Trwa ładowanie...

Endoproteza kolana – cena, rodzaje, wskazania i zabieg

Avatar placeholder
01.12.2022 15:01
Endoprotezoplastyka kolana wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym
Endoprotezoplastyka kolana wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym (Adobe Stock)

Endoproteza kolana, inaczej endoproteza stawu kolanowego, to implant, który jest wszczepiany w miejsce zniszczonych tkanek stawowych. Wymiana stawu kolanowego odbywa się w przebiegu operacji zwanej endoprotezoplastyką. Jak wygląda implant? Kiedy się go wszczepia? Czy można klękać z endoprotezą kolana?

spis treści

1. Co to jest endoproteza kolana?

Endoproteza kolana (endoproteza stawu kolanowego) to sztuczny staw, zastępujący nieodwracalnie zniszczone powierzchnie stawowe. Jego wszczepienie ma pozwalać na bezbolesny ruch w zakresie od pełnego wyprostu do zgięcia.

Dzięki protezom kolana i zabiegowi endoprotezoplastyki, celem którego jest częściowe lub całkowite zastąpienie uszkodzonych elementów stawu kolanowego elementami protezy, możliwe jest przywrócenia:

Zobacz film: "Przeszczep więzadła kolanowego od świni"
  • optymalnej ruchomości kolana,
  • funkcjonalności stawu kolanowego,
  • prawidłowego poziomu stabilizacji kolana,
  • odtworzenie anatomicznej osi kończyny.

Endoprotezoplastyka kolana to zabieg chirurgiczny polegający na wymianie niesprawnego stawu kolanowego na implant. Procedura trwa zazwyczaj 1-2 godziny i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym.

Operacja może być wykonana w placówce publicznej lub komercyjnej. Podstawowa cena endoprotezy kolana z pełną odpłatnością to kwota rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Zabieg może być także refundowany przez NFZ. Minusem takiego rozwiązania jest to, że czas oczekiwania na implant jest zwykle bardzo długi.

2. Rodzaje endoprotez kolana

Jak wygląda endoproteza kolana? Jej główne elementy wykonane są ze stopów metali (kobalt, chrom) lub stopów metalowo-ceramicznych (utleniony cyrkon) oraz wytrzymałych elementów z tworzywa sztucznego (polietylen).

Wyróżnia się kilka rodzajów endoprotez stawu kolanowego. I tak:

  • biorąc pod uwagę sposób związania ich z podłożem kostnym dzieli się je na protezy cementowe lub bezcementowe,
  • ze względu na stopień wiązania elementu piszczelowo-udowego dzieli się je na protezy niezwiązane, półzwiązane i zawiasowe,
  • z uwagi na zakres zmian patologicznych i wymiany stawu protezy kolana dzieli się je na całkowite (wymieniana jest cała powierzchnia stawowa kości udowej, piszczelowej, czasami także rzepki) oraz częściowe, czyli jednoprzedziałowe (wymiana dotyczy wyłącznie najsilniej zdegenerowanego przedziału stawu kolanowego).

3. Endoproteza kolana – wskazania

Wskazaniem do zabiegu endoprotezoplastyki i wszczepienia endoprotezy kolana są:

  • znaczne dolegliwości bólowe,
  • ograniczenia w ruchomości stawu utrudniające wykonywanie codziennych czynności,
  • zniekształcenie struktury z powodu postępującej degeneracji stawu.

Do zabiegu najczęściej kwalifikowane są osoby zmagające się z pierwotną i wtórną chorobą zwyrodnieniową, uszkodzeniami wynikającymi z wad wrodzonych, ale i pacjenci, którym dokuczają silne dolegliwości bólowe po złamaniach w przypadku, gdy dotychczasowe leczenie zachowawcze nie przyniosło rezultatów.

4. Rehabilitacja po zabiegu endoprotezoplastyki

Okres hospitalizacji pacjentów po zabiegu endoprotezoplastyki zależy od rozległości zabiegu. Zwykle trwa od 5 do 7 dni.

Po operacji konieczne jest podjęcie różnych działań. Wczesna pionizacja (następnego dnia po operacji) oraz ćwiczenia po endoprotezie kolana to konieczność. Co dalej?

Wskazana jest także rehabilitacja po endoprotezie kolana z wykorzystaniem specjalnej szyny, która pozwala na szybkie przywrócenie pełnego zakresu ruchów operowanego stawu. Zalecana jest również fizjoterapia, celem której jest wzmocnienie mięśni otaczających staw. Dzięki temu dolegliwości pooperacyjne mogą być znacznie mniejsze.

Jak długo boli kolano po endoprotezie?

Dochodzenie do zdrowia może potrwać wiele tygodni, a nawet miesięcy. Jak długo chodzi się o kulach po endoprotezie kolana? Najczęściej po upływie 6-12 tygodni możliwe jest poruszanie się bez ich asekuracji.

Zdaniem specjalistów rehabilitacja po endoprotezie kolana trwa około pół roku. Ten okres może ulec zmianie i jest zawsze dostosowywany przez lekarza i fizjoterapeutę indywidualnie do pacjenta.

Na ile lat wystarcza endoproteza kolana? Przewiduje się, że endoproteza kolana służy pacjentowi przez co najmniej 15 (do 20 lat), co zależy od takich czynników jak masa ciała, budowa anatomiczna czy sposób użytkowania kończyny.

Czego nie wolno robić po endoprotezie kolana?

Nie należy uprawiać sportów generujących duże obciążenia dla stawów kolanowych, z dużą komponentą biegu i skoków (np. koszykówka). W okresie pierwszych 8 do 12 tygodni nie wolno podnosić ciężkich rzeczy. Wskazane w tym czasie jest unikanie długotrwałego stania. By zachować protezy kolana w dobrym stanie należy unikać krzyżowania nóg, klękania czy kucania.

5. Przeciwwskazania do endoprotezoplastyki i powikłania po operacji

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wszczepienia endoprotezy kolana jest zakażenie skóry w miejscu operowanej okolicy lub stawu, choroby neurogenne. Pozostałe ograniczenia mogą wynikać z konieczności zastosowania znieczulenia. Okoliczności niesprzyjające zabiegowi to: otyłość, zaawansowana osteoporoza, choroba nowotworowa, niewydolność krążeniowa kończyn żylnych (żylaki).

Ponieważ zabieg endoprotezoplastyki stawu kolanowego jest dość dużą ingerencją w okolicę stawu, mogą pojawić się powikłania pooperacyjne, takie jak:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze