Trwa ładowanie...

Embolizacja – inne metody, przebieg

Mięśniaki macicy to dosyć popularne schorzenie, które może przytrafić się kobietom w każdym wieku. Inna nazwa choroby to guzy gładkokomórkowe, inaczej włókniaki. Na samym początku mięśniaki macicy nie dają żadnych objawów. Ich kondycja fizyczna powinna być cały czas pod kontrolą, aby w odpowiedniej chwili podjąć odpowiednie leczenie. Aby pozbyć się patologicznych zmian, coraz częściej stosuje się embolizację. Czym jest embolizacja?

spis treści

1. Co to jest embolizacja?

Jeszcze do niedawna jedyną metodą leczenia było wycięcie włókniaków lub usunięcie całego narządu rodnego. Nie była to z pewnością łatwa decyzja. Histerektomia (usunięcie częściowe lub całkowite macicy) oznacza koniec miesiączki, a po paru latach – kłopoty z nietrzymaniem moczu, zmniejszone libido i niemożność osiągnięcia orgazmu. Na szczęście istnieje bardzo dobra alternatywa, a jest nią embolizacja. Embolizacja polega na zamknięciu dopływu krwi do guzów. Przez to guzy przestają być odżywiane przez tlen i składniki odżywcze. Po prostu – obumierają.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Zanim zostanie przeprowadzona embolizacja pacjentka powinna zostać dokładnie poinformowana o przebiegu zabiegu
Zanim zostanie przeprowadzona embolizacja pacjentka powinna zostać dokładnie poinformowana o przebiegu zabiegu

W jaki sposób kobieta powinna przygotować się do embolizacji? Zanim dojdzie do zabiegu, należy pobrać wymaz z pochwy oraz przeprowadzić cytologię. W przypadku przedstawicielki płci pięknej cierpiącej na endometriozę, trzeba również poddać analizie śluzówkę poprzez jej histologię. Histologia polega na badaniu pod mikroskopem komórek endometrium pobranych w postaci wyskrobin z wnętrza macicy. Niekiedy lekarze zalecaja waginalne USG. Kiedy kobieta czeka już na zabieg w szpitalu, badana jest krew oraz rezonana magnetyczny. Embolizacja nie jest możliwa do wykonania, jeśli kobieta ma założoną wkładkę wewnątrzmaciczną.Warto wiedzieć, że embolizacja przeprowadzana jest po miesiączce, lecz przed 14 dniem cyklu miesiączkowego. Embolizacja przeprowadzana jest na czczo. Następnie domięśniowo oraz dopochwowo podawany jest antybiotyk.

To też warto wiedzieć

2. Jak przebiega embolizacja?

Jak przebiega embolizacja? Podkreślmy na początku – embolizacja nie jest bolesnym zabiegiem. Dlatego też zabieg nie wymaga podania znieczulenia całościowego. Przed samym zabiegiem należy się rozebrać i położyć na plecach. Miejsce nad tętnicą udową zostaje odkażone i zostaje podane znieczulenie miejscowe. Lekarz nakłuwa tętnicę i wprowadza do niej cewnik. Przez cewnik podawany jest środek kontrastujący. Na tym etapie możemy odczuwać ciepło rozchodzące się w jamie brzusznej. Cewnik wprowadza się dalej. Do tętnic macicznych i dalej podaje się preparat embolizacyjny PVA.

Bóle ginekologiczne
Bóle ginekologiczne

Ból w dole brzucha u kobiety jest najczęściej spowodowany wystąpieniem miesiączki lub owulacji. W takiej

zobacz galerię

Następnie środek trafia bezpośrednio do naczyń zasilających tętniaka w krew. W rezultacie naczynia krwionośne ulegają zamknięciu. Wszystkie ruchy cewnika widoczne są na monitorze. Embolizacja trwa około 40 minut. Przeprowadzający zabieg ginekolog usuwa cewnik oraz zakłada na opatrunek uciskowe, który można zdjąć po trzech godzinach. Przez jakiś czas (kilka, kilkanaście godzin) nie wolno wstawać, siadać i zginać prawej nogi. W innym przypadku można doprowadzić do zakrzepu, który odrywa się i zatyka tętnicę. Po upływie doby pacjentki wracają najczęściej do domu. Niektóre obserwują przez 1-3 dni niewielkie krwawienia. Pierwsza miesiączka po embolizacji może być przyśpieszona. Po trzech miesiącach cykl miesiączkowy powinien wrócić już do normy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Histeroskopia
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza