Trwa ładowanie...

Dźwięk, który ostrzega. Pojawia się przed zaśnięciem i może wskazywać na problemy z sercem

 Patrycja Pupiec
19.09.2023 14:13
Dźwięk, który ostrzega przed chorobą serca. Pojawia się podczas zasypiania
Dźwięk, który ostrzega przed chorobą serca. Pojawia się podczas zasypiania (Getty Images)

Chore serce może dawać o sobie znać na wiele różnych sposobów. Jeden z nich może ujawnić się tuż przed pójściem do łóżka. Nie wolno go bagatelizować, ponieważ może świadczyć o tym, że występuje u nas podwyższone ryzyko powstawania groźnych zakrzepów.

spis treści

1. Objaw choroby pojawia się tuż przed zaśnięciem

Gdy coś złego dzieje się z naszym zdrowiem, organizm zazwyczaj daje o tym znać. Te sygnały powinny skłonić chorego do wizyty u lekarza. I choć niektóre z nich mogą być nieoczywiste, warto w trosce o swoje zdrowie poznać ich przyczynę.

Choroba niedokrwienna serca zazwyczaj ma dwa kluczowe objawy. Są nimi ból w klatce piersiowej oraz duszności, ale schorzenie może dawać o sobie znać w mniej charakterystyczny sposób.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Jeden z objawów może pojawić się tuż przed zaśnięciem. Chodzi o charakterystyczny dźwięk, które świadczy o tym, że zastawka serca może nie pracować prawidłowo.

Na ten nietypowy sygnał chorego serca zwraca uwagę prof. Michael Miller z University of Maryland School of Medicine. Ekspert wskazuje, że niektórzy pacjenci z wadliwą zastawką mogą słyszeć dźwięk bicia swojego serca, choć nie wykonują żadnej aktywności.

Lekarz zaznacza, że choć wielu chorych przyzwyczaja się do "nietypowego hałasu" albo zmienia pozycję, by usnąć oraz go nie słyszeć, nie można go ignorować i należy zgłosić ten objaw lekarzowi.

2. Symptomy choroby niedokrwiennej serca

Gdy serce nie funkcjonuje prawidłowo, musi pracować jeszcze ciężej, by dostarczyć krew do ważnych organów. Wówczas zwiększa się ryzyko m.in. niewydolności narządu, arytmii, powstawania zakrzepów.

Choroba niedokrwienna serca może także powodować osłabienie, kiepskie samopoczucie, nudności oraz bóle w całym ciele. Często schorzeniu towarzyszą także obrzęki, zawroty głowy oraz kołatanie serca.

Ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca można zmniejszyć. Należy jednak wprowadzić w życie kilka ważnych zmian, takich jak stosowanie zdrowej oraz zbilansowanej diety i bycie aktywnym fizycznie.

Lekarze zalecają także rezygnację z palenia papierosów oraz regularne kontrole poziomu cholesterolu i cukru we krwi.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze