Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Elektryczna stymulacja nerwów i terapia elektrotermiczna

Avatar placeholder
16.12.2022 16:09
Elektryczna stymulacja nerwów i terapia elektrotermiczna
Elektryczna stymulacja nerwów i terapia elektrotermiczna

Elektryczna stymulacja nerwów i terapia elektrotermiczna są używane do łagodzenia różnego rodzaju bólu, w tym bólu pleców. Przezskórna stymulacja nerwów (TENS) stanowi krótkoterminową terapię bólu i jest najbardziej rozpowszechnioną formą stymulacji elektrycznej stosowanej w leczeniu bólu. Wewnątrzdyskowa terapia elektrotermiczna (IDET) przeznaczona jest dla osób z bólami krzyża powstałymi w wyniku problemów z krążkami międzykręgowymi.

spis treści

1. Przebieg działania elektrycznej stymulacji nerwów i terapii elektrotermicznej

W przezskórnej stymulacji nerwów małe, zasilane bateriami urządzenie wysyła prąd elektryczny o niskim napięciu przez skórę za pomocą elektrod umieszczonych w pobliżu źródła bólu. Energia elektryczna z elektrod stymuluje poszkodowane nerwy i wysyła sygnały do mózgu. TENS nie jest bolesną procedurą i jest skuteczne tylko u niektórych osób. Krążki międzykręgowe pełnią rolę poduszki między kręgami. Czasami mogą zostać uszkodzone i powodować ból. IDET wykorzystuje ciepło do modyfikacji włókien nerwowych w rdzeniu i niszczy receptory bólowe w tej okolicy. W ramach tej procedury w krążku umieszczony jest cewnik elektrotermiczny. Prąd elektryczny przechodzi przez przewód, ogrzewa krążki do temperatury 90 stopni Celsjusza.

 IDET jest wykonywana w warunkach ambulatoryjnych, pacjent jest przytomny i poddawany znieczuleniu miejscowemu. Początkowe badania wskazują, że u niektórych pacjentów ból nie pojawia się nawet sześć miesięcy. Długofalowe skutki tej procedury nie zostały ustalone.

2. Kiedy stosowana jest elektryczna przezskórna stymulacja nerwów?

W związku z dużą skutecznością terapia prądem o małej częstotliwości ma szerokie zastosowanie w leczeniu bólu opornego na leczenie zachowawcze. Stosuje się ją praktycznie w każdym wieku. Przede wszystkim ma zastosowanie w bólu po przebytych uszkodzeniach nerwów obwodowych, w bólu pooperacyjnym, bólu fantomowym, a także w różnego rodzaju nerwobólach. Leczenie prądem o małej częstotliwości jest skuteczniejsze od leczenia farmakologicznego, nie ma działań ubocznych oraz nie wchodzi w interakcje ze stosowanym leczeniem farmakologicznym.

3. Przeciwwskazania do wykonania elektrycznej stymulacji nerwów

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Wśród głównych przeciwwskazań wyróżniamy obecność rozrusznika serca, padaczkę, ciążę oraz zaawansowaną chorobę naczyń żylnych i tętniczych. Podsumowując do przeciwwskazań należą:

  • zaburzenia rytmu serca;
  • zaburzenia wodno-elektrolitowe;
  • niewyrównana cukrzyca;
  • wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe;
  • podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe.

W związku z tym, że w zabiegu stosowany jest prąd elektryczny, istnieje możliwość wystąpienia działań niepożądanych związanych z układem bodźcowo-przewodzącym serca. Elektryczna stymulacja nerwów i terapia elektrotermiczna mogą doprowadzić do wystąpienia migotania komór, zatrzymania akcji serca, wystąpienia zawału. Istnieje wiele metod leczenia bólu, w każdej jednostce chorobowej istotne jest, aby zminimalizować odczuwany przez pacjenta dyskomfort psychiczny i fizyczny. Ból wywołuje wiele reakcji, które spowalniają proces leczenia i rekonwalescencji.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze