Trwa ładowanie...

Duże zmiany dla pacjentów. Wchodzą w życie 1 stycznia 2024

 Karolina Rozmus
21.11.2023 13:47
Od 1 stycznia dla pacjentów duże zmiany. Mają zlikwidować kolejki na SOR-ach
Od 1 stycznia dla pacjentów duże zmiany. Mają zlikwidować kolejki na SOR-ach (Getty Images)

Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniający zasady funkcjonowania szpitalnych oddziałów ratunkowych. Wraz z 1 stycznia 2024 mogą zajść duże zmiany, które zakładają, że znikną kolejki na SOR-ach.

spis treści

1. Najpierw triage. Ci pacjenci będą odsyłani

W procedurze przyjęcia na szpitalny oddział ratunkowy pierwszym krokiem jest triaż (triage), czyli segregacja medyczna. System jest zorganizowany w taki sposób, by zapewnić pacjentowi pomoc w adekwatnym do stanu czasie. Dlatego każda grupa pacjentów ma przypisany kolor, do którego z kolei przypisany jest maksymalny czas, w jakim chory powinien uzyskać pomoc.

Zmiana ma wyeliminować problem zatłoczonych SOR-ów
Zmiana ma wyeliminować problem zatłoczonych SOR-ów (Pixabay)

Kolor czerwony to osoby, które w trybie natychmiastowym wymagają stabilizacji podstawowych czynności życiowych, czyli ofiary wypadków komunikacyjnych, pacjenci nieprzytomni, z urazami głowy czy urazami wielonarządowymi. Kolor pomarańczowy przypisuje się osobom, które na badanie powinny oczekiwać maksymalnie dziesięć minut, bo to grupa pacjentów z wysokim ryzykiem bezpośredniego zagrożenia życia. Maksymalny czas oczekiwania na badanie u pacjentów oznaczonych kolorem żółtym to 60 minut. Z kolei pacjenci, którzy podczas segregacji medycznej zyskali kolor zielony czy niebieski, mogą na badanie czekać odpowiednio do 120 minut lub 240 minut.

Zobacz film: "Krótkie zwolnienia z pracy bez konsultacji z lekarzem? "System odniósłby korzyść""

Do grupy zielonej triażysta włącza pacjentów z drobnymi urazami, z kaszlem, ale bez duszności, z objawami infekcji dróg oddechowych czy moczowych, z bólami ucha czy zapaleniem spojówek. To też osoby z dolegliwościami bólowymi głowy czy brzucha bez cech zaostrzenia czy zmianami alergicznymi, także przewlekłymi. Grupę niebieską stanowią osoby, które na SOR zgłosiły się, mimo że są wydolni krążeniowo i oddechowo, którzy nie wymagają podstawowej diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej, niezgłaszający dolegliwości w przebiegu leczonych chorób przewlekłych, czy pacjenci posiadający skierowanie do szpitala o terminie dłuższym niż siedem dni.

Zmiany planowane na początek przyszłego roku mają dotyczyć "osób niebędących w stanie nagłym, które podczas segregacji medycznej przeprowadzonej w SOR zostały przydzielone do kategorii pilności oznaczonej kolorem zielonym lub niebieskim".

2. Przejmą rolę SOR-ów

Dotychczas wszyscy pacjenci trafiali wcześniej czy później do gabinetu lekarza dyżurującego na oddziale. Od 1 stycznia 2024 r. resort planuje ograniczyć liczbę osób przyjmowanych na SOR.

Ministerstwo Zdrowia chce, aby:

  • pacjenci w czasie triage oznaczeni kolorem zielonym lub niebieskim byli kierowani do poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), w tym do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, jeśli pacjent trafił na SOR nocą lub w święta,
  • pacjenci stabilni nie czekali na lekarza dyżurnego SOR i od razu mogli udać się do przychodni POZ czy przychodni oferującej świadczenia w godzinach nocnych oraz w święta,
  • dokumentem kończącym pobyt pacjenta na SOR-ze w przypadku kategorii zielonej i niebieskiej była karta segregacji medycznej zawierająca adnotację o braku wskazań do hospitalizacji,
  • historia choroby, będąca elementem wewnętrznej dokumentacji medycznej, miała ograniczony zasięg i nie wymagała podpisu lekarza.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze