Trwa ładowanie...

Dna moczanowa

Dna moczanowa zwana jest inaczej podagrą, skazą moczanową lub artretyzmem. Dotyka zwykle mężczyzn w średnim wieku. Jest rodzajem ostrego zapalenia stawów, a wyleczyć można ją tylko za pomocą farmakologii oraz odpowiednią dietą. Osoby chore nie powinny spożywać produktów zakwaszających organizm. Jak zatem radzić sobie z artretyzmem?

Dna moczanowa, czyli podagra, to choroba zapalna stawów. Jest spowodowana wytrącaniem się w płynie stawowym lub innych tkankach kryształków kwasu moczowego. Początkowo pojawia się stan zapalny, a następnie choroba zwyrodnieniowa. Dna moczanowa atakuje stawy, w późniejszym okresie uszkadza inne narządy: nerki, serce, naczynia krwionośne, oczy. Podagrze towarzyszą inne choroby - nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, a także zwiększony poziom cholesterolu we krwi oraz choroby nerek.

spis treści

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

1. Przyczyny dny moczanowej

Guzek dnawy w miejscu stawu łokciowego
Guzek dnawy w miejscu stawu łokciowego

Dna związana jest ze złym sposobem odżywiania.

zobacz galerię

Kwas moczowy w 70% jest wydalany z moczem, 30% zostaje wydalane do przewodu pokarmowego. Najczęściej podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi jest spowodowany zaburzeniami pracy nerek. Nerki nie spełniają swojej funkcji, jeśli pojawia się zapalenie kłębuszków nerkowych czy niewydolność nerek. Niekiedy zwiększone stężenie kwasu moczowego jest wynikiem braku enzymu odpowiadającego za dalsze przemiany tego związku, a także:

  • chorób rozrostowych szpiku kostnego i układu chłonnego,
  • łuszczycy,
  • nadmiernego spożywania alkoholu,
  • głodzenia się,
  • otyłości,
  • zażywania niektórych leków.

2. Objawy dny moczanowej

Początkowo choroba przebiega bezobjawowo. W fazie zaostrzenia choroby dochodzi do napadów podagry, które powstają pod wpływem niewłaściwej diety, spożycia alkoholu, nadmiernego wysiłku fizycznego, niskiej temperatury, zażycia leków moczopędnych lub antybiotyków oraz zabiegów operacyjnych. Napad podagry jest nagły, chory ma podwyższoną temperaturę ciała i objawy grypopodobne. Ponadto odczuwa ból stawu śródstopnopaliczkowego (palucha). Można zauważyć obrzęk i zaczerwienienie tego miejsca. Napad choroby może trwać do trzech tygodni, zazwyczaj ustępuje samoistnie. Każdy następny napad podagry trwa dłużej, zmniejszają się także okresy między napadami. Kryształki kwasu moczowego po wytrąceniu powiększają się i tworzą tzw. guzki dnawe (występują w małżowinach usznych, ścięgnie Achillesa i w miejscach mało ukrwionych. Pojawiają się także zmiany zapalne w nerkach i zmiany w składzie moczu (białkomocz). Pod wypływem zmian mogą pojawić się kamienie nerkowe. Dna moczanowa w 90% dotyczy mężczyzn, choroba atakuje osoby w wieku 35-50 lat.

3. Leczenie dny moczanowej

Leczenie tej choroby ma na celu zwalczanie ostrego napadu, zapobieganie powstaniu kolejnych zaostrzeń choroby i powikłań. Podczas napadu chory powinien przyjmować leki przeciwzapalne i leki zmniejszające stężenie kwasu moczowego we krwi. Jeśli chory źle toleruje przyjmowane leki, należy mu podać hormony steroidowe. Chory powinien stosować właściwą dietę, nie można jeść pokarmów zawierających puryny (podroby, kawa) oraz tłustych dań, pić alkoholu. Niewskazane jest stosowanie leków moczopędnych.

Powikłania podagry to przede wszystkim infekcje bakteryjne w drogach moczowych, kamienie nerkowe oraz uszkodzenia stawów. Profilaktyka podagry polega na unikaniu stresów, niskich temperatur, wysiłku fizycznego oraz na utrzymywaniu odpowiedniej masy ciała.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza