Epilacja rzęs - wskazania i przebieg zabiegu
Epilacja rzęs jest zabiegiem przeprowadzanym na powiece. Polega na usuwaniu wraz z cebulkami nieprawidłowo rosnących rzęs, czyli zazwyczaj tych, które dotykają gałki ocznej, tym samym ją podrażniając. Usuwanie rzęs stosuje się także w przypadku choroby, związanej z tworzeniem się dwóch rzędów rzęs. Zabieg ten może być wykonywany zarówno na górnej, jak i dolnej powiece. Wiele osób boryka się z problemem nieprawidłowo rosnących rzęs, lecz nie robi nic w kierunku ich leczenia. Faktem jest natomiast, iż ta drobna dolegliwość może prowadzić do zmętnienia rogówki.
1. Wskazania do zabiegu epilacji rzęs
Istnieją różne opinie na temat czynników wskazujących na konieczność przeprowadzenia epilacji rzęs. Według niektórych do zabiegu powinny przystąpić osoby, u których problem nieprawidłowo rosnących rzęs jest zaawansowany. Nieprawidłowo ustawione rzęsy rosną w kierunku oka, dotykają rogówki lub spojówki (więcej niż 5 rzęs na jednej powiece styka się z gałką oczną). Statystyki wskazują jednak, że łagodna forma problemu z czasem się rozrasta, co może sugerować, że epilacji rzęs powinny się poddać również osoby, u których mniejsza ilość rzęs dotyka oka. Może to być spowodowane infekcjami, stanem zapalnym, procesem autoimmunologicznym, wadą wrodzoną, agnezją powieki czy urazami – oparzeniami lub zranieniami powieki. Wywołać to może także jaglica, trąd czy niektóre operacje oczu.
Epilacja rzęs wykonywana jest także w przypadku, gdy dochodzi do wzrostu rzęs w nieprawidłowym miejscu na powiece. Rzęsa lub kilka rzęs wychodzą z kanału gruczołu tarczkowego na brzegu powieki. Jest to, tzw. distichiasis. Może pojawić się to zarówno na górnej, jak i dolnej powiece, często jest to obustronne. Pojawiają się wtedy dwa rzędy rzęs. To bardzo rzadka choroba genetycznie uwarunkowana.
Dotykające gałki ocznej rzęsy wbrew pozorom nie są błahym problemem. Zwiększają bowiem ryzyko infekcji, chorób oczu, a nawet mogą spowodować zmętnienie rogówki. Nieprawidłowo rosnące rzęsy w kierunku gałki ocznej powodują ból, zaczerwienie, łzawienie, zwiększoną wrażliwość na światło, uczucie ciała obcego w oku. Rzęsy wyrastające z kanału gruczołu tarczowego mogą podrażniać oko, powodować łzawienie, zapalenie i owrzodzenie rogówki, a nawet pojawienie się blizn. Z tego względu epilacji rzęs powinien się poddać każdy, kto zauważy u siebie nieprawidłowo rosnące rzęsy.
2. Jak przebiega epilacja rzęs?
Znane metody depilacji, jak woskowanie, gwintowanie czy depilacja elektryczna nie są odpowienie do usuwania rzęs. Zabieg epilacji rzęs może być przeprowadzony mechanicznie za pomocą pęsety lub laserowo. W pierwszym przypadku nieprawidłowo rosnące rzęsy wyrywane są wraz z cebulkami przy pomocy pęsety, po uprzednim zaaplikowaniu znieczulających kropli do oczu. Laserowa epilacja z kolei polega na niszczeniu cebulek nieprawidłowo rosnących rzęs za pomocą lasera. Preferuje się tę drugą metodę, ponieważ usuwanie rzęs za pomocą kleszczyków usuwa tylko objaw schorzenia. Często po kilku dniach, gdy usunięta rzęsa odrasta, kieruje się znów w stronę oka, więc problem powraca. W przypadku schorzenia, jakim jest distichiasis mogą być usuwane chirurgicznie pęcherzyki, z których wyrastają nieprawidłowe rzęsy. Epilację rzęs może wykonać lekarz, pielęgniarka bądź kosmetyczka.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.