Eriksson ma raka trzustki. Objawy mogą być widoczne gołym okiem
Sven-Goran Eriksson poinformował kibiców, że umiera. - Mam nadzieję, że zapamiętacie mnie jako pozytywnego faceta. Niech nie będzie wam przykro - przekazał. Były selekcjoner reprezentacji Anglii na początku roku usłyszał diagnozę raka trzustki.
1. "Miałem cudowne, długie życie"
Sven-Goran Eriksson w styczniu 2024 r. usłyszał, że choruje na raka trzustki. - Wszyscy wiedzą, że jestem nieuleczalnie chory i wszyscy myślą, że to rak. I tak jest w rzeczywistości - przekazał na antenie szwedzkiego radia.
Wyjaśnił wtedy, że według prognoz lekarzy pozostał mu maksymalnie rok życia. 76-latek powiedział również, że będzie walczył z chorobą tak długo, jak to tylko możliwe.
- Usłyszenie diagnozy to był szok. To jeden z tych problemów, które nie znikną, ale które można spowolnić. Nie czuję bólu, ale wiem, co mi dolega. I wiem, że pewnego dnia mój żywot się zakończony. Zobaczymy, ile czasu mi jeszcze zostało - mówi Sven-Goran Eriksson cytowany przez "Aftonbladet".
Eriksson przebywa w swojej ojczyźnie, w posiadłości położonej między miejscowościami Torsby i Sunne. W okolicy są jeziora i to do nich nawiązuje ostatnia prośba selekcjonera Anglii. Przekazał bliskim, że jego prochy mogą wrzucić do wody.
- Miałem cudowne, długie życie, wspominam je z uśmiechem na ustach - mówi Szwed, przyznając, że oczywiście czuje lęk przed śmiercią.
2. Rak trzustki zabija 90 proc. chorych
Rak trzustki jest w Polsce dziewiątym co do częstości nowotworem wśród mężczyzn i dziesiątym wśród kobiet. Choć nie należy do częstych, to zbiera śmiertelne żniwo. Szacuje się, że 90 proc. chorych umiera.
- Rak trzustki jest bardzo trudnym przeciwnikiem, objawy są mało specyficzne. W dodatku nie mamy dobrych metod diagnostycznych, co chwilę nie możemy przecież powtarzać tomografii, a USG nie jest zbyt pomocne - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Tadeusz Tacikowski, specjalista gastroenterologii i chorób wewnętrznych.
- W przypadku dolegliwości bólowych rutynowo wykonujemy pacjentom badania USG, ale w związku z tym, że trzustka leży dosyć głęboko i jeżeli dodatkowo są gazy w jelitach, można nie zauważyć tych zmian podczas tego badania – mówił ekspert.
Do czynników rozwoju raka trzustki zalicza się palenie tytoniu i spożywanie alkoholu, niezdrowe nawyki żywieniowe, nadmierną masę ciała czy cukrzycę.
Z informacji podanych przez Klinikę Mayo wynika, że preludium do raka trzustki jest cukrzyca - miało ją 40 proc. osób z nowotworem.
Objawy, które mogą wskazywać na nowotwór, to:
- żółtaczka, siniaki na skórze,
- utrata masy ciała,
- brak lub zmniejszenie apetytu,
- wstręt do niektórych potraw,
- bardzo silny ból brzucha,
- nudności i wymioty,
- zaparcia,
- biegunka,
- krwotoki z przewodu pokarmowego,
- osłabienie,
- omdlenia.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.