Trwa ładowanie...

E-skierowanie - co warto wiedzieć, zalety, zasady działania

E-skierowanie to dokument elektroniczny, który od 8 stycznia zastąpi skierowanie w wersji papierowej. To kolejny krok w procesie informatyzacji służby zdrowia w Polsce. Co warto wiedzieć o elektronicznym skierowaniu i jak z niego skorzystać?

spis treści

1. Czym jest e-skierowanie?

E-skierowanie to dokument w formie cyfrowej, kierujący pacjenta na badania, specjalistyczne leczenie lub pobyt w szpitalu. Od 8 stycznia 2021 roku będą funkcjonowały wyłączenie elektroniczne skierowania, jest to kolejny krok w procesie informatyzacji służby zdrowia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

2. Zalety elektronicznego skierowania

 • łatwiejsza rejestracja - dane pacjenta będą pobierane automatycznie,
 • brak możliwości zgubienia skierowania - dokument będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta,
 • e-skierowanie nie wymaga dodatkowych podpisów - lekarz potwierdza je internetowo,
 • lekarz widzi historię leczenia pacjenta, co pozwoli uniknąć zbyt częstego powtarzania badań, takich jak RTG,
 • istnieje możliwość anulowania skierowania (jeżeli nie zostało jeszcze przyjęte do realizacji w konkretnej placówce),
 • mniejsze kolejki - e-skierowanie może być zarejestrowane tylko w jednej placówce,
 • podczas rejestracji do poradni wystarczy podać numer pesel i 4-cyfrowy kod, nie jest wymagany oryginał skierowania,
 • możliwość zapisania się telefonicznie na zlecone badania.

3. Jak otrzymać e-skierowanie?

E-skierowanie można otrzymać w trakcie wizyty u lekarza, odbywającej się osobiście, telefonicznie lub poprzez wideo. Można zapisać się do specjalisty w dowolnej przychodni zdrowia lub skorzystać z platform internetowych, które oferują konsultacje z lekarzami różnych specjalizacji.

Jednym z takich serwisów jest Znajdź lekarza, gdzie w kilka chwil jesteśmy w stanie wybrać dowolnego lekarza, sprawdzić opinie, cennik i umówić się na wizytę w wybranym przez siebie terminie.

Po przeprowadzeniu wywiadu doktor może zlecić wykonanie dodatkowych badań lub leczenie szpitalne. Wówczas wystawi e-skierowanie, które zrealizujemy w konkretnej placówce.

Zobacz także:

4. Jak działa e-skierowanie?

Krok 1

Lekarz wystawia skierowanie w systemie. Potwierdza je za pomocą e-ZLA, profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub e-dowodu. Każdy z tych sposobów jest traktowany równorzędnie, e-skierowanie jest uznawane za potwierdzone i może zostać zrealizowane.

Krok 2

Pacjent otrzymuje skierowanie w wiadomości SMS, e-mail lub w postaci wydruku informacyjnego. Pierwsze dwa sposoby wymagają zalogowania się na stronie pacjent.gov.pl. Możemy zrobić to korzystając z e-dowodu lub wpisując login i hasło konta w banku.

Następnie należy podać swoje dane - numer telefonu i adres e-mail. Wówczas e-recepty i e-skierowania będziemy otrzymywać elektronicznie. Dostaniemy wiadomość SMS z czterocyfrowym kodem, który jest ważny po potwierdzeniu numerem PESEL. Na naszą skrzynkę pocztową dotrze również e-mail z dokumentem, zapisanym w formacie PDF.

W czasie osobistej wizyty u lekarza istnieje możliwość otrzymania wydruku informacyjnego. E-skierowanie będzie też widoczne na Internetowym Koncie Pacjenta, można tam również ponownie sprawdzić jego kod.

Krok 3

Pacjent może zrealizować e-skierowanie w konkretnej placówce, do której został przypisany dokument, nie można go wykorzystać w innym miejscu. Podczas rejestracji wystarczy podać kod i numer PESEL lub wydruk informacyjny. Zapisu można dokonać również w trakcie rozmowy telefonicznej.

5. Na co można wystawić e-skierowanie?

E-skierowanie może być wystawione na świadczenia, znajdujące się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 15 kwietnia 2019 roku, takie jak:

 • ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne (finansowane ze środków publicznych),
 • leczenie szpitalne w szpitalu, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej,
 • badania medycyny nuklearnej (finansowane ze środków publicznych oraz innych),
 • badania tomografii komputerowej (finansowane ze środków publicznych oraz innych),
 • badania rezonansu magnetycznego (finansowane ze środków publicznych),
 • badania endoskopowe przewodu pokarmowego (finansowane ze środków publicznych),
 • badania echokardiograficzne płodu (finansowane ze środków publicznych).

E-skierowanie nie może być wystawione na programy lekowe, rehabilitację, leczenie w szpitalu psychiatrycznym, uzdrowisku ani w sanatorium.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza