Trwa ładowanie...

Dziś już tak nie wygląda. Jeden lekarz zdecydował się jej pomóc

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
25.02.2023 19:14
Jej szyja przez wiele lat była wygięta pod kątem 90 stopni. Nadzieją okazała się skomplikowana operacja
Jej szyja przez wiele lat była wygięta pod kątem 90 stopni. Nadzieją okazała się skomplikowana operacja (Instagram)

Pochodząca z Pakistanu Afsheen Gul przez wiele lat zmagała się z poważną dolegliwością. Jej szyja była wygięta pod kątem 90 stopni, przez co nastolatka nie mogła prawidłowo się poruszać, korzystać z toalety czy samodzielnie się ubierać.

spis treści

1. Nieszczęśliwy wypadek w dzieciństwie

Afsheen Gul niemal całe dzieciństwo spędziła w czterech ścianach swojego pokoju. 14-latka boryka się z porażeniem mózgowym, jednak to nie jest jedyna choroba, z którą musiała mierzyć się przez ostatnie lata.

W wieku 10 miesięcy obywatelka Pakistanu przeżyła wypadek, który diametralnie zmienił jej życie. Starsza siostra niefortunnie wypuściła ją z rąk. W wyniku nieszczęśliwego zdarzenia szyja Afsheen wygięła się pod kątem 90 stopni. Nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa utrudniało dziewczynie prawidłowe funkcjonowanie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Pakistanka nie mogła samodzielnie jeść, poruszać się czy dbać o higienę osobistą. Wykonanie tych czynności było możliwe tylko wtedy, gdy obok znajdowali się najbliżsi.

Ze względu na problemy zdrowotne dziewczynka niemal cały czas była zmuszona przebywać w domu. Jej kontakty z rówieśnikami były bardzo ograniczone, ponieważ nie uczęszczała do szkoły. Nie miała przyjaciół ani znajomych. Porażenie mózgowe spowodowało, że nauczyła się chodzić bardzo późno – w wieku sześciu lat. Umiejętność mówienia opanowała z kolei jako ośmiolatka.

Nadzieją na normalne życie okazał się skomplikowany zabieg chirurgiczny. Sprawę dziewczynki nagłośniła w mediach brytyjska dziennikarka Alexandra Thomas.

W 2019 roku kobieta skontaktowała się z hinduskim specjalistą chorób kręgosłupa, Rajagopalanem Krishnanem. Lekarz zobowiązał się pomóc Afsheen Gul.

2. Operacji podjął się hinduski lekarz

Rodzina Afsheen Gul złożyła wniosek o wizę medyczną i przybyła do Indii. Specjaliści zdiagnozowali u nastolatki rotacyjne zwichnięcie atlanto-osiowe. W pierwszej kolejności u dziewczynki przeprowadzono dwa zabiegi. Bez nich niemożliwe byłoby przeprowadzenie głównej operacji szyi.

Najważniejszy zabieg chirurgiczny przeprowadzono w szpitalu Apollo w Delhi w Indiach. Hinduski lekarz zgodził się przeprowadzić operację całkowicie za darmo.

Podczas rozmowy z dziennikarzami lekarz Krishan opowiedział o szczegółach zabiegu. W trakcie sześciogodzinnej operacji specjaliści przymocowali czaszkę Afsheen do rdzenia kręgowego za pomocą sztyftów oraz śrub. Procedura ta była niezbędna do tego, by dziewczyna mogła w przyszłości utrzymywać szyję wyprostowaną.

Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze