Trwa ładowanie...

Elektrokochleografia

Avatar placeholder
05.09.2013 14:36
Elektrokochleografia
Elektrokochleografia

Elektrokochleografia jest badaniem słuchu polegającym na wykonaniu pomiaru potencjału elektrycznego w uchu środkowym, będącego wynikiem stymulacji dźwiękowej. Badanie to pozwala stwierdzić, czy w uchu środkowym, a dokładnie w ślimaku, ciśnienie płynu nie jest zbyt wysokie. Zbyt wysokie ciśnienie endolimfy (śródchłonki), czyli płynu wypełniającego kanał ślimaka może wywoływać takie objawy, jak niedosłyszenie, zawroty głowy, szumy uszne i uczucie rozpierania w uchu. Symptomy te mogą świadczyć o patologiach, takich jak na przykład choroba Ménière'a czy obrzęk błędnika.

1. Przebieg elektrokochleografii

Elektrokochleografia trwa około 40 minut. U pacjenta poddawanego elektrokochleografii do skóry głowy przymocowuje się kilka elektrod, a w kanaliku badanego ucha umieszcza się niewielki mikrofon i słuchawkę. Podczas całego badania pacjent powinien starać się zrelaksować, gdyż napięcie i każdy drobny ruch mięśni może spowolnić proces pomiaru. Od chorego nie oczekuje się żadnej reakcji. Jego zadaniem jest jedynie rozluźnienie i pozostawanie w bezruchu.

Podczas elektrokochleografii z mikrofonu w uchu chorego dobiega klikający dźwięk. Audiolog dokonuje pomiaru reakcji na wysyłane bodźce za pomocą komputera, który je filtruje i ocenia. Dzięki temu możliwa jest ocena aktywności neuronów w ślimaku. Audiolog wyszukuje w zebranych pomiarach dużych kształtów fal EcochG, złożonych z dwóch komponentów: potencjału czynności (AP) i potencjału dodatniego (SP). Obie te składowe są bezpośrednią odpowiedzią na stymulowanie ślimaka bodźcami. Następnie mierzy się współczynnik SP/AP. Jeśli jest podwyższony, może to oznaczać podwyższone ciśnienie śródchłonki. Po badaniu umawia się pacjenta na kolejne spotkanie, zazwyczaj po dwóch tygodniach od elektrokochleografii. Na tym spotkaniu lekarz omawia z pacjentem jego wyniki badań.

Elektrokochleografia jest badaniem obiektywnym, co oznacza, że w jego przebiegu nie polega się na subiektywnej ocenie wysyłanych bodźców, dokonywanej przez pacjenta. Może być przeprowadzana nawet wtedy, gdy chory jest nieprzytomny.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.