Trwa ładowanie...

Ektoina – występowanie, właściwości i działanie

Ektoina jest organicznym związkiem, który produkuje kilka rodzajów bakterii. To substancja, która chroni ich komórki i DNA. Z uwagi na to, że posiada właściwości ochronne i przeciwzapalne, można ją znaleźć w różnych lekach i kosmetykach. Pomoże na alergię, AZS i problemy ze skórą. Co warto o niej wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest ektoina?

Ektoina to organiczny związek chemiczny produkowany naturalnie przez kilka gatunków bakterii. Jej zadaniem jest ochrona komórek oraz DNA mikroorganizmów, które żyją w ekstremalnie trudnych warunkach, przed szkodliwym działaniem różnych czynników, takich jak na przykład promieniowanie UV czy wysoka temperatura.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Substancja pozwala na prawidłowy rozwój komórek. Działa jako osmolit. Oznacza to, że ułatwia osmoregulację, czyli utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej komórek organizmu. Może być gromadzona we wnętrzu komórek nawet w wysokich stężeniach, nie zakłócając ich pracy.

2. Gdzie występuje ektoina?

Ektoina jest aminokwasem, który nie występuje w ludzkim organizmie. Produkuje go kilka gatunków bakterii. To między innymi:

 • bakterie gram dodatnie,
 • bakterie gram ujemne,
 • Ectothiorhodospira halochloris,
 • Brevibacterium linens,
 • Halomonas elongata,
 • Marinococcus halophilus,
 • Pseudomonas stutzeri.

Ponieważ odkryto, że ektoina ma wiele cennych właściwości prozdrowotnych i ochronnych, można ją znaleźć w wielu preparatach leczniczych oraz kosmetycznych. Pozyskiwana jest ze szczególnych mikroorganizmów żyjących w słonych jeziorach, gejzerach czy pustyniach, zwanych ekstremofilami. Ektoina może być również pozyskiwana na drodze syntezy chemicznej.

3. Właściwości i działanie ektoiny

Ektoina działa przeciwalergiczne i przeciwzapalnie, zmniejsza objawy alergii i atopowego zapalenia skóry, nawilża również skórę oraz opóźnia procesy jej starzenia. Związek ten wspiera organizm w walce ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi – buduje barierę ochronną. To dlatego można ją znaleźć w kosmetykach oraz preparatach dla alergików i atopików.

W jakich produktach występuje ektoina? To składnik roztworów do inhalacji, kropli do nosa, ale również kropli do oczu, pastylek do ssania i kremów, tabletek na alergię. Można także kupić spray na zatoki, wodę morską z ektoiną, sól fizjologiczną z ektoiną.

Ektoina jest wykorzystywana do leczenia i łagodzenia objawów:

 • alergii, zwłaszcza kataru siennego, drapania i bólu gardła, kichania, łzawienia i zaczerwienienia oczu, podrażnienia śluzówki. Sprawdza się w terapii alergicznego nieżytu nosa oraz alergicznego zapalenia spojówek,
 • atopowego zapalenia skóry oraz innych dermatoz, których głównym i dokuczliwym objawem jest sucha skóra,
 • stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Ektoina do nosa na katar działa przeciwalergicznie, ale i nawilża śluzówkę, chroniąc ją przed uszkodzeniami. Łagodzi również duszący kaszel, zwłaszcza o charakterze alergicznym czy astmatycznym, działa przy tym ochronnie i nawilżająco na drogi oddechowe. Ponadto substancja zmniejsza stan zapalny w drogach oddechowych, a zalegająca w drogach oddechowych wydzielina ulega rozluźnieniu, dzięki czemu łatwiej ją odkrztusić,
 • astmy czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Substancja, nawet jako roztwór do inhalacji, jest bezpieczna. Z jej stosowaniem nie wiążą się skutki uboczne, dlatego może być stosowana u dzieci. Niektóre preparaty z ektoiną są uważane za bezpieczne nawet dla maluchów po pierwszym miesiącu życia i kobiet w ciąży. Dla pewności jednak przed ich włączeniem do leczenia należy skonsultować się z lekarzem. Preparaty z ektoiną dostępne są bez recepty. Można ją stosować w sposób przewlekły, bez obaw o przedawkowanie.

4. Ektoina w kosmetykach

Ektoinę można również znaleźć w kosmetykach, zwłaszcza do pielęgnacji skóry przesuszonej, podrażnionej, z problemami. Dostrzeżono również jej właściwości nawilżające i zabezpieczające skórę przed nadmierną utratą wody i szkodliwym wpływem promieniowania UV. Kremy z ektoiną wykazują skuteczne działanie nawilżające, wspierają również odbudowę bariery ochronnej skóry. Ponieważ związek ten ma zdolność wiązania cząsteczek wody, dzięki czemu nie tylko nawilża skórę, ale i chroni ją przed wysuszeniem i utratą wody, jest składnikiem emolientów zalecanych dla osób z atopowym zapaleniem skóry (AZS) czy problemami skórnymi (także po leczeniu onkologicznym).

Produkty kosmetyczne z ektoiną to:

Zobacz też: Jak suplementować witaminę D latem?

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Ektoina posiada właściwości ochronne i przeciwzapalne, dlatego można ją znaleźć w różnych lekach i kosmetykach.
Ektoina posiada właściwości ochronne i przeciwzapalne, dlatego można ją znaleźć w różnych lekach i kosmetykach. (Pixabay)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza