60 roku życia. Choroba długo się nie ujawnia i najczęściej rozwija się na żyłach podudzia (łydki). Niekiedy zakrzep odrywa się od ściany żyły i może spowodować zator.

Jak powstaje zakrzep?

W zdrowym organizmie krew płynie żyłami do serca, nic nie powoduje jej zastojów, choć płynie w kierunku przeciwnym do siły ciężkości. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej pracy mięśni i zastawkom znajdującym się wewnątrz żył. Czasem zdarza się, że zastawki zawodzą i krew zalega w żyłach. To może doprowadzić do stanu zapalnego, a to do uszkodzenia warstwy nabłonka wyścielającego naczynie tzw. śródbłonka. To bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ w miejscach uszkodzeń płytki krwi przyklejają się do odsłoniętego śródbłonka i siebie nawzajem. Tak tworzy się zakrzep, który zmniejsza średnicę naczyń krwionośnych i utrudnia odpływ krwi do serca. Różnie możemy zareagować na zakrzep. Niektórzy wchłaniają go, przez co zostają uszkodzone zastawki, a to prowadzi do pojawienia się nowych skrzepów. Czasem zakrzep rozrasta się i zatyka żyłę. Krew zostaje zablokowana, tworzą się kolejne jej skrzepy, zagrażające zastawkom.

Zobacz film: "Leczenie zakrzepicy żył głębokich"

Wędrujący zakrzep

Oderwany zakrzep płynie wraz z krwią do serca a stamtąd do tętnicy płucnej, którą najczęściej zatyka. Wtedy pojawia się kłujący ból w klatce piersiowej, duszność, gorączka, kaszel, zaburzenia równowagi i utrata przytomności. Zator żył nie jest poprzedzony żadnymi objawami, dlatego często śmierć następuje po kilku minutach.

W zdrowym organizmie muszą być pełnione trzy warunki, aby krew spływała sprawnie:

 • Odpowiednie ciśnienie krwi i rytmiczność jej przepływu przez naczynia krwionośne.
 • Dobra praca mięśni wypychających krew w kierunku serca.
 • Prawidłowo funkcjonujące zastawki.

Komu grozi zakrzepica?

W grupie ryzyka są osoby, które przekroczyły 40 rok życia i prowadzą mało aktywny tryb życia. Ścianki ich żył tracą swoją elastyczność, stają się grubsze, a to prowadzi do uszkodzenia zastawek. Dalsza konsekwencją jest zaleganie krwi. Na zakrzepicę wpływają choroby nowotworowe i choroby układu krążenia: żylaki, zapalenie żył powierzchownych, nadmierna krzepliwość krwi. Zakrzepowe zapalenie żył może być skutkiem zażywania leków hormonalnych czy łagodzących objawy menopauzy, przebytych zawałów, udarów, a czasem przewlekłej białaczki. Niekiedy zakrzepicę powodują urazy chirurgiczne (zwłaszcza ortopedyczne i ginekologiczne), ciąża, nadmierne nagrzanie organizmu. Złe krążenie jest rezultatem noszenia zbyt dopasowanej odzieży, zwłaszcza spodni. Zakrzepicy sprzyja otyłość i zła dieta – zbyt duże spożywanie tłuszczów zwierzęcych i cukru. Należy zastąpić je dużą ilością owoców i warzyw. Trzeba wystrzegać się palenia papierosów, dużych ilości kawy i alkoholu.

Objawy zakrzepicy

 • nagły ból w łydce i skurcz mięśni, który nasila się przy zginaniu stopy,
 • obrzęk w okolicy kostki, na podudziu lub udzie,
 • ciepło i zaczerwienie skóry – skutek stanu zapalnego,
 • stan podgorączkowy lub gorączka (do 40 st. C),
 • przyspieszona czynność serca.

Objawy mogą występować jednocześnie lub osobno. Czasem nie pojawiają się w ogóle. Większość z nich bywa ignorowana, dlatego do lekarza zgłaszają się osoby z zaawansowaną zakrzepicą.

Leczenie zakrzepicy

Przede wszystkim pacjentowi podaje się leki przeciwzakrzepowe, które mają zmniejszyć ryzyko zatoru płucnego. Leki hamują powiększanie się już istniejących zakrzepów i zapobiegają powstaniu nowych. Leczenie rozpoczyna się od podawania zastrzyków, a potem tabletek chroniących ściany naczyń żylnych. W trakcie kuracji i po jej zakończeniu chory nosi specjalne podkolanówki uciskowe, są one dostępne w aptece. Niestety leczenie zakrzepicy wymaga czasu, niektóre osoby muszą zażywać leki przez 9 miesięcy. Można ją skutecznie wyleczyć, ale w przypadku uwarunkowań genetycznych, zakrzepica nawraca. Niekiedy stosuje się operację, która polega na wszczepieniu do żyły na stałe filtru wykonanego ze specjalnego stopu lub nierdzewnej stali, który przypomina otwarty parasol chroniący przed zakrzepami. Powstrzymuje zakrzepy przed dostaniem się do tętnicy płucnej.

Komentarze (1)
~justyna
~justyna 9 miesięcy temu

Przechodziłam tą chorobę i nie miałam żadnych objawów dopóki nie zaczęła mnie boleć noga pod kolanem i jak chodziłam to noga mnie bolała a póżniej miałam napuchniętą nogę. Lekarze byli w szoku że w młodym wieku wykryli u mnie zakrzepice i teraz raz w roku jeżdzę na kontrolę.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zakrzepica żył głębokich - przyczyny, objawy, leczenie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zakrzepica żył głębokich - przyczyny, objawy, leczenie
Zakrzepica żył głębokich - przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie żył głębokich (zdjęcia)

Zapalenie żył głębokich (zdjęcia)

Zakrzepica żył głębokich ma często poważne skutki, dlatego pilne jest rozpoznanie tego schorzenia. Często jest początkiem powstania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Zaburzenia krzepnięcia krwi

Co to jest zakrzepica? (WIDEO)

Co to jest zakrzepica? (WIDEO) Odtwórz wideo

Co to jest zakrzepica? Zakrzepica żył głębokich to choroba, która wywołuje powstawanie skrzepów we krwi. Skrzepy najczęściej powstają w kończynach (...) dolnych. Zakrzepica czasem prowadzi to do niewydolności...

Zakrzepica żył głębokich - przyczyny, objawy, leczenie

Co to jest zakrzepica żył głębokich? (WIDEO)

Co to jest zakrzepica żył głębokich? (WIDEO)

Zakrzepica żył głębokich pozostaje często latami niezdiagnozowana. Jednak konsekwencje zakrzepicy są bardzo poważne. Zakrzepica prowadzi (...) powierzchni ścian żył. Dlatego zakrzepica żył głębokich...

Krew i naczynia krwionośne

Leczenie zakrzepicy (WIDEO)

Leczenie zakrzepicy (WIDEO) Odtwórz wideo

Leczenie zakrzepicy Zakrzepica żył głębokich to zaburzenie wywołujące powstawanie skrzepów we krwi. Przewlekłe zaburzenia krążenia mogą doprowadzić (...) , rezonans magnetyczny. Przydatne okazuje się także badanie stężenia D dimerów w...

#dzieńdobryWP

Co warto wiedzieć na temat żylaków? (WIDEO)

Co warto wiedzieć na temat żylaków? (WIDEO) Odtwórz wideo

Jakie są pierwsze objawy problemów z żyłami? Co zrobić, by uniknąć żylaków? Na te i inne pytania Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej odpowiadają dr Iwona Radziejewska, lekarz medycyny estetycznej, oraz dr n. med. Naser Dib, chirurg ogólny i flebolog.

Zakrzepica żył głębokich - przyczyny, objawy, leczenie

Zakrzepica żył - charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie

Zakrzepica żył - charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie

żył chorują kobiety, ale zdarzają się również przypadki tej dolegliwości u mężczyzn. Jakie objawy daje zakrzepica żył? Zakrzepica żył (...) - charakterystyka Zakrzepica żył bywa określana mianem „cichego...