Trwa ładowanie...

Działają na mózg jak CBD. Sześć popularnych przypraw

Avatar placeholder
05.05.2023 13:18
β-kariofilen (BCP) to związek chemiczny z grupy terpenów, występujący naturalnie w wielu roślinach
β-kariofilen (BCP) to związek chemiczny z grupy terpenów, występujący naturalnie w wielu roślinach (Getty Images)

Możliwe, że substancje korzystne dla mózgu, takie jak kannabinoidy, znajdują się w zasięgu twojej ręki - w kuchennej szafce. Niektóre powszechnie stosowane przyprawy zawierają tę samą substancję, która występuje w konopiach siewnych, wykorzystywanych do produkcji CBD. Jakie dokładnie przyprawy mają w sobie ten cenny składnik?

spis treści

1. Co to jest β-kariofilen ?

Wiele powszechnie stosowanych przypraw zawiera związek o nazwie β-kariofilen (BCP), który nadaje im charakterystyczny aromat i smak. Co ciekawe, ta sama substancja jest również kluczowym składnikiem konopi siewnych (Cannabis sativa), z których produkowany jest olejek CBD - znany ze swoich właściwości uspokajających, nasennych i przeciwbólowych.

Naukowcy obecnie badają potencjalne zastosowanie terapii kannabinoidowej z użyciem BCP w leczeniu niektórych zaburzeń, takich jak przewlekły ból. β-kariofilen (BCP) to związek chemiczny z grupy terpenów, występujący naturalnie w wielu roślinach, m.in. w konopiach siewnych, pieprzu czarnym, goździkach, bazylii i tymianku. Jest to substancja odpowiedzialna za charakterystyczny aromat i smak niektórych przypraw.

BCP został zatwierdzony przez amerkańską FDA jako "ogólnie uznany za bezpieczny" dodatek do żywności lub kosmetyk.

2. Gdzie jeszcze znaleźć BCP?

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Związek β-kariofilen (BCP) jest obecny w takich popularnych przyprawach, jak:

  • goździki
  • oregano
  • cynamon
  • chmiel
  • bazylia
  • rozmaryn.

BCP wykazuje szereg interesujących właściwości biologicznych, które wzbudzają zainteresowanie naukowców. Jest to agonista receptorów kannabinoidowych CB2, co oznacza, że może oddziaływać z tymi receptorami w organizmie, podobnie jak niektóre związki obecne w konopiach, takie jak kannabidiol (CBD).

Działanie BCP może być korzystne w przypadku różnych dolegliwości, takich jak przewlekły ból, stany zapalne, lęk czy depresja. Wstępne badania sugerują, że BCP może również wykazywać działanie przeciwnowotworowe, neuroprotekcyjne i przeciwcukrzycowe. Należy jednak pamiętać, że badania nad BCP i jego potencjalnymi korzyściami są wciąż w toku, a większość dotychczasowych badań przeprowadzono na modelach zwierzęcych lub in vitro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze