Długotrwały ból brzucha
Ból brzucha może być odczuwany nawet, jeśli tak naprawdę nie powstaje on w obrębie organów jamy brzusznej. Nerki mogą spowodować, że będą odczuwane bóle brzucha. Z drugiej strony organy jamy brzusznej mogą być odpowiedzialne za dyskomfort odczuwany w rejonie pleców. Przykładem takiej dyslokacji bólu jest zapalenie trzustki.
1. Przyczyny bólu brzucha
zapalenie (na przykład zapalenie wyrostka robaczkowego czy okrężnicy),
rozciągnięcie lub rozszerzenie się organu,
odcięcie dopływu krwi do organu.
2. Diagnostyka bólu brzucha
Długotrwały ból brzucha musi być skonsultowany z lekarzem specjalistą. Podczas diagnozy lekarz będzie chciał usłyszeć charakterystykę bólu odczuwanego przez pacjenta. Trzeba się przygotować na szereg pytań, miedzy innymi, kiedy ból się zaczął, czy wystąpił po raz pierwszy, jeśli się powtarza to jak często i w jakich sytuacjach, czy ból jest ostry, czy zaczyna się nagle, co powoduje ustanie bólu, czy chory bierze jakieś leki, czy był kiedykolwiek operowany, czy któryś członek rodziny cierpiał na chorobą w obrębie jamy brzusznej, czy temperatura ciała jest podwyższona, czy występują drgawki.
3. Niektóre choroby powodujące długotrwałe bóle brzucha
Zespół nadwrażliwości jelita grubego – najtrudniejsza do wykrycia, ponieważ nie ma typowych objawów, diagnoza jest często ustalana na podstawie braku innych przyczyn bólu brzucha.
Zapalenie wyrostka robaczkowego – zazwyczaj powoduje ból w prawej, dolnej części jamy brzusznej, początkowo może być odczuwany w okolicy pępka, objawy rozwijają się od 4 do 40 godzin. Są to wymioty, nudności, brak apetytu, gorączka.
Ostre zapalenie trzustki – objawy są charakterystyczne, brzuch jest spuchnięty i wrażliwy, pacjent ma podwyższony puls, występują wymioty, ból trzustki jest ostry i stały, w górnej części brzucha lub pleców. W ciężkich przypadkach może nastąpić odwodnienie, podwyższenie ciśnienia krwi, uszkodzenie nerek i serca.
4. Problemy z diagnostyką długotrwałego bólu brzucha
Nowoczesne techniki diagnostyczne znacznie zwiększyły dokładność i szybkość diagnoz chorób brzucha. Jednak nie zawsze jest to takie proste. Oto powody:
- Objawy są nietypowe – ból się często przemieszcza, starsi ludzie są mniej wrażliwi na ból podczas zapalenia i nie mogą sprecyzować, gdzie on występuje.
- Wyniki badań są nieprawidłowe – na przykład ultrasonograf może nie wykryć kamienia żółciowego.
- Choroba imituje inną – objawy zespołu nadwrażliwości jelita grubego i kamienie w nerkach mogą przypominać objawy zapalenia wyrostka robaczkowego.
Charakterystyka bólu zmienia się - przewlekłe zapalenie trzustki może pociągać za sobą zapalenie całej jamy brzusznej.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.