Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Krzysztof Jach

Szum w uszach - przyczyny, leczenie, powikłania

W sprawie szumu w uszach powinniśmy skonsultować się z lekarzem
W sprawie szumu w uszach powinniśmy skonsultować się z lekarzem (123rf.com)

Szumy uszne definiowane są przez pacjentów jako dzwonienie, brzęczenie, gwizdanie, szum wiatru, tętnienie itp. Dźwięki mają różne natężenie i nie da się ich stłumić. Szumy uszne mogą przyczyniać się do napięć emocjonalnych, zaburzeń snu, bólu głowy, zmęczenia, trudności w porozumiewaniu się. Szumy uszne pojawiają się okresowo lub występują stale. Jak z nimi walczyć?

spis treści

1. Przyczyny i objawy szumów usznych

Szumy uszne powstają na przebiegu drogi słuchowej i mogą być wynikiem nieprawidłowej aktywności nerwowej we włóknach nerwu słuchowego. W większości przypadków sumy uszne są następstwem uszkodzenia narządu słuchu, a dokładnie komórek w ślimaku. Jeżeli część komórek czuciowych ślimaka (komórki rzęskowe ślimaka) ulegnie zniszczeniu lub uszkodzeniu, następuje wysyłanie i odbieranie zniekształconych strumieni sygnałów nerwowych.

Szum w uszach może być też wynikiem urazu głowy. Może też pojawiać się na skutek zażywania pewnych leków. Jednak najczęściej przyczyny dzwonienia w uszach należy dopatrywać się w upośledzeniu narządu słuchu. Ślimak jest częścią ucha wewnętrznego. Składa się z małych, niewidocznych gołym okiem komórek czuciowych (inaczej komórek rzęskowych). Jeżeli niektóre komórki zostaną uszkodzone, mogą odbierać niewłaściwe sygnały dźwiękowe.

Zobacz film: "Zabiegi laryngologiczne"

Zmian w anatomii ślimaka nie da się już odwrócić. Jeśli są niewielkie, nie muszą powodować objawów niedosłuchu, wywołują natomiast szumy uszne. Do uszkodzenia słuchu przyczynia się m.in. hałas. W centralnym układzie nerwowym istnieją szczególnie czułe mechanizmy wykrywające wszystkie nowe sygnały, a szczególnie takie, które informują o niebezpieczeństwie, zagrożeniu zdrowia czy życia lub wiążą się z emocjami. Takie informacje zawsze dotrą do świadomości. Szumy uszne całkowicie spełniają te warunki. Są sygnałem sygnałem mogą stanowić ostrzeżenie o zagrożeniu zdrowia i budzą nieprzyjemne emocje.

Szumy w uszach mogą być także jednym z pierwszych objawów stępiania się słuchu, które jest związane z wiekiem. Jeśli szum w uszach pojawił się dość nagle, może to oznaczać, że powstał wskutek przyblokowania kanału słuchowego przez wydzielinę uszną. U laryngologa ten problem zostanie szybko wyeliminowany. Szumy uszne rzadko kiedy są następstwem cięższych schorzeń, jak krwotok mózgowy, guz czy zaburzenie psychiczne.

2. Jak leczyć szumy uszne

Jeżeli chory zauważy, że występują u niego szumy uszny, powinien zgłosić się do laryngologa. Ten wykona badania mające na celu wykluczenie schorzeń mogących powodować wspomniane objawy.

U znacznej grupy pacjentów szumy uszne nie dają się usunąć. W indywidualnych przypadkach całkowita ich likwidacja możliwa jest tylko dzięki wykonaniu zabiegu chirurgicznego. Osobom, u których dzwonienie w uszach wywołuje problemy ze snem lub stany lękowe, zapisywane są środki uspokajające, przeciwlękowe lub przeciwdepresyjne, w celu złagodzenia objawów.

W niektórych przypadkach pomocne bywają zabiegi w komorze ciśnieniowej, gdzie chory otrzymuje czysty tlen pod zwiększonym ciśnieniem, lub sterydoterapia dobębenkowa, która może zmniejszyć, a nawet usunąć szumy uszne. Nasilenie objawów może występować podczas uczucia niepokoju, lęku czy napięcia emocjonalnego. Zaleca się wtedy wykonywanie relaksujących ćwiczeń gimnastycznych czy też odprężenie się. Warto unikać przemęczenia fizycznego i psychicznego. W przypadkach, gdy uszkodzona jest duża liczba komórek ślimaka i pojawia się niedosłuch, zalecane jest używanie aparatu słuchowego.

3. Powikłania szumów usznych

Osobom cierpiącym na szum w uszach najbardziej przeszkadza niemożność stłumienia tego przejmującego dźwięku. Szumy w uszach i głowie mogą doprowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych, takich jak:

Jeśli więc szum w uszach utrudnia funkcjonowanie, należy pójść z nim do lekarza, który zrobi odpowiednie badania i zleci leczenie. Wizyta u lekarza jest wskazana także w przypadku, jeśli szum pojawił się gwałtownie lub jeśli towarzyszą mu pogorszenie słuchu lub zawroty głowy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.