Trwa ładowanie...

Dr T. Karauda: blizny po COVID-19 zostają w płucach na zawsze (WIDEO)

 Ewa Rycerz
07.03.2021 18:22

COVID-19 prowadzi do ciężkiego wirusowego zapalenia płuc. Przebieg choroby zależy od stanu pacjenta, schorzenie wywołuje jednak w organizmie szereg poważnych zmian. Jakich? Mówił o tym w programie "Newsroom" WP dr Tomasz Karauda, lekarz oddziału chorób płuc. - Dużo zależy od tego, w jakim stopniu nastąpiła niewydolność oddechowa - tłumaczył.

Zakażenie koronawirusem daje pierwsze symptomy w postaci wysokiej gorączki, kaszlu, bólów mięśniowych, utraty węchu i smaku. W dalszym etapie zakażenie dochodzi do wystąpienia stanu zapalnego w płucach. Jakie konkretnie zmiany wywołuje patogen w tym organie?

- Z moich doświadczeń wynika, że to zależy od przebiegu choroby. Dużo zależy też od tego, w jakim stopniu nastąpiła niewydolność oddechowa. Jeżeli jest tak duża, że wymaga wsparcia respiratora, to tacy ludzie wychodzą z choroby latami. To są blizny po chorobie, dokonany proces zwłóknienia, który najczęściej się nie cofa. Zmiany dokonane zwłóknieniem mogą się zredukować, ale nigdy nie zanikną. Te osoby będą miały problem do końca życia. Natomiast zmiany, które mają charakter mlecznej szyby mogą ustąpić w czasie - wyjaśnił lekarz.

Tzw. "mleczna szyba" to wstępny etap choroby, w której dochodzi do zajmowania pęcherzyków płucnych przez stan zapalny. Z reguły są zmianami o charakterze przejściowym i występują na początku infekcji.

- Jeśli uda się opanować COVID-19, jeśli on nie postąpi dalej, to po włączeniu leczenia, po rehabilitacji i podaniu sterydów, te zmiany mogą się powoli cofać. Jest szansa na powrót do wydolności oddechowej. Ale tam, gdzie są zmiany zwłóknieniowe, czyli blizny na płucach, nic nie zrobimy. To jest coś, z czym musimy żyć - podsumował ekspert.

WIĘCEJ W WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze