Dyskopatia szyjna – przyczyny, objawy, leczenie
Dyskopatia szyjna jest chorobą cywilizacyjną. Schorzenie to jest ściśle związane z trybem życia. Niepokojące jest to, że cierpi na nie coraz więcej młodych osób. Dyskopatia szyjna powstaje w wyniku zwyrodnienia krążków międzykręgowych i jest źródłem wielu uciążliwych dolegliwości. Osoby cierpiące na dyskopatie szyjną najczęściej skarżą się na obniżenie sprawności oraz ból w odcinku szyjnym.
Z badań wynika, że trzydzieści procent wszystkich przypadków dyskopatii stanowi właśnie dyskopatia szyjna. Najczęściej objawia się ona ostrym bólem w okolicy stawów barkowych, łopatki oraz karku. Ból pojawia się także przy dotyku okolicy szyi oraz ruchu w obrębie stawu barkowego. Dyskopatia szyjna objawia się nie tylko bólem, mogą jej także towarzyszyć inne objawy takie jak mrowienie, drętwienie a w skrajnych wypadkach nawet niedowłady.
1. Przyczyny dyskopatii szyjnej
Dyskopatia szyjna może być spowodowana wieloma przyczynami. Wielu z nich nie jesteśmy w stanie uniknąć, na przykład tych wynikających z procesu starzenia się organizmu. Do najczęstszych przyczyn powodujących dyskopatie szyjną należy zaliczyć między innymi:
- brak aktywności fizycznej,
- dysbalans mięśniowy,
- gwałtowne i niekontrolowane skrętne ruchy głową,
- niestabilny odcinek szyjny kręgosłupa,
- przeciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa,
- silne napięcie mięśni,
- stres,
- sumujące się drobne urazy,
- urazy komunikacyjne,
- wadliwą budowę kręgosłupa,
- wady postawy,
- uwarunkowania wrodzone,
- zwyrodnienia.
2. Objawy dyskopatii
Dyskopatia szyjna może się objawiać na wiele różnych sposobów, jest to uzależnione od stopnia zaawansowania choroby oraz jej formy. Dyskopatia szyjna może powodować między innymi:
- ból okolic karku,
- ból okolic barków,
- ból w obrębie kręgosłupa szyjnego,
- ból głowy,
- drętwienie kończyn górnych,
- niedowłady,
- nudności,
- omdlenia,
- osłabienie kończyn górnych,
- przykurcze,
- wymiotów,
- zaburzenia czucia,
- zawrotów głowy,
- zmniejszenie ruchomości w obrębie szyi.
W sytuacji wystąpienia niepokojących dolegliwości należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Opóźnianie rozpoczęcia leczenia może skutkować nasileniem się objawów. Postawienie dokładnej diagnozy jest możliwe dopiero po wykonaniu dodatkowych badań obrazowych. Dzięki nim można w dokładny sposób ocenić w stan kręgosłupa szyjnego oraz stopień zaawansowania zmian zwyrodnieniowych.
3. Leczenie dyskopatii
W przypadku, gdy dyskopatia szyjna nie ma postaci zaawansowanej stosuje się leczenie zachowawcze. Polega ono na zastosowaniu środków o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym a także zmniejszającym napięcie mięśniowe. Dodatkowo w uzasadnionych sytuacjach lekarz może zalecić unieruchomienie odcinka szyjnego kręgosłupa przy pomocy specjalnego kołnierza. Pamiętać przy tym należy, że czas unieruchomienia musi być ograniczony, by zapobiec znacznemu osłabieniu mięśni znajdujących się w obrębie szyi.
W sytuacji, gdy terapia zachowawcza dyskopatii szyjnej nie przynosi oczekiwanych rezultatów, należy wykonać zabieg operacyjny. W trakcie zabiegu neurochirurg usuwa uszkodzony krążek międzykręgowy. Jest to zabieg stosunkowo mało inwazyjny i bezpieczny.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.