Trwa ładowanie...

Dziennikarka ma raka. Mówi, co uratowało jej życie

Avatar placeholder
30.11.2024 11:41
Dziennikarka zachęca kobiety do badań. "Wczesne wykrycie uratowało mi życie"
Dziennikarka zachęca kobiety do badań. "Wczesne wykrycie uratowało mi życie" (Facebook)

Alison Paul, australijska reporterka, podzieliła się z mediami swoją historią zdrowotną. Właśnie skończyła 50 lat i choć prowadziła zdrowy tryb życia, postanowiła jeszcze bardziej o siebie zadbać: regularnie ćwiczyła pilates, zrezygnowała z alkoholu i skupiła się na zdrowym odżywianiu. Dwa miesiące później zdiagnozowano u niej raka piersi, choć nie miała żadnych objawów.

spis treści

1. Wczesna diagnoza uratowała życie dziennikarki

Choć nie miała objawów, zdecydowała się na rutynowe badanie - ta dowiedziała się, że ma raka piersi. Trzy tygodnie po diagnozie reporterka australijskiej stacji NBN Channel 9 przeszła operację usunięcia trzycentymetrowego guza. Badania wykazały, że nowotwór nie rozprzestrzenił się do węzłów chłonnych.

Obecnie jest w trakcie radioterapii i czuje się szczęściarą, że choroba została wykryta wcześnie. Chce zachęcić kobiety po 40. roku życia do regularnych badań mammograficznych, bo wczesna diagnoza raka piersi pozwoliła jej uniknąć chemioterapii.

"Niemal 48 proc. kobiet w wieku od 50 do 74 lat nie wykonuje regularnych mammografii. Byłam jedną z nich, ale zdecydowałam się na badanie i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwa, ponieważ wczesne wykrycie uratowało mi życie" – powiedziała Alison Paul.

2. "Badamy raka, a nie pacjenta"

Zobacz film: "Nie chcą chodzić do lekarza i badać się. Lekarze punktują pacjentów"

Aby uniknąć chemioterapii, zdecydowała się na kosztowne badanie genetyczne swojego guza w USA, za które zapłaciła 5 tys. dolarów. Wyniki wykazały, że chemioterapia zwiększyłaby jej szanse na uniknięcie nawrotu choroby jedynie o 1,5 proc. "To prawdopodobnie najlepiej wydane 5 tys. dolarów w moim życiu" – przyznała.

Samuel Johnson, współzałożyciel organizacji Love Your Sister, uważa, że takie testy genetyczne, zwane medycyną precyzyjną, powinny być standardem opieki dla każdego pacjenta. "Medycyna precyzyjna polega na badaniu raka, a nie pacjenta. Dzięki temu możemy znacznie poprawić wyniki leczenia" – tłumaczy Johnson.

Alison podkreśla, jak ważne są regularne badania przesiewowe. "Nie odkładajcie tego – niezależnie czy chodzi o mammografię, badanie jelita grubego, skóry czy prostaty, po prostu zróbcie to badanie!" – apeluje. "Nowotwory są powszechne, zwłaszcza u kobiet rak piersi, dlatego wczesne wykrycie jest najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze