Dlatego pożegnał się z zawodem. Objawy afazji pojawiły się u Bruce’a Willisa pięć lat temu
Emma Heming Willis opublikowała w mediach społecznościowych filmik, na którym aktor po 34 latach pojawia się ponownie na dachu budynku, w którym toczyła się akcja kultowego filmu "Szklana pułapka", w którym jej mąż - Bruce Willis grał główną rolę. Z pewnością była to sentymentalna podróż, biorąc pod uwagę nieoczekiwane pożegnanie gwiazdora z aktorstwem spowodowane poważną chorobą neurologiczną.
1. Ogłosił koniec kariery
W marcu 2022 roku rodzina aktora opublikowała na Instagramie oświadczenie, które na pewno było szokiem dla wielu z nas.
"Dla wspaniałych fanów Bruce’a, jako rodzina chcemy wyznać, że nasz ukochany Bruce ma pewne problemy zdrowotne. Została u niego zdiagnozowana afazja, która wpływa na jego zdolności poznawcze" – napisała żona aktora i dodała, że w wyniku choroby 67-latek rezygnuje z kariery aktorskiej.
Producent filmowy, Randall Emmett, mimo oczywistych problemów aktora pozwolił mu grać w niskobudżetowych produkcjach. To one stały się niedawno przedmiotem plotek i ataków hejterów, zarzucających aktorowi brak ambicji.
Najnowsza produkcja z jego udziałem miała premierę 15 lipca. Jak jednak podkreślają osoby z jego otoczenia, objawy choroby uniemożliwiają aktorowi pracę w takim zakresie, jak niegdyś.
2. Objawy pojawiły się już pięć lat temu
Pierwsze objawy choroby miały pojawić się na planie filmu "Glass" w 2017 roku. Osoby z ekipy filmowej miały potwierdzać, że Bruce Willis wyglądał czasami, jakby był zagubiony.
- Wydawał się trochę niespokojny. Myśleliśmy, że przyczyną może być cokolwiek - od starzenia się, aż po bycie pijanym. Typowe błędy, które ludzie popełniają, gdy widzą pierwsze oznaki czegoś takiego jak demencja – powiedziała jedna z osób z planu.
Reżyser Jesse V. Johnson w 2021 roku wyznał, że podczas pracy nad "White Elephant" aktor nie był tą samą osobą, co kilkanaście lat wcześniej. Bruce Willis miał podobno pytać pozostałe osoby z ekipy, dlaczego znajduje się na planie filmowym.
Kolejne doniesienia dotyczyły problemów z zapamiętywaniem kwestii przez aktora.
3. Czym jest afazja?
Afazja to nie jest osobna jednostka chorobowa, ale zespół objawów wywołanych uszkodzeniem mózgu. Może to być uraz czaszkowo-mózgowy czy udar mózgu. Rozróżnia się m.in. afazję ruchową, czuciową czy globalną – symptomy będą różne w zależności od typu afazji.
Ponieważ w korze mózgowej zlokalizowane są aż trzy ośrodki związane z mową, ich uszkodzenie wpływa w różny sposób na tę umiejętność.
Najbardziej charakterystyczne objawy afazji obejmują:
- problemy z wyartykułowaniem własnych myśli,
- pomijanie przyimków oraz zaimków,
- nieprawidłowe stosowanie słów, np. pies zamiast kot itp.,
- problemy z pisaniem,
- wypowiedzi płynne, ale pozbawione sensu,
- problemy z rozumieniem komunikatów słownych,
- problemy z formułowaniem długich lub złożonych zdań,
- zaburzenia umiejętności czytania oraz pisania.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.