Ewa Sałacka sięgnęła po sok, wtedy użądliła ją osa. Nie udało się jej uratować
Ewa Sałacka, jedna z najbardziej rozpoznawalnych i urodziwych aktorek polskiego kina i telewizji, zmarła w wyniku użądlenia przez osę. Niestety mimo natychmiastowej interwencji medycznej, aktorki nie udało się uratować.
1. 17. rocznica śmierci Ewy Sałackiej
Sałacka była powszechnie znana z udziału w popularnych serialach, takich jak "Tygrysy Europy" i "Pierwsza miłość". Jej obiecującą karierę przerwała niespodziewana śmierć.
Do tragedii doszło 23 lipca 2006 roku na działce w Arciechowie, niedaleko Zalewu Zegrzyńskiego. Sałacka spożywała sok, kiedy niespodziewanie została użądlona w usta przez osę.
Aktorka, która była uczulona na jad owada, zaczęła się dusić. Pomimo natychmiastowej reakcji jej męża - lekarza, nie udało się jej uratować. Jej śmierć nastąpiła nagle, w wyniku wstrząsu anafilaktycznego. Od ukąszenia owada nie minęły nawet dwie godziny. Sałacka zmarła w karetce pogotowia, która przewoziła ją do najbliższego szpitala w Wołominie. Miała zaledwie 49 lat.
Sałacka osierociła 12-letnią wówczas córkę Matyldę. Dziewczyna dowiedziała się o śmierci swojej matki z opóźnieniem, ponieważ w dniu tragedii przebywała na Mazurach. Po śmierci aktorki, opiekę nad Matyldą przejęła jej babcia, Barbara Sałacka, która jest znaną reżyserką telewizyjną.
2. Co robić, gdy użądli nas osa?
Zazwyczaj użądlenie osy nie wymaga szczególnego postępowania.
Należy przemyć i zdezynfekować skórę, a następnie zastosować zimny okład, który zmniejszy ból oraz obrzęk.
- Jeśli mamy taką możliwość, warto zażyć lek przeciwalergiczny, bo nawet gdy nie jesteśmy uczuleni, to każdorazowo po użądleniu w organizmie dochodzi do wyrzutu histaminy - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie mgr farm. Łukasz Pietrzak.
- Warto też wiedzieć, że gdy zacznie nas atakować osa, to najlepszym sposobem jest spokojne odejście w zacienione miejsce. Osy nie lubią zmian temperatur, dlatego w cieniu mamy mniejsze ryzyko ataku - dodaje farmaceuta.
Po użądleniu pszczoły, osy, szerszenia czy trzmiela należy spodziewać się zaczerwienienia, obrzęku i podniesionej ciepłoty okolicznych tkanek.
- Sama opuchlizna miejscowa nie jest sygnałem alarmowym, ale jeśli utrzymuje się długo, wówczas warto zgłosić się do lekarza. Na pewno niepokojące objawy to: uogólniona pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, duszność, wymioty czy utrata przytomności - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Ewa Czarnobilska, alergolog, kierownik Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
3. Groźna reakcja alergiczna
Te objawy mogą wskazywać na groźną dla życia reakcję alergiczną.
Alergia na jad owadów błonkoskrzydłych to nadmierna reakcja układu immunologicznego występująca po użądleniu. Szacuje się, że na wstrząs anafilaktyczny jest narażonych od jednego do dwóch procent Polaków. Oficjalne statystyki wskazują, że każdego roku z jego powodu umiera 30-40 osób.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.