Dusznica bolesna – objawy, patogeneza, leczenie, diagnostyka

Dusznica bolesna jest objawem, który charakteryzuje się uczuciem duszności i bólami w okolicach mostka. To konsekwencja niewydolności naczyń wieńcowych, powstającej najczęściej na skutek zmian miażdżycowych.

Dusznica bolesna - patogeneza

Głównymi czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój dusznicy bolesnej jest miażdżyca. Jej złogi umiejscawiają się w tętnicach wieńcowych zaopatrujących serce w utlenowaną krew. Miażdżyca powoduje zwężenie drogi przepływu i w konsekwencji dochodzi do wystąpienia charakterystycznych objawów.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Oprócz tego, można mówić o pewnych czynnikach, które predysponują do wystąpienia dusznicy bolesnej – należą do nich otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, czy też przewlekły stres. Nie bez znaczenia pozostają również używki, takie jak alkohol czy też papierosy. Anemia również może dawać podobne objawy.

Najczęściej do objawów dochodzi, kiedy zwężeniu ulega połowa naczynia wieńcowego – jak widać rezerwa, którą dysponujemy jest dość spora.

Dusznica bolesna - objawy

Głównym objawem dusznicy bolesnej (która nazywana jest także dławicą piersiową) jest ból, którego charakterystyka jest różnie opisywana. Pacjenci opisują go jako palący, dławiący czy też ściskający. Umiejscawia się za mostkiem i głównie promieniuje do lewej, górnej połowy ciała – lewego barku, łopatki, a nawet kąta żuchwy.

Sytuacjom tym często towarzyszy brak tchu, uczucie kołatania serca i niepokój chorego. Jeśli objawy dusznicy bolesnej nie ustępują, konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego i szybka interwencja lekarska.

5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca

Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera dwukrotnie więcej osób niż z powodu chorób nowotworowych. Jednym z poważnych zagrożeń życia jest zawał serca,...

Dusznica bolesna - diagnostyka

Diagnostyka dusznicy bolesnej jest bardzo ważnym aspektem. Łatwo bowiem przeoczyć zawał serca, którego skutki mogą być śmiertelne.

Z pomocą przychodzą nawet tak nieskomplikowane i nieinwazyjne badania, jak EKG czy też badanie holterowskie (zapis 24 godzinny) lub koronarografia, która polega na umieszczeniu cewnika w tętnicy udowej i obrazowaniu tętnic wieńcowych. Warto wspomnieć, że jeśli symptomy dusznicy bolesnej nie ustępują, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.

Dusznica bolesna - leczenie

Leczenie dusznicy bolesnej w dużym stopniu polega na prowadzeniu odpowiedniej farmakoterapii. Dostępny jest cały wachlarz leków, ale o odpowiednim ich doborze powinien decydować lekarz, który dokładnie ustali, jaka jest przyczyna występowania dusznicy bolesnej.

W poważnych przypadkach może okazać się konieczne przeprowadzenie zabiegu kardiochirurgicznego. Najczęściej wykonuje się angioplastykę naczyń wieńcowych lub tak zwane by-pass’y. Warto zauważyć, że zabiegi te obecnie wiążą się z mniejszym ryzykiem efektów ubocznych z uwagi na lepszą kontrolę pooperacyjną i coraz nowsze środki stosowane w farmakologii.

Biorąc pod uwagę leczenie, należy także wspomnieć o eliminacji ewentualnych czynników, które sprzyjają występowaniu objawów dusznicy bolesnej, czyli na przykład stres czy też używki.

Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Lek. Mateusz Nawrocki, 9 miesięcy temu

Choroby i dolegliwości

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Probiotyki

niemetabolizowanej laktozy objawia się w postaci dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Szczepy bakterii w probiotykach wytwarzają enzym (β-galaktozydaza

Choroby i dolegliwości

Swędzenie skóry - co może oznaczać?

Swędzenie skóry - co może oznaczać?

przyczynę, ponieważ świąd towarzyszyć może wielu schorzeniom. Choroby wątroby Cholestaza to choroba wątroby, w której dochodzi do zastoju żółci (...) może świadczyć o alergii pokarmowej. W tym przypadku chory odczuwać...

Choroby i dolegliwości

Najdziwniejsze przypadki medyczne

Najdziwniejsze przypadki medyczne

wyłącznie w obcym języku, ale najczęstszą formą choroby jest mówienie w języku ojczystym z niespotykanym u pacjenta wcześniej obcym akcentem. Na świecie (...) . Stanleya Kubricka. Warto zaznaczyć, że choroba nadal...

Choroby i dolegliwości

Choroby, których diagnoza może trwać nawet kilkadziesiąt lat

Choroby, których diagnoza może trwać nawet kilkadziesiąt lat

Endometrioza DIAGNOZA: 7 lat Choroba ta dotyka od 7 do 15 proc. miesiączkujących kobiet. Często błędnie diagnozowana jako zespół jelita drażliwego (...) (IBS), szczególnie u starszych kobiet, zaś u młodszych jako zaburzenia miesiączkowania....

Choroby i dolegliwości

Pozornie złe nawyki, które są dobre dla zdrowia

Pozornie złe nawyki, które są dobre dla zdrowia

"Złe" nawyki, wcale nie są takie złe Nie czuj się winny, jeżeli raz odpuścisz sobie codzienny trening albo zjesz kawałek czekolady. Zdziwiłbyś się, ile korzyści płynie z tych pozornie niedobrych nawyków. Okazuje się, że nawet przeklinanie ma czasem dobry...