Trwa ładowanie...

Dwa najczęstsze objawy raka żołądka. Często pojawiają się jako pierwsze

Ból w nadbrzuchu zgłasza 80 proc. pacjentów chorujących na raka żołądka
Ból w nadbrzuchu zgłasza 80 proc. pacjentów chorujących na raka żołądka (Getty Images)

Rak żołądka jest dość trudny do zdiagnozowania, ze względu na mało specyficzne objawy, które wielu pacjentów ignoruje albo przypisuje niegroźnym dolegliwościom. To powoduje, że z reguły choroba jest wykrywana na zaawansowanym etapie - oznaczającym kiepskie rokowania. Jakie objawy mogą świadczyć o rozwoju tego nowotworu? Kiedy zgłosić się do lekarza?

spis treści

1. Niestrawność i ból w nadbrzuszu

Liczba zachorowań na [raka żołądka](raka żołądka) na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat spadła trzykrotnie. Mimo to choroba na świecie pozostaje czwartym najczęściej występujący nowotworem złośliwym, jest też drugim, zaraz po raku płuc, najbardziej śmiercionośnym rodzajem raka.

Trudność w rozpoznaniu choroby jest związana głównie z tym, że dopóki guz nie daje przerzutów, objawów choroby nie ma albo są mało charakterystyczne. Cały proces od wystąpienia stanu zapalnego do powstania raka żołądka może trwać nawet kilkadziesiąt lat.

Zobacz film: "Wrzody a rak żołądka"
Większość zachorowań na raka żołądka dotyka osób po 50. roku życia
Większość zachorowań na raka żołądka dotyka osób po 50. roku życia (Adobe Stock)

- Rak żołądka we wczesnych stadiach może powodować objawy niestrawności i bólu w nadbrzuszu, przy czym ten ostatni objaw występuje nawet w 80 proc. przypadków - podkreśla Sanjay Mehta, lekarz rodzinny z The London General Practice.

Ból zazwyczaj koncentruje się w nadbrzuszu, pod mostkiem i jest często porównywany do bólu charakterystycznego dla wrzodów żołądka.

2. Pacjentka narzekała na ucisk w klatce piersiowej

Massachusetts General Hospital opisuje przypadek pacjentki, która zgłosiła się do lekarza pierwszego kontaktu z powodu uczucia ucisku w klatce piersiowej promieniującego do pleców, który utrzymywał się przez cztery tygodnie. W późniejszym etapie ból występował też w nadbrzuszu. Lekarz początkowo podejrzewał, że przyczyną mogą być wrzody żołądka.

Badania ujawniły, że kobieta choruje na gruczolakoraka, ale na szczęście nie dawał jeszcze przerzutów.

3. Jakie mogą być inne objawy raka żołądka?

Doktor Mehta wyjaśnia, że jednymi z objawów wczesnego stadium raka żołądka może być zmiana apetytu, szybkie uczucie sytości po zjedzeniu niewielkich ilości posiłków oraz nudności i wymioty. W stadium zaawansowanym - większość chorych chudnie, jak zaznaczają specjaliści - bez wyraźnej przyczyny. Objawy z reguły są uzależnione od umiejscowienia guza w żołądku.

- Rak żołądka może powodować również krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, co zmniejsza liczbę czerwonych krwinek i objawia się niedokrwistością w badaniu krwi - zaznacza lekarz.

Mehta przekonuje, że występowania jakichkolwiek problemów żołądkowo-jelitowych dłużej niż trzy tygodnie powinno nas skłonić do konsultacji z lekarzem i wykonania szczegółowych badań, które pozwolą ustalić ich przyczyny. Badaniem, które umożliwią wykrycie wczesnego raka żołądka jest gastroskopia, umożliwia ona też pobranie materiału do badania histopatologicznego guza.

Nadal nie jest jasne, jakie są przyczyny rozwoju raka żołądka. Nieregularnie przyjmowane posiłki, nadmiar alkoholu oraz palenie tytoniu są istotnymi czynnikami ryzyka. Prekursorami choroby mogą być m.in.: przewlekły stan zapalny w jelitach, polipy w żołądku lub długotrwała anemia.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze