Dna moczanowa – objawy i leczenie

Podagrę, czyli dnę moczanową wywołuje zbyt wysokie poziom kwasu moczowego w organizmie. Często jest to związane z nieprawidłową dietą, spożywaniem alkoholu i czerwonego mięsa. Podagrę wywołuje tworzący we krwi kryształki kwas moczowy. Kryształki te odkładają się w stawach, najczęściej w dużym palcu u nogi. Choroba objawia się bolesnością.

W zależności od tego, która część stawu została zaatakowana, jest to podagra, chiragra, gonagra i omagra. Leczenie dny moczanowej opiera się na farmakoterapii oraz fizykoterapii. Zalecana jest też odpowiednia dieta.

Polecane wideo:

1. Stężenie kwasu moczowego we krwi

Co powoduje raka nerki?

W przypadku niektórych nowotworów łatwo jest podać czynniki powodujące to schorzenie. Jakie czynniki mają wpływ na powstawanie nowotworów nerek? Na to...

Kwas moczowy znajduje się w organizmie człowieka w stężeniu 1200 mg. Jeżeli w surowicy ilość kwasu wzrośnie kilkakrotnie lub kilkunastokrotnie, wówczas mówimy o hiperurykemii. Warto zauważyć, że nie zawsze zachorowanie na hiperurykemię musi oznaczać wystąpienie dny moczanowej.

Kwas moczowy, pod wpływem hiperurykemii, wytwarzany jest w nadmiernych ilościach, a poza tym przestaje być usuwany z moczem. Zaczyna wytrącać się w postaci kryształków moczanów i dostaje się do tkanek słabo ukrwionych, np. więzadeł i ścięgien lub stawów obwodowych.

Kwas moczowy w postaci kryształków moczanowych może powodować stan zapalny w stawie. Zapalenie stawów jest objawem dny moczanowej. Jeżeli dna moczanowa jest w zaawansowanej fazie, kryształy wytrącają się też w dużych stawach oraz narządach miąższowych, np. w nerkach, co z czasem prowadzi do ich uszkodzenia.

2. Rodzaje dny moczanowej

Badanie moczu na glukozę

Badanie ogólne moczu na obecność glukozy wykonywane jest metodami półilościowymi, jak np. domowe testy paskowe oraz dawniej stosowane metoda...

3. Objawy dny moczanowej

Pierwszy okres dny moczanowej przebiega bezobjawowo. Pojawia się hiperurykemia, która powoduje utrzymanie się zwiększonego stężenia kwasu moczowego we krwi. Choroba może ciągnąć się nawet do 30 lat. Podjęte w tym czasie leczenie spowoduje zatrzymanie rozwoju dny lub jej opóźnienie. Drugi okres choroby daje konkretne objawy.

Dna moczanowa wywołuje ostre zapalenie stawów. Napad bólu jest prowokowany przez różne czynniki, np. uraz, alkohol, operację, nadmierny wysiłek fizyczny, leki. Dolegliwości ujawniają się niespodziewanie i najczęściej rano. Szybko rozwija się stan zapalny, miejsce objęte chorobą staje się obrzęknięte i zaczerwienione, a skóra na nim robi się lśniąca i napięta.

Inne objawy, które wywołuje dna moczanowa w tym okresie to: gorączka, złe samopoczucie, osłabienie. W tej fazie choroba atakuje jeden staw. Podagra występuje, gdy zapalenie dotknęło stawu śródstopno-paliczkowego u podstawy dużego palca stopy. Gonagra to zapalenie stawu kolanowego, a omagra to zapalenie stawu barkowego.

Choroba zdradza swoje objawy początkowo co 1-2 lata. Jeżeli zaniedba się leczenie napadu choroby będą pojawiać się częściej i będą intensywniejsze. Trzeci okres choroby przypada 5-10 lat od pierwszego napadu. Wówczas przyjmuje postać przewlekłą, atakuje kilka stawów i inne narządy. Dochodzi do powstania kamicy nerkowej, nefropatii dnawej, cukrzycy, otyłości.

4. Leczenie dny moczanowej

Dna moczanowa jest chorobą metaboliczną, której przyczyny nie potrafimy leczyć. Nasza terapia sprowadza się do przestrzegania odpowiedniej diety oraz przyjmowania leków zmniejszających syntezę kwasu moczowego.

Liście mącznicy, liście brzozy, ziele skrzypu, korzeń lubczyku, korzeń mniszka lekarskiego, ziele nawłoci pospolitej – tego typu zioła działają moczopędnie.

  • Litotrypsja

Zabieg kruszenia kamienia w pęcherzu moczowym, moczowodzie lub nerce, za pomocą fali uderzeniowej.

Zmniejsza ból i pomaga chorym stawom.

  • Dieta

Podagra oraz inne choroby dny moczanowej wymagają odpowiedniej diety. Należy zrezygnować z potraw, które są bogate w puryny: wątróbka, móżdżek, cynaderki, mięso baranie, kawior, śledzie, sardynki, czekolada, kakao, kawa naturalna, mocna herbata, orzechy.

Dieta na dnę moczanową powinna być bogata w warzywa, owoce, cukier, masło, mleko, chudy ser oraz ziemniaki.

  • Płyny

Osoby cierpiące na choroby dny moczanowej powinny pić co najmniej 2-3 litry płynów dziennie. W ten sposób obniża się stężenie kwasu moczowego we krwi. Chory powinien unikać picia alkoholu.

  • Aktywność fizyczna

Jeżeli chory ma nadwagę lub jest otyły, powinien zmniejszyć wagę ciała.

Polecane wideo:

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dna moczanowa
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Dna moczanowa
Dna moczanowa

Dieta przy dnie moczanowej

Dna moczanowana określana jest również jako artretyzm, skaza moczanowa czy podagra. Jest to ostre zapalenie stawów, które możemy leczyć (...) była chorobą bogatych ludzi.   Dna moczanowa...

Choroby i dolegliwości

Dna mocznowa zaliczana do chorób cywilizacyjnych

Dna mocznowa zaliczana do chorób cywilizacyjnych

, nadciśnieniem i cukrzycą typu II. Czym jest dna moczanowa? Dna mocznowa zwana też artretyzmem należy do chorób reumatycznych. Schorzenie objawia (...) są osoby preferujące tłuste potrawy i alkohol. Dna...

Grzybica stóp

Choroby stóp (prezentacja edukacyjna)

Choroby stóp (prezentacja edukacyjna)

zmniejszenie przyczyn (np. zmianę fasonu noszonego obuwia) oraz usuwanie zrogowaciałej skóry. Dna moczanowa Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy (...) korekcyjne lub obuwie...

Choroby i dolegliwości

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

może prowadzić do takich chorób jak: dna moczanowa, niewydolność nerek, kamica. Nadmiar gromadzi się również w stawach. Jeśli palce u stóp zmieniają

Cera dojrzała

Chronostarzenie

Chronostarzenie

Chronostarzenie to starzenie biologiczne. Za chronostarzenie odpowiada nasze DNA, odżywianie oraz tryb życia. Duży wpływ na starzenie ma uprawianie

Samokontrola okołoposiłkowa

Dlaczego kontrola poziomu cukru jest ważna?

Dlaczego kontrola poziomu cukru jest ważna?

ogólnym moczu, kreatyninie, moczniku, klirensie kreatyniny, stężeniu albuminy w moczu czy nawet badaniu dna oka specjalista będzie mógł pokierować (...) dalszą diagnostyką i zastosować odpowiednie leczenie. Nieodzowna...

Diagnostyka niepłodności

Jak przebiega test SCD

Jak przebiega test SCD

się barwienie próbek nasienia w celu wizualizacji stopnia fragmentacji DNA plemników. Następnie pod mikroskopem bada się stopień integralności chromatyny plemników.