Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Enukleacja - wskazania i możliwe powikłania po zabiegu

Avatar placeholder
14.07.2021 15:35
Enukleacja
Enukleacja

Enukleacja to zabieg chirurgiczny polegający na usunięcie gałki ocznej lub jej resztek, z zachowaniem mięśni zewnętrznych i spojówek oraz z wszczepieniem protezy do oczodołu. Zabieg ten wykonywany jest w celu usunięcia dużych guzów oka lub jeżeli w wyniku urazu oko nie może zostać zachowane. W przypadku nowotworów ilość promieniowania wymagana, aby zniszczyć nowotwór oka może być zbyt duża, wówczas bezpieczniejszą terapią jest enukleacja.

spis treści

1. Wskazania do enukleacji i możliwe powikłania po zabiegu

Zabieg enukleacji
Zabieg enukleacji

Enukleacja ratuje życie pacjentom z nowotworem oka.

zobacz galerię

Istnieje wiele wskazań do przeprowadzenia zabiegu enukleacji. Przede wszystkim zabieg może być wykonywany u osób, które już nie widzą, a pozostała gałka oczna stanowi ryzyko rozwoju zakażenia. Ponadto wyłuszczenie oka stosujemy u osób z jaską ze znacznym stopniem zaawansowania, w przewlekłym bólu oka niedowidzącego, także w przypadku występowania nowotworów wewnątrzgałkowych oraz po rozległych urazach gałki ocznej, w których nie ma możliwości uratowania oka.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Enukleacja jest zabiegiem nieodwracalnym, jednak technika jego wykonania jest tak dopracowana, że pacjenci bardzo rzadko odczuwają większe komplikacje. Obejmują one:

  • krwawienie,
  • zakażenie,
  • blizny,
  • trwały obrzęk,
  • ból.

2. Postępowanie po enukleacji i pielęgnacja protez oczu

Istotnym elementem zabiegu enukleacji jest okres pooperacyjny. Ważna jest właściwa pielęgnacja rany pooperacyjnej, polegająca na zmianie opatrunku, podawaniu odpowiednich leków i utrzymywaniu higieny niszy, jaka pozostała po wyłuszczonym oku. Wszystkie te działania zmierzają do uniknięcia zakażenia. Po okresie około 4-8 tygodni po zniknięciu opuchlizny i obrzęku oczodołu dobierana jest indywidualnie proteza, która imituje wygląd prawidłowej gałki ocznej i poprawia efekt kosmetyczny wykonanego zabiegu.

Zarówno protezy z tworzywa sztucznego, jak i protezy szklane wymagają odpowiedniej codziennej pielęgnacji. Właściwa i prawidłowa pielęgnacja umożliwia długie użytkowanie indywidualnie dobranej protezy. Należy protezę myć codziennie w letniej wodzie, w przypadku większych zabrudzeń należy ją płukać w roztworze soli kuchennej. Zdejmowanie protezy powinno zawsze odbywać się nad miękkim podłożem- tak by w razie upadku nie doszło do zniekształcenia jej struktury. Okres użytkowania protezy jest zróżnicowany, ale zazwyczaj mieści się w przedziale czasowym od 1 do 2 lat.

W przypadku, gdy nie ma innej alternatywy, należy poddać się zabiegowi wyłuszczenia gałki ocznej. Ze względu na efekty końcowe zabiegu, akceptacja przez pacjenta nowej sytuacji może okazać się trudna bez odpowiedniego wsparcia medycznego i psychologicznego. Należy otoczyć także szczególną troską bliskich chorego, tak by okres adaptacji do nowej sytuacji przebiegał w miarę możliwości bez większych trudności. W przypadku pacjentów z toczącym się procesem nowotworowym, leczeniem uzupełniającym jest często radioterapia, która niszczy pozostałe komórki nowotworowe w oczodole. Skojarzone postępowanie zwiększa szanse na wyleczenie i dłuższe przeżycie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.