Dusznica bolesna – objawy, patogeneza, leczenie, diagnostyka

Dusznica bolesna jest objawem, który charakteryzuje się uczuciem duszności i bólami w okolicach mostka. To konsekwencja niewydolności naczyń wieńcowych, powstającej najczęściej na skutek zmian miażdżycowych.

Dusznica bolesna - patogeneza

Głównymi czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój dusznicy bolesnej jest miażdżyca. Jej złogi umiejscawiają się w tętnicach wieńcowych zaopatrujących serce w utlenowaną krew. Miażdżyca powoduje zwężenie drogi przepływu i w konsekwencji dochodzi do wystąpienia charakterystycznych objawów.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Oprócz tego, można mówić o pewnych czynnikach, które predysponują do wystąpienia dusznicy bolesnej – należą do nich otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, czy też przewlekły stres. Nie bez znaczenia pozostają również używki, takie jak alkohol czy też papierosy. Anemia również może dawać podobne objawy.

Najczęściej do objawów dochodzi, kiedy zwężeniu ulega połowa naczynia wieńcowego – jak widać rezerwa, którą dysponujemy jest dość spora.

Dusznica bolesna - objawy

Głównym objawem dusznicy bolesnej (która nazywana jest także dławicą piersiową) jest ból, którego charakterystyka jest różnie opisywana. Pacjenci opisują go jako palący, dławiący czy też ściskający. Umiejscawia się za mostkiem i głównie promieniuje do lewej, górnej połowy ciała – lewego barku, łopatki, a nawet kąta żuchwy.

Sytuacjom tym często towarzyszy brak tchu, uczucie kołatania serca i niepokój chorego. Jeśli objawy dusznicy bolesnej nie ustępują, konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego i szybka interwencja lekarska.

5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca

Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera dwukrotnie więcej osób niż z powodu chorób nowotworowych. Jednym z poważnych zagrożeń życia jest zawał serca,...

Dusznica bolesna - diagnostyka

Diagnostyka dusznicy bolesnej jest bardzo ważnym aspektem. Łatwo bowiem przeoczyć zawał serca, którego skutki mogą być śmiertelne.

Z pomocą przychodzą nawet tak nieskomplikowane i nieinwazyjne badania, jak EKG czy też badanie holterowskie (zapis 24 godzinny) lub koronarografia, która polega na umieszczeniu cewnika w tętnicy udowej i obrazowaniu tętnic wieńcowych. Warto wspomnieć, że jeśli symptomy dusznicy bolesnej nie ustępują, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.

Dusznica bolesna - leczenie

Leczenie dusznicy bolesnej w dużym stopniu polega na prowadzeniu odpowiedniej farmakoterapii. Dostępny jest cały wachlarz leków, ale o odpowiednim ich doborze powinien decydować lekarz, który dokładnie ustali, jaka jest przyczyna występowania dusznicy bolesnej.

W poważnych przypadkach może okazać się konieczne przeprowadzenie zabiegu kardiochirurgicznego. Najczęściej wykonuje się angioplastykę naczyń wieńcowych lub tak zwane by-pass’y. Warto zauważyć, że zabiegi te obecnie wiążą się z mniejszym ryzykiem efektów ubocznych z uwagi na lepszą kontrolę pooperacyjną i coraz nowsze środki stosowane w farmakologii.

Biorąc pod uwagę leczenie, należy także wspomnieć o eliminacji ewentualnych czynników, które sprzyjają występowaniu objawów dusznicy bolesnej, czyli na przykład stres czy też używki.

Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Lek. Mateusz Nawrocki, 7 miesięcy temu

Choroby i dolegliwości

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Probiotyki

niemetabolizowanej laktozy objawia się w postaci dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Szczepy bakterii w probiotykach wytwarzają enzym (β-galaktozydaza

Choroby i dolegliwości

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

Emocje są zaraźliwe To zaskakujące, ale nie tylko zarazki stanowią dla nas czynnik zaraźliwy. Organizm człowieka jest równie podatny na emocje, w tym nastrój i zachowanie osób trzecich. Badania kliniczne potwierdzają, że bardzo często nie kontrolujemy...

Choroby i dolegliwości

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Jak pozbyć się chrapania? Chrapanie to jeden z najbardziej uciążliwych nawyków. Chociaż osobie chrapiącej może wcale nie przeszkadzać (mimo to może powodować groźny bezdech senny), to bywa nieznośne dla otoczenia. Stopery w uszach czy poduszka na głowie...

Choroby i dolegliwości

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Dziwne zmiany na stopach Pierwsze symtomy choroby wcale nie muszą być związane z bólem czy osłabieniem organizmu, bo wiele groźnych schorzeń (...) paznokcia. Może to być poważny objaw raka płuc lub chorób serca. Inną przyczyną są choroby...

Choroby i dolegliwości

Kancerogenna żywność

Kancerogenna żywność

Rakotwórcze produkty Zdrowe odżywianie zmniejsza ryzyko rozwoju groźnych nowotworów. Odpowiednio skomponowana dieta chroni również przed chorobami (...) choroby. Dowiedz się czego powinieneś unikać. Żywność light Żywność...

Choroby i dolegliwości

Biurowe choroby zawodowe

Biurowe choroby zawodowe

Pracujesz w biurze? Być może cierpisz na te choroby Myśląc o ciężkiej pracy, zwykle na myśl przychodzi nam praca fizyczna. W końcu rzeczywiście (...) dolegliwości chorego budynku to różne dolegliwości...