Dna moczanowa – kwas moczowy, rodzaje, objawy i leczenie

Podagrę, czyli dnę moczanową, wywołuje zbyt wysoki poziom kwasu moczowego w organizmie. Często jest to związane z nieprawidłową dietą, spożywaniem alkoholu i czerwonego mięsa. Dnę moczanową wywołuje tworzący we krwi kryształki kwas moczowy. Kryształki te odkładają się w stawach, najczęściej w dużym palcu u nogi. Dna moczanowa objawia się bolesnością.

W zależności od tego, która część stawu została zaatakowana, jest to podagra, chiragra, gonagra i omagra. Leczenie dny moczanowej opiera się na farmakoterapii oraz fizykoterapii. Zalecana jest też odpowiednia dieta.

Polecane wideo:

Dna moczanowa – stężenie kwasu moczowego we krwi

Co powoduje raka nerki?

W przypadku niektórych nowotworów łatwo jest podać czynniki powodujące to schorzenie. Jakie czynniki mają wpływ na powstawanie nowotworów nerek? Na to...

Kwas moczowy znajduje się w organizmie człowieka w stężeniu 1200 mg. Jeżeli w surowicy jego ilość wzrośnie kilkakrotnie lub kilkunastokrotnie, wówczas mówimy o hiperurykemii. Warto zauważyć, że nie zawsze zachorowanie na hiperurykemię musi oznaczać wystąpienie dny moczanowej.

Kwas moczowy, pod wpływem hiperurykemii, wytwarzany jest w nadmiernych ilościach, a poza tym przestaje być usuwany z moczem. Zaczyna wytrącać się w postaci kryształków moczanów i dostaje się do tkanek słabo ukrwionych, np. więzadeł i ścięgien lub stawów obwodowych.

Kwas moczowy w postaci kryształków moczanowych może powodować stan zapalny w stawie. Zapalenie stawów jest objawem dny moczanowej. Jeżeli dna moczanowa jest w zaawansowanej fazie, kryształy wytrącają się też w dużych stawach oraz narządach miąższowych, np. w nerkach, co z czasem prowadzi do ich uszkodzenia.

Dna moczanowa – rodzaje

Badanie moczu na glukozę

Badanie ogólne moczu na obecność glukozy wykonywane jest metodami półilościowymi, jak np. domowe testy paskowe oraz dawniej stosowane metoda ilościowa...

Dna moczanowa – objawy

Pierwszy okres dny moczanowej przebiega bezobjawowo. Pojawia się hiperurykemia, która powoduje utrzymanie się zwiększonego stężenia kwasu moczowego we krwi. Choroba może ciągnąć się nawet do 30 lat. Podjęte w tym czasie leczenie spowoduje zatrzymanie rozwoju dny moczanowej lub jej opóźnienie. Drugi okres choroby daje konkretne objawy.

Dna moczanowa wywołuje ostre zapalenie stawów. Napad bólu jest prowokowany przez różne czynniki, np. uraz, alkohol, operację, nadmierny wysiłek fizyczny, leki. Objawy dny moczanowej ujawniają się niespodziewanie i najczęściej rano. Szybko rozwija się stan zapalny, miejsce objęte chorobą staje się obrzęknięte i zaczerwienione, a skóra na nim robi się lśniąca i napięta.

Inne objawy, które wywołuje dna moczanowa w tym okresie, to: gorączka, złe samopoczucie, osłabienie. W tej fazie dna moczanowa atakuje jeden staw. Podagra występuje, gdy zapalenie dotknęło stawu śródstopno-paliczkowego u podstawy dużego palca stopy. Gonagra to zapalenie stawu kolanowego, a omagra to zapalenie stawu barkowego.

Dna moczanowa zdradza swoje objawy początkowo co 1-2 lata. Jeżeli zaniedba się leczenie, napady choroby będą pojawiać się częściej i będą intensywniejsze. Trzeci okres dny moczanowej przypada 5-10 lat od pierwszego napadu. Wówczas przyjmuje postać przewlekłą, atakuje kilka stawów i inne narządy. Dochodzi do powstania kamicy nerkowej, nefropatii dnawej, cukrzycy, otyłości.

Dna moczanowa – leczenie

Dna moczanowa jest chorobą metaboliczną, której przyczyny nie potrafimy leczyć. Terapia dny moczanowej sprowadza się do przestrzegania odpowiedniej diety oraz przyjmowania leków zmniejszających syntezę kwasu moczowego.

Liście mącznicy, liście brzozy, ziele skrzypu, korzeń lubczyku, korzeń mniszka lekarskiego, ziele nawłoci pospolitej – tego typu zioła działają moczopędnie.

  • Litotrypsja

Zabieg kruszenia kamienia w pęcherzu moczowym, moczowodzie lub nerce, za pomocą fali uderzeniowej.

Zmniejsza ból w dnie moczanowej i pomaga chorym stawom.

  • Dieta

Podagra oraz inne choroby dny moczanowej wymagają odpowiedniej diety. Należy zrezygnować z potraw, które są bogate w puryny: wątróbka, móżdżek, cynaderki, mięso baranie, kawior, śledzie, sardynki, czekolada, kakao, kawa naturalna, mocna herbata, orzechy.

Dieta na dnę moczanową powinna być bogata w warzywa, owoce, cukier, masło, mleko, chudy ser oraz ziemniaki.

  • Płyny

Osoby cierpiące na choroby dny moczanowej powinny pić co najmniej 2-3 litry płynów dziennie. W ten sposób obniża się stężenie kwasu moczowego we krwi. Chory powinien unikać picia alkoholu.

  • Aktywność fizyczna

Jeżeli chory na dnę moczanową ma nadwagę lub jest otyły, powinien zmniejszyć wagę ciała.

Komentarze (1)
~Tomasz
~Tomasz 2 miesiące temu

Bardzo dobre vademecum o dnie moczanowej, super konkrety. Dodać można, co akurat było w moim przypadku, że mimo iż nie miałem nigdy nadwagi, a dużo uprawiałem sportu dość obciążającego to akurat duży wysiłek fizyczny w dużym stopniu wpłynął na rozwinięcie się dny. Ja brałem urarthone lehning, on ustabilizował mi poziom kwasu moczowego i podziałam przeciwzapalnie na miejsca bólu. Pozdrawiam, Tomasz.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dna moczanowa
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Dna moczanowa
Dna moczanowa

Leczenie dny moczanowej - leczenie, objawy, rodzaje

Dna moczanowa to choroba, która charakteryzuje się bardzo bolesnym i gwałtownym zapaleniem stawów. Zmiany obejmują staw śródstopno-paliczkowy (...) . Jak objawia się dna moczanowa? Jakie...

Artretyzm - powstawanie, zapobieganie, leczenie

Dna moczanowa - przyczyny, objawy, leczenie

://portal.abczdrowie.pl/dna-moczanowa-objawy-i-leczenie). Drugim jest **odbyta choroba** lub **zły styl życia**. Osoby chore na (https://portal.abczdrowie.pl (...) . Jest jednak kilka...

Nietrzymanie moczu - kogo dotyczy, rodzaje, leczenie

Ćwiczenia mięśni dna miednicy

Ćwiczenia mięśni dna miednicy

Mięśnie dna miednicy, czyli mięśnie Kegla, można ćwiczyć między innymi w pozycji stojącej.

Ortopedia i reumatologia

Dna moczanowa

lub innych tkankach kryształków kwasu moczowego. Początkowo pojawia się stan zapalny, a następnie choroba zwyrodnieniowa. Dna moczanowa atakuje stawy (...) Dna moczanowa...

Nietrzymanie moczu - kogo dotyczy, rodzaje, leczenie

Czy zmiana stylu życia ma wpływ na nietrzymanie moczu?

dających się zdjąć w nagłej potrzebie oddania moczu, ćwiczenie mięśni Kegla (mięśni dna miednicy), zapewnienie sobie łatwego dostępu do toalety, opróżnianie

Zespół suchego oka - film łzowy, przyczyny, objawy, leczenie

Butelka, minims czy spray?

Butelka, minims czy spray?

Rodzaje kropli do oczu W kroplach do oczu bez konserwantów powinny znaleźć się substancje żelowe bądź kwas hialuronowy. Mają one zadanie przedłużyć (...) dbających o makijaż są do wyboru krople w sprayu, które aplikuje...

Liszajec zakaźny - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie

Liszajec - zdjęcia

Liszajec - zdjęcia

Wywoływany głównie przez bakterie Staphylococcus aureus.