Działa jak klatka Faradaya. Co jeśli burza złapie nas w samochodzie?
Gdy w trasie albo na świeżym powietrzu zaskoczy nas burza, często pierwszym miejscem, w którym możemy znaleźć schronienie, jest samochód. Sprawdzamy, czy takie rozwiązanie jest na pewno bezpieczne.
1. Nadchodzą gwałtowne burze. Gdzie je przeczekać?
29 maja rozesłane zostały alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ostrzegające przed załamaniem pogody: burzami, ulewnymi deszczami i silnym wiatrem, a także możliwymi podtopieniami.
Według informacji opublikowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB, burze mają dominować we wschodniej części kraju, choć pasmo najbardziej intensywnych zjawisk ma przejść od Małopolski i Podkarpacia przez Mazowsze aż po Warmię i Mazury oraz zachodnie Podlasie w godzinach popołudniowych i wieczornych.
W wiadomości rozesłanej do wszystkich obywateli podkreślono również, aby "znaleźć bezpieczne schronienie". Bezpieczne, a więc jakie?
2. Czy można jeździć samochodem podczas burzy?
Jeśli burza zaskoczy nas w trasie, najbardziej odpowiedzialnym rozwiązaniem będzie zatrzymanie pojazdu na parkingu lub innym otwartym terenie w oddaleniu od drzew. Jeśli jednak nie ma możliwości zjazdu na postój, należy zatrzymać się na poboczu i włączyć światła awaryjne.
Podczas postoju przy ruchliwej drodze nie należy opuszczać samochodu: auto z migającymi światłami jest znacznie lepiej widoczne dla innych kierowców niż pojedynczy pasażerowie w strugach ulewnego deszczu.
3. Czy można schować się w samochodzie podczas burzy?
Karoseria samochodu (jak i innych środków transportu takich jak pociąg, autobus czy samolot) podczas burzy działa jak klatka Faradaya. Oznacza to, że energia elektryczna pioruna nie jest wchłaniana przez blachę karoserii, tylko odprowadzana do podłoża. We wnętrzu auta jest więc zupełnie bezpiecznie – o ile nie ma się kontaktu z metalowymi elementami połączonymi bezpośrednio z karoserią.
Przeczekując burzę w aucie, warto też pamiętać, aby nie zatrzymywać się na obniżonym terenie, który może ulec szybkiemu zalaniu. Należy także mieć na uwadze parkowanie w sąsiedztwie obiektów, które mogą zostać poderwane w powietrze przez silny wiatr: parasoli, leżaków, wolnostojących tablic czy szyldów reklamowych.
Jeśli istnieje taka możliwość, najbezpieczniej schronić auto na parkingu podziemnym lub wielopoziomowym, a nawet na stacji benzynowej. Nawet podczas postoju, przy burzy warto zawsze zachować włączone światła.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.