Trwa ładowanie...

Duszący kaszel – charakterystyka, rodzaje, leczenie

Avatar placeholder
04.07.2023 10:24
Duszący kaszel – charakterystyka, rodzaje, leczenie
Duszący kaszel – charakterystyka, rodzaje, leczenie

Na początku trzeba zaznaczyć jasno – to, że się kaszle, to dobrze. Jest to naturalny sposób obrony organizmu. Rodzajów kaszlu wyróżniamy co najmniej kilka. Kiedy zacząć się martwić?

spis treści

1. Duszący kaszel – charakterystyka

Warto wiedzieć, iż kaszel, nawet jeśli jest duszący, stanowi broń organizmu. Powstaje poprzez drażnienie receptorów kaszlowych. Są one umiejscowione w zakończeniach nerwowych, w błonie śluzowej, a te z kolei w drogach oddechowych.

Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc
Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc [6 zdjęć]

Przy infekcjach płuc nie jesteśmy skazani wyłącznie na preparaty farmakologiczne. Warto w takich przypadkach

zobacz galerię
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Dzięki duszącemu kaszlowi organizm jest w stanie oczyścić zarówno gardło, krtań, tchawicę, jak i oskrzela. Musi wydalić wszystko, co nie jest powietrzem. Co ciekawe ta swoista obrona nie tylko tyczy się ataku bakterii, ale również – najczęściej w wypadku dzieci – połykanych drobnych przedmiotów. Wywołanie duszącego kaszlu wówczas ratuje zdrowie i życie.

2. Duszący kaszel – rodzaje

Wyróżniamy co najmniej osiem rodzajów duszącego kaszlu. Pierwszym jest kaszel suchy, który bywa kaszlem duszącym. Charakterystyczny jest dla zapalenia tchawicy czy oskrzeli, zwłaszcza w początkowych stadiach zachorowania.   Drugim – mokry. Możemy zaobserwować ten duszący kaszel w końcowym etapie przeziębienia, ale także jako skutek zapalenia oskrzeli, płuc czy anginy. Trzecim rodzajem duszącego kaszlu jest kaszel spastyczny. Wiąże się z grypowym zapaleniem tchawicy, oskrzeli, a także płuc. Zdarza się, iż ten duszący kaszel towarzyszy astmie.

Duszący kaszel może być oznaką tego, że organizm się broni.
Duszący kaszel może być oznaką tego, że organizm się broni.

Kolejnym jest kaszel świszczący, który może zwiastować zapalenie krtani, astmę, a nawet fakt, że coś niepożądanego znajduje się w organizmie. Innym rodzajem kaszlu duszącego jest kaszel szczekający. Jest bardzo specyficzny, pojawia się głównie u dzieci, które cierpią na choroby zakaźne, na przykład błonicę czy zespół krupu. Innym rodzajem duszącego kaszlu jest kaszel krtaniowy.  Jak sama nazwa wskazuje, dotyczy problemów z krtanią, co ważne dotyczy głównie dzieci. Przedostatnim rodzajem duszącego kaszlu jest kaszel napadowy, który jest charakterystyczny dla chorób takich, jak krztusiec, mukowiscydoza czy astma. Wreszcie ostatni kaszel duszący powodowany jest alergią.

3. Duszący kaszel – leczenie

 Wątpliwości nie podlega fakt, że jeśli pacjent ma stwierdzoną alergię lub astmę to bezwzględnie powinien leczyć duszący kaszel. Niezależnie od przyczyny, duszący kaszel, występujący u dzieci, powinien być przynamniej skonsultowany ze specjalistą. Ponadto zaleca się kontrolę lekarską wtedy, gdy: duszący kaszel znacznie się nasili, gdy czas jego trwania, na przykład podczas przeziębienia, przedłuża się, czyli ciągnie się dłużej niż trzy dni, a wraz z nim zaczynają doskwierać ogólne objawy grypy.

Skuteczne domowe metody na kaszel
Skuteczne domowe metody na kaszel [10 zdjęć]

Kaszel najczęściej towarzyszy zwykłemu przeziębieniu i grypie. Często też jest objawem zapalenia oskrzeli.

zobacz galerię

Powodem do zmartwienia jest także sytuacja, w której duszący kaszel pojawia się nagle.  W takich sytuacjach uwaga powinna być zwrócona zwłaszcza na dzieci, których organizm dopiero uczy się radzić sobie z infekcjami. Niestety może on być zwiastunem poważnych chorób zakaźnych. Warto wówczas zaobserwować, czy: przebywanie dziecka w konkretnym pomieszczeniu powoduje powstanie duszącego kaszlu, czy nasila się on, gdy ciało się rozgrzeje oraz czy wraz z nim pojawia się podwyższenie temperatury.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Kaszel u dziecka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze