Trwa ładowanie...

Dziś już tak nie wygląda. Jeden lekarz zdecydował się jej pomóc

Pochodząca z Pakistanu Afsheen Gul przez wiele lat zmagała się z poważną dolegliwością. Jej szyja była wygięta pod kątem 90 stopni, przez co nastolatka nie mogła prawidłowo się poruszać, korzystać z toalety czy samodzielnie się ubierać.

spis treści

1. Nieszczęśliwy wypadek w dzieciństwie

Afsheen Gul niemal całe dzieciństwo spędziła w czterech ścianach swojego pokoju. 14-latka boryka się z porażeniem mózgowym, jednak to nie jest jedyna choroba, z którą musiała mierzyć się przez ostatnie lata.

W wieku 10 miesięcy obywatelka Pakistanu przeżyła wypadek, który diametralnie zmienił jej życie. Starsza siostra niefortunnie wypuściła ją z rąk. W wyniku nieszczęśliwego zdarzenia szyja Afsheen wygięła się pod kątem 90 stopni. Nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa utrudniało dziewczynie prawidłowe funkcjonowanie.

Zobacz film: "Jak długo trwa ból pooperacyjny?"

Pakistanka nie mogła samodzielnie jeść, poruszać się czy dbać o higienę osobistą. Wykonanie tych czynności było możliwe tylko wtedy, gdy obok znajdowali się najbliżsi.

Ze względu na problemy zdrowotne dziewczynka niemal cały czas była zmuszona przebywać w domu. Jej kontakty z rówieśnikami były bardzo ograniczone, ponieważ nie uczęszczała do szkoły. Nie miała przyjaciół ani znajomych. Porażenie mózgowe spowodowało, że nauczyła się chodzić bardzo późno – w wieku sześciu lat. Umiejętność mówienia opanowała z kolei jako ośmiolatka.

Nadzieją na normalne życie okazał się skomplikowany zabieg chirurgiczny. Sprawę dziewczynki nagłośniła w mediach brytyjska dziennikarka Alexandra Thomas.

W 2019 roku kobieta skontaktowała się z hinduskim specjalistą chorób kręgosłupa, Rajagopalanem Krishnanem. Lekarz zobowiązał się pomóc Afsheen Gul.

2. Operacji podjął się hinduski lekarz

Rodzina Afsheen Gul złożyła wniosek o wizę medyczną i przybyła do Indii. Specjaliści zdiagnozowali u nastolatki rotacyjne zwichnięcie atlanto-osiowe. W pierwszej kolejności u dziewczynki przeprowadzono dwa zabiegi. Bez nich niemożliwe byłoby przeprowadzenie głównej operacji szyi.

Najważniejszy zabieg chirurgiczny przeprowadzono w szpitalu Apollo w Delhi w Indiach. Hinduski lekarz zgodził się przeprowadzić operację całkowicie za darmo.

Podczas rozmowy z dziennikarzami lekarz Krishan opowiedział o szczegółach zabiegu. W trakcie sześciogodzinnej operacji specjaliści przymocowali czaszkę Afsheen do rdzenia kręgowego za pomocą sztyftów oraz śrub. Procedura ta była niezbędna do tego, by dziewczyna mogła w przyszłości utrzymywać szyję wyprostowaną.

Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza