Trwa ładowanie...

Duac – skład, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, działania niepożądane

Avatar placeholder
18.10.2021 11:18
Duac to żel, który jest zalecany w miejscowym leczeniu trądziku.
Duac to żel, który jest zalecany w miejscowym leczeniu trądziku. (AdobeStock)

Trądzik jest zmorą każdego nastolatka. Jednak dotyczy on nie tylko wieku młodzieńczego, ale i cery dojrzałej. Główną przyczyną niedoskonałości skóry są bakterie. Istnieją różne metody leczenia tradziku. Jedną z substancji, która ma szerokie zastosowanie w dziedzinie dermatologii jest klindamycyna. W połączeniu z nadtlenkiem benzoiu występuje w popularnym żelu antytrądzikowym o nazwie Duac.

spis treści

1. Skład żelu Duac

Duac to żel, który w swoim składzie zawiera klindamycynę oraz nadtlenek benzoilu. Klindamycyna jest antybiotykiem o działaniu bakteriobójczym. Jest zalecana w miejscowym leczeniu trądziku. Nadtlenek benzoilu jest substancją, która działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwłojotokowo, wysuszająco, miejscowo znieczulająco i przeciwświądowo.

2. Duac i trądzik pospolity

Lek Duac jest wskazany do leczenia trądziku pospolitego. Polecany jest zarówno do stanów o lekkim nasileniu jak i w przypadku zmian zapalnych. Ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne. Duac wysusza zmiany trądzikowe, działa znieczulająco na ranę oraz przeciwświądowo.

3. Przeciwwskazania do stosowania leku

Zobacz film: "Co to jest trądzik?"

Przeciwwskazania do stosowania leku Duac to: uczulenie na klindamycynę, linkomycynę, nadtlenek benzoilu lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Odradza się stosowania żelu Duac również jeśli pacjenci stosują miejscowo inne antybiotyki, mydła zduszające lub kosmetyki o działaniu silnie wysuszającym.

7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik
7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik [7 zdjęć]

W zielonej herbacie zawarte są silne przeciwutleniacze, które wykazują działanie antybakteryjne. Wystarczy,

zobacz galerię

Żel Duac nie jest odpowiedni dla kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Jeżeli nie jest możliwa inna kuracja niż lekiem Duac lek może być zastosowany w ciąży, ale o tym musi zdecydować lekarz.

4. Dawkowanie

Żel Duac stosuje się zewnętrznie. Przed nałożeniem żelu Duac należy usunąć makijaż i oczyścić skórę delikatnym środkiem myjącym. Skóra powinna być osuszona ręcznikiem. Następnie niewielką ilość żelu Duac trzeba nanieść opuszkiem palca na leczoną skórę. Żel nakłada się na obszar skóry dotkniętej zmianą, nie tylko na sam wyprysk. Po nałożeniu żelu Duac należy umyć ręce. Duac stosuje się raz dziennie, najlepiej wieczorem.

Nie należy wcierać żelu Duac zbyt mocno ponieważ może to jedynie zwiększyć podrażnienie skóry. Lek nie powinien być stosowany dłużej niż 12 tygodni. Żel Duac nie powinien być stosowany na podrażnioną skórę lub oparzenia słoneczne. Duac może odbarwiać włosy oraz kolorowe tkaniny takie jak ubrania, ręczniki i pościel. Cena leku Duac to ok. 60 zł.

5. Działania niepożądane

Działania niepożądane żelu Duac to zaczerwienienie, suchość i łuszczenie się skóry w miejscu aplikacji leku. Może powodować pieczenie, mrowienie, wysypkę, świąd lub zapalenie skóry. Zdarza się, że objawy trądziku mogą ulec nasileniu.

Objawy skutków ubocznych przy stosowaniu żelu Duac to ból głowy, obrzęk twarzy, oczu, ust i języka. Może zdarzyć się również pokrzywka, trudności z oddychaniem i omdlenia. Leczenie żelem Duac może powodować skurcze i ból brzucha, zapalenie jelit oraz silną biegunkę.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze