Dzwonienie (szum) w uszach

Dzwonienie w uszach posiada swoją łacińska nazwę: tinnitus auris. Dzwonienie lub też szum w uszach to męcząca dolegliwość, dotykająca nawet 1 na 5 osób. Osoba na nią cierpiąca słyszy szumy w uszach i głowie, podczas gdy w otoczeniu brak jest takich bodźców akustycznych. Szumy w uszach bywają określane jako brzęczenie, dzwonienie, gwizdanie, tętnienie. Przypominają szum wiatru lub morza.

Polecane wideo:

1. Przyczyny dzwonienia w uszach

Szum w uszach może być wynikiem urazu głowy. Może też pojawiać się na skutek zażywania pewnych leków. Jednak najczęściej przyczyny dzwonienia w uszach należy dopatrywać się w upośledzeniu narządu słuchu. Ślimak jest częścią ucha wewnętrznego. Składa się z małych, niewidocznych gołym okiem komórek czuciowych (inaczej komórek rzęskowych). Jeżeli niektóre komórki zostaną uszkodzone, mogą odbierać niewłaściwe sygnały dźwiękowe.

Co uszkadza owe mikroskopijne komórki? Na przykład hałas. Szumy w uszach mogą być wynikiem słuchania zbyt głośnej muzyki przez słuchawki stereofoniczne. Rodzaj dzwonienia w uszach może być wywołany przez nas samych. Nasz organizm wydaje dźwięki przy poruszaniu się, jedzeniu, mówieniu. Na ogół tych dźwięków nie słyszymy, ponieważ zagłuszane są one przez zewnętrzny hałas.

Szumy w uszach mogą być także jednym z pierwszych objawów stępiania się słuchu, które jest związane z wiekiem. Jeśli szum w uszach pojawił się dość nagle, może to oznaczać, że powstał wskutek przyblokowania kanału słuchowego przez wydzielinę uszną. U laryngologa ten problem zostanie szybko wyeliminowany.

W rzadkich przypadkach szumy uszne wywołane są stosowaniem niektórych leków w dużych dawkach – antybiotyków, leków przeciwnowotworowych, przeciwmalarycznych, moczopędnych, kwasu acetylosalicylowego.

Budowa ucha wewnętrznego

Błędnik odpowiedzialny jest za utrzymanie równowagi.

2. Powikłania szumu w uszach

Osobom cierpiącym na dzwonienie w uszach najbardziej przeszkadza niemożność stłumienia tego przejmującego dźwięku. Szumy w uszach i głowie mogą doprowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych, takich jak:

Jeśli więc szum w uszach utrudnia funkcjonowanie, należy pójść z nim do lekarza, który zrobi odpowiednie badania i zleci leczenie. Wizyta u lekarza jest wskazana także w przypadku, jeśli szum pojawił się gwałtownie lub jeśli towarzyszą mu pogorszenie słuchu lub zawroty głowy.

3. Leczenie szumu w uszach

Należy skonsultować się z lekarzem, który odkryje przyczynę tej dolegliwości. Leczenie szumu w uszach jest możliwe. Jedną z metod jest operacyjne leczenie szumu w uszach. Zabieg chirurgiczny pomoże, gdy dzwonienie w uszach jest wywołane upośledzeniem ucha środkowego. Inną metodą leczenia jest terapia farmakologiczna. Pomocne będą środki uspokajające lub antydepresyjne.

Szum w uszach może zniknąć po zastosowaniu aparatu słuchowego oraz maskera. Aparatu słuchowego używa się na wypadek pogorszenia słuchu. Masker z kolei wysyła stłumiony dźwięk, który będzie sygnałem maskującym dzwonienie. Czasami szum w uszach jest spowodowany napięciem emocjonalnym. Dlatego pomocne mogą okazać się ćwiczenia relaksujące.

W przypadku, gdy żadne leczenie nie będzie skuteczne, zaleca się po prostu przyzwyczajenie do występujących dolegliwości.

Anna Szozda, 5 miesięcy temu

Bibliografia

  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Janczewski G., Kosiek K., Latkowski B., Olszewski J. Algorytmy diagnostyki i postępowania w otorynolaryngologii, Termedia, Poznań 2010, ISBN 978-83-62138-41-8
  • Latkowski B. Otorynolaryngologia - kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 978-83-200-3628-2

Źródła zewnętrzne

Laryngologia

Komentarze (22)
~reser
~reser

Ja zacząłem zakrapiać sobie uszy wodą utlenioną (wbrew zaleceniu nie rozcieńczyłem). Nie jest to przyjemne, na początku po minucie spływała mi jakaś wydzielina do gardła (zarówno z jednej, jak i drugiej strony). Po ponad 2ch tygodniach szumy (buczenie i piski) zaczęły zauważalnie ustępować. Nie wiem z jakiego powodu wystąpiły - nie byłem u lekarza.

Odpowiedz
~jin7
~jin7

cóż mam od kiedy pamiętam. Tragedia. Ja mam nerwice lekowa wiec to pewnie rozwaliło mi coś w mózgu. Nie miałem tego jak bylem mały. Czasami dochodzą zawroty głowy. Wtedy używam betahistini dihydrochloridum albo Polfilin. Nie wiem tez jak się tego pozbyć. Mozg chyba wymienić z całym okablowaniem. Pozdrawiam ciepło

Odpowiedz
~majkas1@vp.pl
~majkas1@vp.pl

woda utleniona rozcieńczona ze zwykłą 1:1 i zakroplić dwie kropelki do każdego ucha , ja daję na patyczek nie rozcieńczony po buzuje i trochę przechodzi jak mnie się ucho przytykało to doktor przepisał Miligamma tabletki pomogły ale ja podejrzewam u siebie zatoki i one zaatakowały moja czaszkę

Odpowiedz
~Woj
~Woj

Ja mam szum i dzwonienie os roku. Generalnie zmienia się w stosunku do ciśnienia i pogody. Lekarstwa to kit. Natomiast zauważyłem, że zmniejszenie palenia tytoniu, urlop i spokój pomagają i ucieszą ją dzwonienie. Tylko kto sobie może pozwolić na ciągły urlop czy stały spokój? Trzeba z tym żyć i cieszyć się, gdy dzwonienie lub szum słabnie lub ciche na parę dni

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dzwonienie (szum) w uszach
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Dzwonienie (szum) w uszach
Laryngologia

Szumy uszne. Dźwięk, który utrudnia życie

Szumy uszne definiowane są przez pacjentów jako dzwonienie, brzęczenie, gwizdanie, szum wiatru, tętnienie itp. Dźwięki mają różne natężenie (...) chirurgicznego. Osobom, u których dzwonienie w...

Zaburzenia snu

Zaskakujące przyczyny problemów ze snem

Zaskakujące przyczyny problemów ze snem

, np. szum wody lub szum drzew.Boisz się ciemności Duma może nie pozwoli się do tego przyznać, ale zdobądź się na chwilę szczerości: boisz się przebywać

Choroby i dolegliwości

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

(mimo to może powodować groźny bezdech senny), to bywa nieznośne dla otoczenia. Stopery w uszach czy poduszka na głowie już nie będą potrzebne. Przedstawiamy kilka

Zdrowe odżywianie

21 sposobów na zdrowe lato

21 sposobów na zdrowe lato

sprzętu i jest o wiele przyjemniejsza, co zdecydowanie podwyższa dobre samopoczucie. 3. Wsłuchaj się w szum fal Wsłuchaj się w szum fal. Dźwięki

Dolegliwości w ciąży

Profilaktyka bólu nóg w ciąży

Profilaktyka bólu nóg w ciąży

Kobieta w ciąży powinna wypoczywać w pozycji, w której nogi ułożone są nieco wyżej niż reszta ciała. Nie może natomiast długo przebywać w tej samej pozycji stojącej lub siedzącej.

Poród domowy

Rodzenie w domu

Rodzenie w domu

Dzić coraz więcej kobiet podejmuje dezycję o porodzie w domu, ponieważ jest to miejsce, w którym czują się najbezpieczniejsze.