Szum w uszach - przyczyny, powikłania, leczenie

Sum w uszach posiada swoją łacińska nazwę: tinnitus auris. Dzwonienie lub też szum w uszach to męcząca dolegliwość, dotykająca nawet 1 na 5 osób. Osoba na nią cierpiąca słyszy szumy w uszach i głowie, podczas gdy w otoczeniu brak jest takich bodźców akustycznych. Szumy w uszach bywają określane jako brzęczenie, dzwonienie, gwizdanie, tętnienie. Przypominają szum wiatru lub morza.

Szum w uszach - przyczyny

Szum w uszach może być wynikiem urazu głowy. Może też pojawiać się na skutek zażywania pewnych leków. Jednak najczęściej przyczyny dzwonienia w uszach należy dopatrywać się w upośledzeniu narządu słuchu. Ślimak jest częścią ucha wewnętrznego. Składa się z małych, niewidocznych gołym okiem komórek czuciowych (inaczej komórek rzęskowych). Jeżeli niektóre komórki zostaną uszkodzone, mogą odbierać niewłaściwe sygnały dźwiękowe.

Polecane wideo:

Co uszkadza owe mikroskopijne komórki? Na przykład hałas. Szumy w uszach mogą być wynikiem słuchania zbyt głośnej muzyki przez słuchawki stereofoniczne. Rodzaj szumu w uszach może być wywołany przez nas samych. Nasz organizm wydaje dźwięki przy poruszaniu się, jedzeniu, mówieniu. Na ogół tych dźwięków nie słyszymy, ponieważ zagłuszane są one przez zewnętrzny hałas.

Szumy w uszach mogą być także jednym z pierwszych objawów stępiania się słuchu, które jest związane z wiekiem. Jeśli szum w uszach pojawił się dość nagle, może to oznaczać, że powstał wskutek przyblokowania kanału słuchowego przez wydzielinę uszną. U laryngologa ten problem zostanie szybko wyeliminowany.

W rzadkich przypadkach szumy uszne wywołane są stosowaniem niektórych leków w dużych dawkach – antybiotyków, leków przeciwnowotworowych, przeciwmalarycznych, moczopędnych, kwasu acetylosalicylowego.

Szum w uszach - powikłania

Osobom cierpiącym na szum w uszach najbardziej przeszkadza niemożność stłumienia tego przejmującego dźwięku. Szumy w uszach i głowie mogą doprowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych, takich jak:

Jeśli więc szum w uszach utrudnia funkcjonowanie, należy pójść z nim do lekarza, który zrobi odpowiednie badania i zleci leczenie. Wizyta u lekarza jest wskazana także w przypadku, jeśli szum pojawił się gwałtownie lub jeśli towarzyszą mu pogorszenie słuchu lub zawroty głowy.

Szum w uszach - leczenie

Należy skonsultować się z lekarzem, który odkryje przyczynę szumu w uszach. Leczenie szumu w uszach jest możliwe. Jedną z metod jest operacyjne leczenie szumu w uszach. Zabieg chirurgiczny pomoże, gdy dzwonienie w uszach jest wywołane upośledzeniem ucha środkowego. Inną metodą leczenia jest terapia farmakologiczna. Pomocne będą środki uspokajające lub antydepresyjne.

Budowa ucha wewnętrznego

Błędnik odpowiedzialny jest za utrzymanie równowagi.

Szum w uszach może zniknąć po zastosowaniu aparatu słuchowego oraz maskera. Aparatu słuchowego używa się na wypadek pogorszenia słuchu. Masker z kolei wysyła stłumiony dźwięk, który będzie sygnałem maskującym dzwonienie. Czasami szum w uszach jest spowodowany napięciem emocjonalnym. Dlatego pomocne mogą okazać się ćwiczenia relaksujące.

W przypadku, gdy żadne leczenie szumu w uszach nie będzie skuteczne, zaleca się po prostu przyzwyczajenie do występujących dolegliwości.

Anna Szozda, około miesiąca temu

Bibliografia

  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Janczewski G., Kosiek K., Latkowski B., Olszewski J. Algorytmy diagnostyki i postępowania w otorynolaryngologii, Termedia, Poznań 2010, ISBN 978-83-62138-41-8
  • Latkowski B. Otorynolaryngologia - kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 978-83-200-3628-2

Źródła zewnętrzne

Laryngologia

Komentarze (24)
~reser
~reser ponad rok temu

Ja zacząłem zakrapiać sobie uszy wodą utlenioną (wbrew zaleceniu nie rozcieńczyłem). Nie jest to przyjemne, na początku po minucie spływała mi jakaś wydzielina do gardła (zarówno z jednej, jak i drugiej strony). Po ponad 2ch tygodniach szumy (buczenie i piski) zaczęły zauważalnie ustępować. Nie wiem z jakiego powodu wystąpiły - nie byłem u lekarza.

Odpowiedz
~jin7
~jin7 ponad rok temu

cóż mam od kiedy pamiętam. Tragedia. Ja mam nerwice lekowa wiec to pewnie rozwaliło mi coś w mózgu. Nie miałem tego jak bylem mały. Czasami dochodzą zawroty głowy. Wtedy używam betahistini dihydrochloridum albo Polfilin. Nie wiem tez jak się tego pozbyć. Mozg chyba wymienić z całym okablowaniem. Pozdrawiam ciepło

Odpowiedz
~majkas1@vp.pl
~majkas1@vp.pl ponad rok temu

woda utleniona rozcieńczona ze zwykłą 1:1 i zakroplić dwie kropelki do każdego ucha , ja daję na patyczek nie rozcieńczony po buzuje i trochę przechodzi jak mnie się ucho przytykało to doktor przepisał Miligamma tabletki pomogły ale ja podejrzewam u siebie zatoki i one zaatakowały moja czaszkę

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Szum w uszach - przyczyny, powikłania, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

suche oczy

~sikorreeczka • ostatni post 2 dni temu

6

Pomocni lekarze

Artykuły Szum w uszach - przyczyny, powikłania, leczenie
Bruksizm - objawy, przyczyny, powikłania, leczenie

Bruksizm - zdjęcia

Bruksizm - zdjęcia

Nieprzyjemne schorzenie utrudnia ruchy w żuchwie.

Zapalenie wsierdzia - przyczyny, objawy, powikłania, leczenie

Zastawka zaatakowana Bartonellą

Zastawka zaatakowana Bartonellą

Bartonella henselae spowodowała ziarniste zmiany (ciemniejszy kolor).

Niskie ciśnienie tętnicze - objawy, przyczyny, leczenie

Pozasercowe powikłania nadciśnienia

Pozasercowe powikłania nadciśnienia Odtwórz wideo

powikłania występują bardzo szybko, zaś u innych nie występują wcale. Z przyczyn naczyniowych jednak ryzyko zgonu zwiększa się w przypadku ludzi młodych (...) Pierwotne nadciśnienie tętnicze rozpoznaje się najczęściej...

Zespół nerczycowy - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania

Zespół nefrotyczny - zdjęcia

Zespół nefrotyczny - zdjęcia

Dysfunkcja kłębuszków nerkowych u chorego na zespół nerczycowy.

Szum w uszach - przyczyny, powikłania, leczenie

Objawem jakich chorób są szumy uszne?

Objawem jakich chorób są szumy uszne?

. Zobacz, jak zmieni twoje życie Gdy stresu jest za dużo Jeśli szum w uszach pojawia się wieczorem i uniemożliwia zaśnięcie można podejrzewać (...) się na pracy. Czasem trudno jest wykryć ich przyczynę....

Hemoroidy – przyczyny, powikłania, objawy, diagnostyka, leczenie

Krioterapia - metoda na hemoroidy

Krioterapia - metoda na hemoroidy Odtwórz wideo

terapię można podzielić na trzy grupy: leczenie zachowawcze przez które rozumie się właściwą dietę, zmianę stylu życia oraz stosowanie maści (...) przeciwbólowych i przeciwzapalnych, leczenie instrumentalne, a także...

Dur brzuszny - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania, profilaktyka, szczepienia

Pałeczki salmonelli

Pałeczki salmonelli

Dur brzuszny jest ostrą chorobą zakaźną wywoływaną przez pałeczkę duru brzusznego (Salmonella typhi).