Echolaser – jak działa i kiedy się go wykorzystuje?
Echolaser to mikroinwazyjna metoda leczenia zmian nowotworowych tkanek miękkich w obrębie tarczycy, nerek, wątroby, prostaty, piersi czy macicy. Termoterapia polega na wytworzeniu energii świetlnej i przeniesieniu jej do tkanek za pośrednictwem światłowodów. Powoduje to nagrzewanie docelowej tkanki i jej nieodwracalne zniszczenie bez konieczności jej wycinania. Jakie są wskazania do echolasera? Co warto wiedzieć?
1. Co to jest echolaser?
Echolaser to ablacja nowotworów tkanek miękkich z użyciem precyzyjnego lasera pod kontrolą ultradźwięków. Taka terapia pozwala na zmniejszenie wymiarów guza i objawów uciskowych. Jest bardzo efektywna, a przy tym bezpieczna.
Zabieg polega na nakłuciu zmiany i wprowadzeniu w chorobowo zmienione obszary cienkich włókien światłowodowych, które uwalniają energię świetlną. Są one źródłem promieniowania laserowego, które w kontakcie w tkanką zamieniane jest na energię cieplną. Ma tu zastosowanie metoda termoablacji, to jest ogrzania guza do temperatury około 120-160 stopni Celsjusza. To prowadzi do jego martwicy (zniszczenia) i obkurczenia.
Zabieg z użyciem echolasera nie jest skomplikowany, a procedura termoablacji zmiany przeprowadzana jest pod stałą kontrolą USG w czasie rzeczywistym. W przeciwieństwie do poważnych interwencji chirurgicznych umożliwia to usunięcie zmian nowotworowych przy ograniczeniu ingerencji w ciało pacjenta. Zabieg trwa około 30 minut i uzależniony jest od liczby guzków, które poddawane są leczeniu.
2. Jak działa echolaser?
Cechą echolasera jest monochromatyczność, co oznacza, że wytwarza on promieniowanie elektromagnetyczne o ściśle określonej częstotliwości (długości fali), a także koherencja (spójność) oraz kolimacja, czyli przetwarzanie rozbieżnych wiązek promieniowania na wiązki równoległe.
Ponadto laser transmituje energię w precyzyjny i ograniczony sposób, a i wytwarza przewidywalne, precyzyjne i kontrolowane uszkodzenia termiczne.
3. Wskazania do echolasera
Zabiegi z wykorzystaniem echolasera stosuje się zwłaszcza u pacjentów zmagających się z takimi zmianami jak łagodny przerost gruczołu krokowego, nowotwór wątroby, trzustki, prostaty oraz łagodne zmiany w obrębie tarczycy. Nie oznacza to jednak, że każdy pacjent, u którego odkryto powyższe zmiany jest kwalifikowany zabiegu z wykorzystaniem echolasera. To zależy od indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Zarówno kwalifikacją pacjenta do zabiegu, jak i jego przeprowadzeniem zajmują się wyłącznie doświadczeni lekarze specjaliści.
4. Zalety echolasera
Przeskórna termoablacja laserowa jest zabiegiem bezpiecznym i mikroinwazyjnym. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że nie ma potrzeby ingerencji chirurgicznej. Wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym. Nie jest też konieczne szycie rany, co sprawia, że zabieg jest zdecydowanie mniej obciążający dla organizmu i niesie za sobą mniejsze ryzyko powikłań. Skróceniu ulega także czas rekonwalescencji. Dzięki mikroinwazyjnemu podejściu zabieg nie pozostawia blizn.
Inne, długofalowe zalety zabiegów z wykorzystaniem echolasera to brak konieczności suplementacji hormonów w przypadku tarczycy i zachowanie funkcji seksualnych w przypadku prostaty. Zastosowanie echolasera owocuje znaczącą redukcją objawów w przypadku pozostałych patologii. Guz przestaje też uciskać na sąsiadujące narządy. Objawy ustają, ognisko chorobowe zostaje zniszczone, pacjent powraca do zdrowia, poprawie ulega komfort codziennego funkcjonowania.
Zabieg z wykorzystaniem echolasera oszczędza zdrowe, okoliczne tkanki, znajdujące się przy chorobowej zmianie oraz zachowuje funkcje operowanego narządu.
5. Efekty echolasera
Zabieg z użyciem echolasera przynosi szybkie efekty. Poprawę, zwłaszcza gdy guz uciskał wrażliwe miejsce, można poczuć już po pierwszym zabiegu (gdy zmiana jest zmniejszona). Aby pozbyć się wszystkich zmian, może być potrzebne kilka lub nawet kilkanaście zabiegów. To zależy od wielkości i typu guza. W większości przypadków pożądany efekt terapeutyczny uzyskuje się jednak już po jednej sesji. Efektywność zabiegu echolaserem jest największa, gdy guz jest wcześnie zdiagnozowany i nie osiągnął jeszcze dużych rozmiarów.
6. Powikłania po zabiegu
Zabieg jest mikroinwazyjny, ma charakter przezskórnego nakłucia pod kontrolą USG, zatem zarówno bolesność, jak i dyskomfort są minimalne. Powikłania przy prawidłowej technice wykonywania są rzadkie i jedynie przejściowe. Energia lasera jest dobrze tolerowana przez organizm przy bardzo niskim ryzyku powikłań.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.