Trwa ładowanie...

Drożdżaki – namnażanie, objawy grzybicy ogólnoustrojowej

Drożdżaki Candida żyją w przewodzie pokarmowym, gdzie są jego stałymi bywalcami. W naszym jelicie grubym odmiana drożdżaków - Candida albicans czerpie pożywkę z niestrawionej treści pokarmowej i odpowiada za wydalenie toksyn powstałych podczas procesów przemiany materii.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

spis treści
6 najczęstszych przyczyn zakażeń drożdżycy
6 najczęstszych przyczyn zakażeń drożdżycy [7 zdjęć]

Drożdżyca, czyli inaczej kandydoza, powstaje w wyniku zakażenia drożdżakami z rodzaju Candida. Zdarza...

zobacz galerię

Kiedy wszystko przebiega normalnie i równowaga mikroflory jest zachowana, drożdżaki są przyjacielem naszego organizmu. Jednak kiedy ta równowaga zostaje zaburzona, Candida albicans zaczynają się namnażać. Ich przerost łączy się z wydzielaniem mykotoksyny, które skutkuje pojawieniem się wielu schorzeń w naszym organizmie.

1. Drożdżaki – namnażanie drożdżaków

Prawdopodobieństwo przerostu drożdżaków jest większe u osób, które nie stronią od cukru (używanego nie tylko do słodzenia herbaty, ale także obecnego w napojach, alkoholu, produktach wysoko przetworzonych i produktach z białej mąki, owocowych jogurtach ). Takie ryzyko jest także u osób, w których jadłospisie jest zbyt mało witamin z grupy B oraz błonnika.

Drugim czynnikiem zwiększającym ryzyko przerostu drożdżaków jest długotrwałe spożywanie antybiotyków. Jeśli spożywamy je bez leków osłonowych, to lek zniszczy bakterie powodujące chorobę, ale także te dobre bakterie. Na skutek tego, powstanie miejsce na nowe drożdżaki i to w dużej ilości.

Stosowanie antybiotyków bez osłonki może spowodować, że namnożą się drożdżaki
Stosowanie antybiotyków bez osłonki może spowodować, że namnożą się drożdżaki (123rf)

Do przerostu drożdżaków przyczynia się także życie w stresie i niewystarczająca ilość snu. W sytuacji przeżywania silnego stresu zostaje wytwarzany kortyzol, który przyczynia się do wzrostu poziomu cukru we krwi, a cukier należy do czynników powodujących namnażanie się drożdżaków.

Oprócz wymienionych czynników, prawdopodobieństwo wystąpienia np. grzybicy zwiększa się u osób stosujących zastępczą terapię hormonalną, sterydy, tabletki antykoncepcyjne, chemioterapię i radioterapię. Pojawia się także po przebyciu intensywnych zabiegów diagnostycznych i operacyjnych, po różnego typu zatruciach oraz po dializie.

2. Drożdżaki – grzybica ogólnoustrojowa

Grzybica ogólnoustrojowa jest jedną z dolegliwości, którą może wywołać przerost drożdżaków. Najczęściej spotykane rodzaje grzybicy to grzybica jelit, płuc, skóry, stóp, paznokci, rąk, ciała, zatok, pochwy, penisa i owłosionej skóry.

Niestety grzybica jest chorobą, która wymaga podjęcia długofalowych działań leczniczych. Warto wiedzieć, że nawet po rozpoczęciu leczenia, zarodniki grzybów są obecne we krwi nawet do trzech lat, mając w dalszym ciągu zdolność wywołania infekcji. Od czego zależy całkowite wyleczenie grzybicy? Zależy od stadium trwania choroby oraz stopnia uszkodzenia narządów wewnętrznych. Całkowity powrót do zdrowia może trwać nawet rok.

Zobacz także:

3. Drożdżaki – objawy grzybicy ogólnoustrojowej

Jak rozpoznać grzybicę ogólnoustrojową? Chora osoba doświadcza początkowo dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak zaparcia, biegunki, bóle brzucha, nudności, gazy, brzydki zapach z ust. Występuje także ochota na słodycze, które stanowią źródło namnażania się drożdżaków.

W dalszym etapie grzybica przechodzi do kolejnego stadium. Jeśli w tym momencie nie zostaną podjęte działania mające na celu odbudowę mikroflory jelitowej, to drożdżaki przedostaną się do krwi i znajdą narządy, które będą mogły zasiedlić.

Wtedy pojawiają się nawracające stany zapalne narządów, które zostały zajęte, wysypki i zwiększa się podatność na przeziębienia. Brak podjęcia leczenia może doprowadzić do przedostania się toksyn do mózgu, a wtedy doświadczyć można przewlekłych bóli głowy, wahań nastroju, ciągłego zmęczenia, stanów depresyjnych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.