Dna moczanowa – kwas moczowy, rodzaje, objawy i leczenie

Podagrę, czyli dnę moczanową, wywołuje zbyt wysoki poziom kwasu moczowego w organizmie. Często jest to związane z nieprawidłową dietą, spożywaniem alkoholu i czerwonego mięsa. Dnę moczanową wywołuje tworzący we krwi kryształki kwas moczowy. Kryształki te odkładają się w stawach, najczęściej w dużym palcu u nogi. Dna moczanowa objawia się bolesnością.

W zależności od tego, która część stawu została zaatakowana, jest to podagra, chiragra, gonagra i omagra. Leczenie dny moczanowej opiera się na farmakoterapii oraz fizykoterapii. Zalecana jest też odpowiednia dieta.

Polecane wideo:

1. Dna moczanowa – stężenie kwasu moczowego we krwi

Co powoduje raka nerki?

W przypadku niektórych nowotworów łatwo jest podać czynniki powodujące to schorzenie. Jakie czynniki mają wpływ na powstawanie nowotworów nerek? Na to...

Kwas moczowy znajduje się w organizmie człowieka w stężeniu 1200 mg. Jeżeli w surowicy jego ilość wzrośnie kilkakrotnie lub kilkunastokrotnie, wówczas mówimy o hiperurykemii. Warto zauważyć, że nie zawsze zachorowanie na hiperurykemię musi oznaczać wystąpienie dny moczanowej.

Kwas moczowy, pod wpływem hiperurykemii, wytwarzany jest w nadmiernych ilościach, a poza tym przestaje być usuwany z moczem. Zaczyna wytrącać się w postaci kryształków moczanów i dostaje się do tkanek słabo ukrwionych, np. więzadeł i ścięgien lub stawów obwodowych.

Kwas moczowy w postaci kryształków moczanowych może powodować stan zapalny w stawie. Zapalenie stawów jest objawem dny moczanowej. Jeżeli dna moczanowa jest w zaawansowanej fazie, kryształy wytrącają się też w dużych stawach oraz narządach miąższowych, np. w nerkach, co z czasem prowadzi do ich uszkodzenia.

Dna moczanowa – rodzaje

 

Badanie moczu na glukozę

Badanie ogólne moczu na obecność glukozy wykonywane jest metodami półilościowymi, jak np. domowe testy paskowe oraz dawniej stosowane metoda...

Dna moczanowa – objawy

 

Pierwszy okres dny moczanowej przebiega bezobjawowo. Pojawia się hiperurykemia, która powoduje utrzymanie się zwiększonego stężenia kwasu moczowego we krwi. Choroba może ciągnąć się nawet do 30 lat. Podjęte w tym czasie leczenie spowoduje zatrzymanie rozwoju dny moczanowej lub jej opóźnienie. Drugi okres choroby daje konkretne objawy.

Dna moczanowa wywołuje ostre zapalenie stawów. Napad bólu jest prowokowany przez różne czynniki, np. uraz, alkohol, operację, nadmierny wysiłek fizyczny, leki. Objawy dny moczanowej ujawniają się niespodziewanie i najczęściej rano. Szybko rozwija się stan zapalny, miejsce objęte chorobą staje się obrzęknięte i zaczerwienione, a skóra na nim robi się lśniąca i napięta.

Inne objawy, które wywołuje dna moczanowa w tym okresie, to: gorączka, złe samopoczucie, osłabienie. W tej fazie dna moczanowa atakuje jeden staw. Podagra występuje, gdy zapalenie dotknęło stawu śródstopno-paliczkowego u podstawy dużego palca stopy. Gonagra to zapalenie stawu kolanowego, a omagra to zapalenie stawu barkowego.

Dna moczanowa zdradza swoje objawy początkowo co 1-2 lata. Jeżeli zaniedba się leczenie, napady choroby będą pojawiać się częściej i będą intensywniejsze. Trzeci okres dny moczanowej przypada 5-10 lat od pierwszego napadu. Wówczas przyjmuje postać przewlekłą, atakuje kilka stawów i inne narządy. Dochodzi do powstania kamicy nerkowej, nefropatii dnawej, cukrzycy, otyłości.

Dna moczanowa – leczenie

 

Dna moczanowa jest chorobą metaboliczną, której przyczyny nie potrafimy leczyć. Terapia dny moczanowej sprowadza się do przestrzegania odpowiedniej diety oraz przyjmowania leków zmniejszających syntezę kwasu moczowego.

Liście mącznicy, liście brzozy, ziele skrzypu, korzeń lubczyku, korzeń mniszka lekarskiego, ziele nawłoci pospolitej – tego typu zioła działają moczopędnie.

  • Litotrypsja

Zabieg kruszenia kamienia w pęcherzu moczowym, moczowodzie lub nerce, za pomocą fali uderzeniowej.

Zmniejsza ból w dnie moczanowej i pomaga chorym stawom.

  • Dieta

Podagra oraz inne choroby dny moczanowej wymagają odpowiedniej diety. Należy zrezygnować z potraw, które są bogate w puryny: wątróbka, móżdżek, cynaderki, mięso baranie, kawior, śledzie, sardynki, czekolada, kakao, kawa naturalna, mocna herbata, orzechy.

Dieta na dnę moczanową powinna być bogata w warzywa, owoce, cukier, masło, mleko, chudy ser oraz ziemniaki.

  • Płyny

Osoby cierpiące na choroby dny moczanowej powinny pić co najmniej 2-3 litry płynów dziennie. W ten sposób obniża się stężenie kwasu moczowego we krwi. Chory powinien unikać picia alkoholu.

  • Aktywność fizyczna

Jeżeli chory na dnę moczanową ma nadwagę lub jest otyły, powinien zmniejszyć wagę ciała.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dna moczanowa
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Dna moczanowa
Choroby i dolegliwości

Dna mocznowa zaliczana do chorób cywilizacyjnych

Dna mocznowa zaliczana do chorób cywilizacyjnych

są osoby preferujące tłuste potrawy i alkohol. Dna moczanowa - przyczyny Nadmiar kwasu moczowego jest spowodowany występowaniem w naszym organizmie (...) zwiększenie stężenia...

Depresja

Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej

Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej

, ponieważ przy tej dolegliwości występują dwa rodzaje epizodów. Choroba afektywna dwubiegunowa wpływa na funkcjonowanie człowieka, więc działania lecznicze i terapia (...) pojawianiu się kolejnych faz choroby. Odpowiednio dobrane leczenie...

Zboża

Kasza gryczana - produkt odkwaszający organizm

Kasza gryczana - produkt odkwaszający organizm

) i witaminy polecana jest osobom mającym problemy żołądkowe. Produkt zawiera białko, węglowodany i duże ilości witaminy B1, B2 i P i kwas foliowy (...) jest osobom mającym kłopoty z pracą jelit, układem krążenia i chorującym na serce....

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok

Przewlekłe zapalenie zatok

Przewlekłe zapalenie zatok

), które mogą doprowadzić do zakażenia zatok. Istnieją różne rodzaje tego rodzaju zapalenia. Jednym z nich jest tzw. ostre zapalenie zatok. W tym przypadku (...) charakterystyczne jest nagłe pojawienie się objawów grypopodobnych,...

Badanie dna oka

Ocena dna oka

Ocena dna oka

Ocena dna oka to podstawowe badanie narządu wzroku. Tylny odcinek dna oka ocenia się za pomocą wziernika ocznego. Urządzenie emituje światło (...) , które przechodzi przez ciało szkliste, soczewkę i oświetla dno oka....

Ciąża i dziecko

Naturalne alternatywy dla aspiryny

Naturalne alternatywy dla aspiryny

Jest doskonałym źródłem selenu, magnezu i kwasów omega-3, dlatego też sprawdzi się jako lek na różnego rodzaju dolegliwości. Zastosuj olej z nasion gorczycy (...) . Mogą z niej korzystać osoby cierpiące na zapalenie...