Trwa ładowanie...

Endoskopowe opanowanie krwawienia

Endoskopowe opanowanie krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego to zabieg, który wykonuje się u osób, u których pojawiło się krwawienie z przełyku, żołądka lub dwunastnicy. Krwawienie w przewodzie pokarmowym jest niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta, dlatego konieczne jest jego opanowanie.

spis treści

1. Objawy krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego

Objawy krwawienia w przewodzie pokarmowym:

Zobacz film: "Tamowanie krwawienia za pomocą endoskopu"

 • wymioty zawierające krew
 • spadek ciśnienia krwi oraz przyspieszona czynność serca
 • anemia
 • zawroty głowy, osłabienie, bladość skóry, mroczki przed oczami.
Endoskop
Endoskop

Lekarz operujący zdalnie sterowanym endoskopem.

zobacz galerię

2. Przyczyny krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego

Krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego mogą powodować:

 • żylaki przełyku
 • wrzód trawienny dwunastnicy
 • pęknięcie błony śluzowej końcowego odcinka przełyku na skutek obfitych wymiotów
 • rak żołądka
 • rozlane krwotoczne zapalenie błony śluzowej żołądka.

3. Przebieg zabiegu opanowania krwawienia

Przed zabiegiem opanowania krwawienia wykonuje się endoskopowe badanie przełyku, żołądka i dwunastnicy w celu rozpoznania źródła krwawienia, a następnie zatamowania go. Jeśli krwawienie wystąpiło z żylaków przełyku, podczas badania endoskopowego wstrzykuje się do nich środek powodujący ich zamknięcie. Inną metodą jest założenie na nie uciskającej gumki. Podobnie postępuje się w przypadku krwawienia z wrzodu trawiennego lub dwunastnicy. Pacjent, u którego wystąpiło krwawienie z przewodu pokarmowego po zatamowaniu krwawienia pozostaje pod opieką lekarską. Obowiązuje go ścisła dieta i przyjmowanie kroplówek.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Tomasz Makos
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza