Dna moczanowa – kwas moczowy, rodzaje, objawy, leczenie

Podagrę, czyli dnę moczanową, wywołuje zbyt wysoki poziom kwasu moczowego w organizmie. Często jest to związane z nieprawidłową dietą, spożywaniem alkoholu i czerwonego mięsa. Dnę moczanową wywołuje tworzący we krwi kryształki kwas moczowy. Kryształki te odkładają się w stawach, najczęściej w dużym palcu u nogi. Charakterystyczne jest to, że przy dnie moczanowej pojawia się ból.

spis treści

Zobacz film: "Bolą cię stawy? Sprawdź których produktów unikać"

1. Dna moczanowa – kwas moczowy

W zależności od tego, która część stawu została zaatakowana dną moczanową, jest to podagra, chiragra, gonagra i omagra. Leczenie w dnie moczanowej opiera się na farmakoterapii oraz fizykoterapii. W czasie dny moczanowej zalecana jest też odpowiednia dieta.

Kwas moczowy znajduje się w organizmie człowieka w stężeniu 1200 mg. Jeżeli w surowicy jego ilość wzrośnie kilkakrotnie lub kilkunastokrotnie, wówczas mówimy o hiperurykemii. Warto zauważyć, że nie zawsze zachorowanie na hiperurykemię musi oznaczać wystąpienie dny moczanowej.

Kwas moczowy, pod wpływem hiperurykemii, wytwarzany jest w nadmiernych ilościach, a poza tym przestaje być usuwany z moczem. Zaczyna wytrącać się w postaci kryształków moczanów i dostaje się do tkanek słabo ukrwionych, np. więzadeł i ścięgien lub stawów obwodowych.

Kwas moczowy w postaci kryształków moczanowych może powodować stan zapalny w stawie. Zapalenie stawów jest głównym objawem w dnie moczanowej. Jeżeli dna moczanowa jest w zaawansowanej fazie, kryształy wytrącają się też w dużych stawach oraz narządach miąższowych, np. w nerkach, co z czasem prowadzi do ich uszkodzenia.

2. Dna moczanowa – rodzaje

7 rzeczy, które sprawiają, że warzywa w twojej diecie są mniej zdrowe
7 rzeczy, które sprawiają, że warzywa w twojej diecie są mniej zdrowe [8 zdjęć]

Załadowałeś swój koszyk w warzywniaku po brzegi? To świetnie! Planujesz w przyszłym tygodniu serwować...

zobacz galerię

3. Dna moczanowa – objawy

Pierwszy okres dny moczanowej przebiega bezobjawowo. Wówczas w wyniku dny moczanowej pojawia się hiperurykemia, która powoduje utrzymanie się zwiększonego stężenia kwasu moczowego we krwi. Leczenie związane z dną moczanową może ciągnąć się nawet do 30 lat. Podjęte w tym czasie działania doprowadzą do zatrzymania rozwoju dny moczanowej lub jej opóźnienie. Drugi okres dny moczanowej daje konkretne objawy.

Dna moczanowa wywołuje ostre zapalenie stawów. Napad dny moczanowej objawia się bólem jest prowokowany przez różne czynniki, np. uraz, alkohol, operację, nadmierny wysiłek fizyczny, leki. Dna moczanowa objawy ujawnia niespodziewanie i najczęściej rano. W czasie napadu dny szybko rozwija się stan zapalny, miejsce objęte dną moczanową staje się obrzęknięte i zaczerwienione, a skóra na nim robi się lśniąca i napięta.

W tym okresie dna moczanowa objawy daje również w postaci gorączki, złego samopoczuciucia, osłabienia. W tej fazie dna moczanowa atakuje jeden staw. Podagra występuje, gdy dna moczanowa dotknęła stawu śródstopno-paliczkowego u podstawy dużego palca stopy. Gonagra to zapalenie stawu kolanowego, a omagra to zapalenie stawu barkowego.

Dna moczanowa objawy zdradza początkowo co 1-2 lata. Jeżeli zaniedba się leczenie dny moczanowej, napady dny będą pojawiać się częściej i będą intensywniejsze. Trzeci okres dny moczanowej przypada 5-10 lat od pierwszego napadu. Wówczas dna moczanowa przyjmuje postać przewlekłą, atakuje kilka stawów i inne narządy. Dochodzi do powstania kamicy nerkowej, nefropatii dnawej, cukrzycy, otyłości.

Zobacz też:

4. Dna moczanowa – leczenie

Dna moczanowa jest chorobą metaboliczną, której przyczyny nie potrafimy leczyć. W dnie moczanowej leczenie sprowadza się do przestrzegania odpowiedniej diety oraz przyjmowania leków zmniejszających syntezę kwasu moczowego.

Liście mącznicy, liście brzozy, ziele skrzypu, korzeń lubczyku, korzeń mniszka lekarskiego, ziele nawłoci pospolitej – tego typu zioła działają moczopędnie.

  • Litotrypsja

Zabieg kruszenia kamienia w pęcherzu moczowym, moczowodzie lub nerce, za pomocą fali uderzeniowej.

Zmniejsza ból w dnie moczanowej i pomaga chorym stawom.

  • Dieta

W podagrze oraz innych chorobach dny moczanowej leczenie wymaga stosowania odpowiedniej diety. W przypadku chorego na dnę moczanową dieta nie powinna zawierać potraw, które są bogate w puryny, takich jak: wątróbka, móżdżek, cynaderki, mięso baranie, kawior, śledzie, sardynki, czekolada, kakao, kawa naturalna, mocna herbata, orzechy.

Dieta na dnę moczanową powinna być bogata w warzywa, owoce, cukier, masło, mleko, chudy ser oraz ziemniaki. W dnie moczanowej dieta powinna objemować bardzo regularne posiłki gotowane na wodzie lub parze. Ponadto w dnie moczanowej dieta nie powinna zawierać alkoholu, a zwłaszcza piwa.

  • Płyny

Osoby cierpiące na choroby dny moczanowej powinny pić co najmniej 2-3 litry płynów dziennie. W ten sposób obniża się stężenie kwasu moczowego we krwi. Chory powinien unikać picia alkoholu.

Jeżeli chory na dnę moczanową ma nadwagę lub jest otyły, powinien zmniejszyć wagę ciała.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy