Dziwny zapach? Znak, że wątroba potrzebuje pomocy
Przykry zapach potu nie zawsze świadczy o braku higieny. Nie należy go bagatelizować, bo może świadczyć o problemach ze zdrowiem. Dziwna woń powinna skłonić do zbadania wątroby, zwłaszcza jeśli pojawiają się też inne symptomy.
1. Zapach potu może świadczyć o chorej wątrobie
Zapach potu zależy od różnych czynników. Wpływ na to może mieć między innymi dieta, stres czy zażywane leki.
Nieprzyjemną woń często automatycznie kojarzymy z brakiem higieny. Problem może być jednak znacznie poważniejszy. W ten sposób wątroba może sygnalizować, że ma probem.
Wśród objawów wskazujących na choroby wątroby jest m.in. charakterystyczny zapach porównywany do woni zgniłego jajka. Jeśli nie skonsultujemy tego w porę ze specjalistą, może dojść do niewydolności wątroby.
Warto też zwrócić uwagę na kolor potu. Jeśli jest on żółty, może to wskazywać na uszkodzenie wątroby.
Choroby wątroby mogą też dawać inne objawy. To m.in.:
- niespecyficzny ból w prawym podżebrzu (uczucie ciężaru, pieczenia, gniecenia),
- brak apetytu,
- nudności i wymioty,
- żółtaczka,
- swędzenie skóry,
- obrzęki kończyn dolnych,
- wodobrzusze,
- zmęczenie.
2. Tak pachnie choroba
Choroby można też rozpoznać po nieświeżym oddechu. Może on sygnalizować m.in. problemy z przewodem pokarmowym, w tym chorobę refluksową, a także problemy z nerkami. U pacjentów z mocznicą, czyli zaawansowaną postacią niewydolności nerek może pojawiać się charakterystyczny zapach amoniaku z ust lub potu.
Charakterystyczny zapach można też wyczuć od osób, które zmagają się z cukrzycą. Dotyczy to pacjentów z zaawansowaną chorobą (faza kwasicy ketonowej). Pojawia się wówczas bardzo charakterystyczny zapach zgniłych jabłek. To wina acetonu, którego poziom wzrasta w związku z zaburzeniem procesów metabolicznych.
Po nieprzyjemnym oddechu można też rozpoznać chorobę nowotworową, więc takich symptomów nie wolno lekceważyć. Metaliczny zapach może wskazywać na raka płuc lub inny rodzaj raka, który dał przerzuty do płuc. Z kolei zapach pleśni może wskazywać na raka płuc lub gardła, a stęchlizny - na raka wątroby lub nerek.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.