Trwa ładowanie...

Elektrokochleografia

Elektrokochleografia jest badaniem słuchu polegającym na wykonaniu pomiaru potencjału elektrycznego w uchu środkowym, będącego wynikiem stymulacji dźwiękowej. Badanie to pozwala stwierdzić, czy w uchu środkowym, a dokładnie w ślimaku, ciśnienie płynu nie jest zbyt wysokie. Zbyt wysokie ciśnienie endolimfy (śródchłonki), czyli płynu wypełniającego kanał ślimaka może wywoływać takie objawy, jak niedosłyszenie, zawroty głowy, szumy uszne i uczucie rozpierania w uchu. Symptomy te mogą świadczyć o patologiach, takich jak na przykład choroba Ménière'a czy obrzęk błędnika.

Zobacz film: "Badania krwi - limfocyty"

1. Przebieg elektrokochleografii

Elektrokochleografia trwa około 40 minut. U pacjenta poddawanego elektrokochleografii do skóry głowy przymocowuje się kilka elektrod, a w kanaliku badanego ucha umieszcza się niewielki mikrofon i słuchawkę. Podczas całego badania pacjent powinien starać się zrelaksować, gdyż napięcie i każdy drobny ruch mięśni może spowolnić proces pomiaru. Od chorego nie oczekuje się żadnej reakcji. Jego zadaniem jest jedynie rozluźnienie i pozostawanie w bezruchu.

Podczas elektrokochleografii z mikrofonu w uchu chorego dobiega klikający dźwięk. Audiolog dokonuje pomiaru reakcji na wysyłane bodźce za pomocą komputera, który je filtruje i ocenia. Dzięki temu możliwa jest ocena aktywności neuronów w ślimaku. Audiolog wyszukuje w zebranych pomiarach dużych kształtów fal EcochG, złożonych z dwóch komponentów: potencjału czynności (AP) i potencjału dodatniego (SP). Obie te składowe są bezpośrednią odpowiedzią na stymulowanie ślimaka bodźcami. Następnie mierzy się współczynnik SP/AP. Jeśli jest podwyższony, może to oznaczać podwyższone ciśnienie śródchłonki. Po badaniu umawia się pacjenta na kolejne spotkanie, zazwyczaj po dwóch tygodniach od elektrokochleografii. Na tym spotkaniu lekarz omawia z pacjentem jego wyniki badań.

Elektrokochleografia jest badaniem obiektywnym, co oznacza, że w jego przebiegu nie polega się na subiektywnej ocenie wysyłanych bodźców, dokonywanej przez pacjenta. Może być przeprowadzana nawet wtedy, gdy chory jest nieprzytomny.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.