Elektryczna stymulacja nerwów i terapia elektrotermiczna

Elektryczna stymulacja nerwów i terapia elektrotermiczna są używane do łagodzenia różnego rodzaju bólu, w tym bólu pleców. Przezskórna stymulacja nerwów (TENS) stanowi krótkoterminową terapię bólu i jest najbardziej rozpowszechnioną formą stymulacji elektrycznej stosowanej w leczeniu bólu. Wewnątrzdyskowa terapia elektrotermiczna (IDET) przeznaczona jest dla osób z bólami krzyża powstałymi w wyniku problemów z krążkami międzykręgowymi.

Przebieg działania elektrycznej stymulacji nerwów i terapii elektrotermicznej

W przezskórnej stymulacji nerwów małe, zasilane bateriami urządzenie wysyła prąd elektryczny o niskim napięciu przez skórę za pomocą elektrod umieszczonych w pobliżu źródła bólu. Energia elektryczna z elektrod stymuluje poszkodowane nerwy i wysyła sygnały do mózgu. TENS nie jest bolesną procedurą i jest skuteczne tylko u niektórych osób. Krążki międzykręgowe pełnią rolę poduszki między kręgami. Czasami mogą zostać uszkodzone i powodować ból. IDET wykorzystuje ciepło do modyfikacji włókien nerwowych w rdzeniu i niszczy receptory bólowe w tej okolicy. W ramach tej procedury w krążku umieszczony jest cewnik elektrotermiczny. Prąd elektryczny przechodzi przez przewód, ogrzewa krążki do temperatury 90 stopni Celsjusza.

 IDET jest wykonywana w warunkach ambulatoryjnych, pacjent jest przytomny i poddawany znieczuleniu miejscowemu. Początkowe badania wskazują, że u niektórych pacjentów ból nie pojawia się nawet sześć miesięcy. Długofalowe skutki tej procedury nie zostały ustalone.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Kiedy stosowana jest elektryczna przezskórna stymulacja nerwów?

W związku z dużą skutecznością terapia prądem o małej częstotliwości ma szerokie zastosowanie w leczeniu bólu opornego na leczenie zachowawcze. Stosuje się ją praktycznie w każdym wieku. Przede wszystkim ma zastosowanie w bólu po przebytych uszkodzeniach nerwów obwodowych, w bólu pooperacyjnym, bólu fantomowym, a także w różnego rodzaju nerwobólach. Leczenie prądem o małej częstotliwości jest skuteczniejsze od leczenia farmakologicznego, nie ma działań ubocznych oraz nie wchodzi w interakcje ze stosowanym leczeniem farmakologicznym.

Przeciwwskazania do wykonania elektrycznej stymulacji nerwów

Wśród głównych przeciwwskazań wyróżniamy obecność rozrusznika serca, padaczkę, ciążę oraz zaawansowaną chorobę naczyń żylnych i tętniczych. Podsumowując do przeciwwskazań należą:

 • zaburzenia rytmu serca;
 • zaburzenia wodno-elektrolitowe;
 • niewyrównana cukrzyca;
 • wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe;
 • podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe.

W związku z tym, że w zabiegu stosowany jest prąd elektryczny, istnieje możliwość wystąpienia działań niepożądanych związanych z układem bodźcowo-przewodzącym serca. Elektryczna stymulacja nerwów i terapia elektrotermiczna mogą doprowadzić do wystąpienia migotania komór, zatrzymania akcji serca, wystąpienia zawału. Istnieje wiele metod leczenia bólu, w każdej jednostce chorobowej istotne jest, aby zminimalizować odczuwany przez pacjenta dyskomfort psychiczny i fizyczny. Ból wywołuje wiele reakcji, które spowalniają proces leczenia i rekonwalescencji.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

 • Baxter G.D., Strong J., Unruh A.M., Wright A. BÓL - podręcznik dla terapeutów, DB Publishing, Warszawa 2008, ISBN 978-83-88220-12-8
 • Dobrogowski J., Wordliczek J. Ból ostry, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellonskiego, Kraków 2002, ISBN 83-233-1618-X
 • Mayzner-Zawadzka E. (red.), Oksfordzki podręcznik anestezjologii, Medipage, Warszawa 2009, ISBN 978-83-89769-98-5

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Elektryczna stymulacja nerwów i terapia elektrotermiczna
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Elektryczna stymulacja nerwów i terapia elektrotermiczna
Stymulacja penisa

Ręczna stymulacja członka

Ręczna stymulacja członka

Stymulacja penisa może być samodzielną formę stosunku, jak i jednym z elementów pobudzania.

Arytmia serca - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Kardiowersja (WIDEO)

Kardiowersja (WIDEO) Odtwórz wideo

Kardiowersja elektryczna jest bardzo bolesnym zabiegiem przywracającym prawidłową akcję serc a u osób, u których pojawia się arytmia. O to, na czym (...) dokładnie polega, oraz kiedy jest stosowana zapytaliśmy doktora Piotra Gryglasa,...

Orgazm łechtaczkowy - jak powstaje, jak osiągnąć, techniki stymulacji

Intymne potrzeby kobiety

Intymne potrzeby kobiety

Stymulacja łechtaczki to najprostszy i najszybszy sposób na orgazm u kobiety.

Seks analny - historia, rodzaje, ryzyko

Seks analny pary heteroseksualnej

Seks analny pary heteroseksualnej

Okolice odbytu są gęsto unerwione. U mężczyzn stymulacja dodatkowo jest pobudzana przez masaż prostaty, u kobiet natomiast doznania są potęgowane przez podrażnianie ścian pochwy.

Zabiegi ultradźwiękami

Prądy TENS

elektryczna nerwów przy użyciu tak zwanych prądów TENS. Do zabiegów leczniczych stosowane są prądy impulsowe o niskich częstotliwościach (...) Obecnie dostępne zabiegi lecznicze mają wiele zastosowań. Jedną z uzupełniających...

Choroby i dolegliwości

Najbardziej bolesne choroby

Najbardziej bolesne choroby

. Zauważono też, że zespołu algodystroficznego doświadcza więcej kobiet niż mężczyzn. Połączenie intensywnej rehabilitacji, terapii lekami i stymulacji (...) mogą oddawać mocz nawet 60 razy dziennie. Z pomocą mogą przyjść...

Masturbacja - mity, wpływ na psychikę, korzyści

Jak pieścić penisa?

Jak pieścić penisa?

Ręczna stymulacja penisa powinna jak najbardziej przypominać ruchy frykcyjne podczas stosunku. Niezbędna jest płynność i dobre nawilżenie.

Punkty erogenne

Jak wywołać orgazm? (WIDEO)

Jak wywołać orgazm? (WIDEO) Odtwórz wideo

, która znajduje się pod napletkiem. Stymulacja tej części członka jest bardzo skuteczna w wywoływaniu orgazmu u mężczyzny. U kobiet natomiast (...) sytuacja jest bardziej złożona. Jest kilka miejsc, których umiejętna stymulacja...

Stymulacja piersi

Oralna stymulacja sutków

Oralna stymulacja sutków

Piersi są dla wielu kobiet jedną z najbardziej erogennych stref. Stymulowanie ich przy pomocy pocałunków jest jeszcze skuteczniejsze niż pobudzanie dotykowe. Jednak u niektórych kobiet piersi nie są podatne na pieszczoty.