Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Dzwonienie (szum) w uszach

Dzwonienie w uszach posiada swoją łacińska nazwę: tinnitus auris. Dzwonienie lub też szum w uszach to męcząca dolegliwość, dotykająca nawet 1 na 5 osób. Osoba na nią cierpiąca słyszy szumy w uszach i głowie, podczas gdy w otoczeniu brak jest takich bodźców akustycznych. Szumy w uszach bywają określane jako brzęczenie, dzwonienie, gwizdanie, tętnienie. Przypominają szum wiatru lub morza.

1. Przyczyny dzwonienia w uszach

Szum w uszach może być wynikiem urazu głowy. Może też pojawiać się na skutek zażywania pewnych leków. Jednak najczęściej przyczyny dzwonienia w uszach należy dopatrywać się w upośledzeniu narządu słuchu. Ślimak jest częścią ucha wewnętrznego. Składa się z małych, niewidocznych gołym okiem komórek czuciowych (inaczej komórek rzęskowych). Jeżeli niektóre komórki zostaną uszkodzone, mogą odbierać niewłaściwe sygnały dźwiękowe.

Co uszkadza owe mikroskopijne komórki? Na przykład hałas. Szumy w uszach mogą być wynikiem słuchania zbyt głośnej muzyki przez słuchawki stereofoniczne. Rodzaj dzwonienia w uszach może być wywołany przez nas samych. Nasz organizm wydaje dźwięki przy poruszaniu się, jedzeniu, mówieniu. Na ogół tych dźwięków nie słyszymy, ponieważ zagłuszane są one przez zewnętrzny hałas.

Szumy w uszach mogą być także jednym z pierwszych objawów stępiania się słuchu, które jest związane z wiekiem. Jeśli szum w uszach pojawił się dość nagle, może to oznaczać, że powstał wskutek przyblokowania kanału słuchowego przez wydzielinę uszną. U laryngologa ten problem zostanie szybko wyeliminowany.

W rzadkich przypadkach szumy uszne wywołane są stosowaniem niektórych leków w dużych dawkach – antybiotyków, leków przeciwnowotworowych, przeciwmalarycznych, moczopędnych, kwasu acetylosalicylowego.

2. Powikłania szumu w uszach

Osobom cierpiącym na dzwonienie w uszach najbardziej przeszkadza niemożność stłumienia tego przejmującego dźwięku. Szumy w uszach i głowie mogą doprowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych, takich jak:

Jeśli więc szum w uszach utrudnia funkcjonowanie, należy pójść z nim do lekarza, który zrobi odpowiednie badania i zleci leczenie. Wizyta u lekarza jest wskazana także w przypadku, jeśli szum pojawił się gwałtownie lub jeśli towarzyszą mu pogorszenie słuchu lub zawroty głowy.

3. Leczenie szumu w uszach

Należy skonsultować się z lekarzem, który odkryje przyczynę tej dolegliwości. Leczenie szumu w uszach jest możliwe. Jedną z metod jest operacyjne leczenie szumu w uszach. Zabieg chirurgiczny pomoże, gdy dzwonienie w uszach jest wywołane upośledzeniem ucha środkowego. Inną metodą leczenia jest terapia farmakologiczna. Pomocne będą środki uspokajające lub antydepresyjne.

Szum w uszach może zniknąć po zastosowaniu aparatu słuchowego oraz maskera. Aparatu słuchowego używa się na wypadek pogorszenia słuchu. Masker z kolei wysyła stłumiony dźwięk, który będzie sygnałem maskującym dzwonienie. Czasami szum w uszach jest spowodowany napięciem emocjonalnym. Dlatego pomocne mogą okazać się ćwiczenia relaksujące.
W przypadku, gdy żadne leczenie nie będzie skuteczne, zaleca się po prostu przyzwyczajenie do występujących dolegliwości.

Bibliografia

  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Janczewski G., Kosiek K., Latkowski B., Olszewski J. Algorytmy diagnostyki i postępowania w otorynolaryngologii, Termedia, Poznań 2010, ISBN 978-83-62138-41-8
  • Latkowski B. Otorynolaryngologia - kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 978-83-200-3628-2

Źródła zewnętrzne

Anna Szozda,
Komentarze (18)
~goły i wesoły
~goły i wesoły

moja neurolog przepisała mi nilogrin i powiedziała, że i tak mi nie pomoże...

Odpowiedz
~ewe
~ewe

mój mąż od pół roku ma szum w lewym uchu a od tego poniedziałku doszły zawroty głowy , mdlenie i oczopląs od środy leży na neurologii z podejrzeniem zapalenia ucha wew i błędnika tomograf nie wykazał guza.

Odpowiedz
~KAWA
~KAWA

Przestańcie pić KAWĘ to ona jest sprawcą tego problemu z dzwonieniem i szumem w uszach, po tygodniu abstynencji zapominacie o problemie.

Odpowiedz
~krynia
~krynia

@~KAWA: głupoty piszesz,mąż nigdy nie pił kawy a ma szumy w uszach i dzwonienia a lekarze rozkładają ręce, Nilogrin bierze od 2 lat i co nie pomaga!!!

Odpowiedz
~lala
~lala

dzień dobry ja mam dzwonki w uszach w głowie od piętnastu lat lekarka powiedziała mi że jak się nie da czegoś wyleczyć to trzeba z tym żyć niestety nie jest łatwo do tego się przyzwyczaić mam problemy ze spaniem i depresja

Odpowiedz
~UnderTakerPL
~UnderTakerPL

Ja planuję popełnić samobójstwo przez ten szum po grypowy,proszę napisać jak ktoś to wyleczył bo w przeciwnym wypadku się zabije

Odpowiedz
~marek
~marek

Kilku laryngologów, różne diagnozy !!! Żadna nie trafna i jak było tak jest nadal !!!!! Szumi, dzwoni od kilku lat, widocznie lekarze są do kitu albo tylko od brania pieniędzy za kolejne wizyty !!!!!

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dzwonienie (szum) w uszach - najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne