Trwa ładowanie...

Domowe sposoby na wszy i gnidy

Domowe sposoby na wszy i gnidy
Domowe sposoby na wszy i gnidy (Zdjęcie autorstwa Avolore / CC BY 2.0)

Wszy i gnidy – wydawać by się mogło, iż są to zapomniane pasożyty w XXI wieku. Otóż nie – zarówno wesz ludzka, jak i gnida to pasożyty wciąż obecne w naszym życiu. Na szczęście, ani wesz odzieżowa, ani wesz łonowa nie są już takim zagrożeniem, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Nadal największy problem stanowią wszy na włosach, czyli tzw. wszy głowowe. Zobacz, jaki jest najlepszy środek na wszy i sprawdź, jak zwalczyć wszy oraz jakie są domowe sposoby na wszy i gnidy.

spis treści

1. Wszy i gnidy

Człowieka mogą zaatakować trzy gatunki wszy. Dwa z nich – wesz odzieżowa i wesz łonowa – nie stanowią dziś poważnego zagrożenia epidemiologicznego. Największy problem sprawiają wszy znajdujące się na głowie. Ich ulubionym miejscem jest skóra za uszami i potylicą. Przyjrzeć się trzeba samym włosom, do których mogą być przyczepione zarówno wszy, jak i ich jaja – gnidy.

To musisz wiedzieć

  • Wszy i gnidy najczęściej pojawiają się na początku roku szkolnego i w sezonie jesienno-zimowym.
  • Wszy częściej występują u dziewczynek.
  • Ocet użyty podczas mycia włosów pomaga w pozbyciu się wszawicy.
  • Skuteczny sposób na wszy to wyczesywanie ich gęstym grzebieniem.
Zobacz film: "Jak walczyć z wszawicą?"

Wszami można zarazić się przez cały rok, jednak w szkole występują dwa sezony szczytowe. Pierwszy to okres wakacji i początek roku szkolnego, gdy dzieci wracają z kolonii i obozów. W tym okresie wszy łatwo przechodzą z jednej głowy na drugą, gdyż dzieci przebywają nieustannie ze sobą, korzystają z tych samych łazienek i sypialni. Podobnie jest w okresie jesienno-zimowym, gdy dzieci zaczynają nosić czapki i szaliki. Wszy na włosach mogą pojawić się nie tylko na głowie dzieci zaniedbanych, ale i zdrowych i dobrze odżywionych. Częściej występują u dziewczynek niż chłopców, gdyż znacznie częściej się obejmują, całują i nawzajem czeszą.

2. Zwalczanie wszy

Wszawica to choroba pasożytnicza, która dotyka różnych miejsc na ciele człowieka. Zobacz, jak zwalczyć wszy w poszczególnych miejscach.

Pytania i odpowiedzi lekarzy na ten temat

Zobacz także odpowiedzi na pytania innych osób, które miały do czynienia z tym problemem:

​Lekarze odpowiedzieli także na inne pytania dotyczące tego tematu - pełną listę znajdziesz tutaj.

  • Wesz głowowa – najczęściej przebywa we włosach brudnych, nieczesanych, potrafi jednak przejść z głowy brudnej na czystą. W cieple i brudzie wszy i gnidy mają idealne warunki do rozwoju. Skóra głowy dziecka bardzo swędzi, jest zaczerwieniona i podrażniona, szczególnie na linii włosów i za uszami. Należy dokładnie sprawdzić tył karku i skórę za uszami, przy dobrym świetle. Możliwe, że nie zobaczy się dorosłej wszy, gdyż poruszają się bardzo szybko. Gnidy są małe, owalne, przyklejone do mieszka włosowego przy skórze głowy. Zauważone od razu wszy można wyczesać grzebieniem. Wystarczy zwilżyć włosy przy głowie alkoholowym roztworem sabadyli, zawiązać głowę chusteczką i po godzinie umyć włosy, dodając do ostatniego płukania trochę octu. Jeżeli na skórze głowy widoczne są gnidy, całkowite usuwanie potrwa dłużej. Najlepszy sposób na gnidy to wyczesywanie ich gęstym grzebieniem, po czym umycie włosów wodą z mydłem. Należy pamiętać, że po każdym czesaniu grzebieniem trzeba umyć wszystkie użyte grzebienie, szczotki i spinki. Każdego dnia warto wyczesywać włosy grzebieniem po kolejnych zabiegach leczniczych, aby sprawdzić, czy nie ma wszy i gnid.
  • Wesz łonowa – jest drobniejsza od wszy głowowej. Gnieździ się we włosach pod pachami, na owłosieniach, intymnych częściach ciała i na piersiach u mężczyzn. Przyczepia się mocno do naskórka. Najlepszym sposobem na wszy, zwłaszcza jeśli występują w dużej ilości, jest zgolenie włosów tuż przy skórze. Miejsce ogolenia natrzeć sabadylą lub naftą, a po godzinie umyć ciepłą wodą z mydłem. Smarowanie powtarzać co drugi dzień. Jeżeli wystąpi podrażnienie skóry, miejsce to po zmyciu ciepłą wodą natrzeć kremem lub niesolonym tłuszczem.
  • Wesz odzieżowa – pasożytuje nie na człowieka, ale gnieździ się w jego ubraniach. Po dokładnym umyciu się gorącą wodą i zwyczajnym mydłem trzeba przeprowadzić staranną dezynfekcję ubrania i bielizny. Bieliznę wygotować w wodzie z mydłem.

ROZWIĄŻ TESTY I PRZEKONAJ SIĘ:

Jeżeli domowe sposoby na wszy i gnidy zawiodą, należy udać się do apteki i kupić któryś z obecnie dostępnych na rynku preparatów na wszy. W przypadku intensywnej wszawicy, najlepszym sposobem na gnidy jest obcięcie włosów i odżywianie skóry. Warto też zdezynfekować mieszkanie, pokoik niemowlaka, wyprać wszystkie ubrania, a wszelkie grzebyki i szczotki zamoczyć w alkoholu albo wymyć bardzo gorącą wodą.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze