Do tych lekarzy pójdziemy niedługo bez skierowania. NFZ wprowadza zmiany
Wkrótce łatwiej umówisz się do lekarza - wizyta u części specjalistów będzie możliwa bez skierowania i w dowolnej placówce, nie tylko tej najbliższej miejsca zamiezszkania.
W tym artykule
Po co nam skierowanie do specjalisty?
Dotychczas obowiązek posiadania skierowania do specjalisty był normą w systemie ochrony zdrowia w Polsce. Oznaczało to konieczność wcześniejszej wizyty u lekarza rodzinnego, co w praktyce wydłużało czas oczekiwania na faktyczną pomoc. Teraz jednak nastąpił przełom - Ministerstwo Zdrowia zakończyło etap konsultacji społecznych dotyczących projektu znoszącego obowiązek skierowania w przypadku kilku dodatkowych specjalistów. Projekt ten ma ułatwić pacjentom dostęp do świadczeń zdrowotnych i skrócić czas oczekiwania na konsultację.
Jak zaznacza Ministerstwo Zdrowia, rozszerzenie listy świadczeń udzielanych bez skierowania to część większej reformy systemu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Skierowanie do specjalisty - zmiany
Nowelizacja przepisów zakłada rozszerzenie listy specjalistów, do których nie będzie już wymagane skierowanie. Oprócz psychiatry, ginekologa, onkologa, wenerologa i stomatologa - do których już teraz można zapisać się bez pośrednictwa lekarza rodzinnego - do grupy tej dołączą także:
psycholog,
optometrysta,
lekarz medycyny sportowej.
Ministerstwo Zdrowia uzasadnia te zmiany potrzebą zwiększenia dostępności do poradnictwa psychologicznego i specjalistycznej diagnostyki wzroku. W przypadku optometrysty, resort zauważa, że nie istnieją przesłanki, by wymagać skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
Kiedy zmiany wejdą w życie?
Choć konkretna data wejścia nowych przepisów w życie nie została jeszcze ogłoszona, wiadomo już, że konsultacje publiczne zostały zakończone, a projekt znajduje się na końcowym etapie procesu legislacyjnego, więc datę wprowadzenia zmian poznamy pewnie jeszcze w pierwszej połowie 2025 roku.
NFZ przypomina: można korzystać z dowolnej przychodni
Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że pacjenci mogą korzystać z usług medycznych w wybranej przez siebie placówce, niezależnie od miejsca zamieszkania. Brak konieczności uzyskania skierowania oznacza większą elastyczność i szansę na szybszą pomoc, zwłaszcza w przypadkach pilnych. Dla wielu osób to nie tylko oszczędność czasu, ale także mniej formalności w dostępie do potrzebnej opieki zdrowotnej.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Źródła
- NFZ
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.