Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: mgr Inez Mayer

Facebook prawdę ci powie

Avatar placeholder
07.09.2015 07:41
Facebook prawdę ci powie
Facebook prawdę ci powie (Zdjęcie Facebooka autorstwa JaysonPhotography / Shutterstock)

Chyba nikomu z nas nie trzeba tłumaczyć, czym jest Facebook. Każdego dnia odwiedza go ponad 400 milionów osób na całym świecie. Jedni dzielą się swoimi emocjami i przemyśleniami, inni wstawiają zdjęcia z wycieczek, popularne selfie, a nawet, wykonane często z niezwykłym artystycznym zmysłem, fotografie spożywanego akurat posiłku. Naukowcy odkryli, że sposób, w jaki prezentujemy się na Facebooku odzwierciedla naszą osobowość i zdecydowanie wpływa na nasz wizerunek.

Jest to cenne źródło wiedzy na nasz temat. Może określić typ naszego charakteru. Będzie to pomocne dla naszego przyszłego pracodawcy czy sprzedawcy, który przeprowadzi transakcję w pomyślny dla siebie sposób.

Oto 7 informacji na nasz temat, które można wywnioskować na podstawie Facebooka:

spis treści

1. Osoby z dużą ilością znajomych ­– mogą mieć obniżone poczucie wartości

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Potrzeba zgromadzenia jak największej ilości znajomych wiąże się zazwyczaj z obawami dotyczącymi tego, w jaki sposób postrzegają nas inni. Popularność na portalu ma być sposobem, by zrekompensować sobie niedostateczną ilość przyjaciół „w realu” i wynagrodzić w ten sposób niezbyt bujne życie towarzyskie.

2. Ekstrawertycy – często zmieniają swoje zdjęcia i uaktualniają statusy

Podobnie jak w prawdziwym życiu, ekstrawertycy mają silną potrzebę dzielenia się nawet najmniejszymi drobiazgami dotyczącymi ich codzienności. Mają oni skłonność opisywania swoich odczuć i emocji niezależnie od tego, czy spotyka się to z odzewem ze strony internetowej społeczności.

3. Osoby sumienne – dbają o odpowiednią segregację zdjęć w galeriach

Badania pokazują, że ludzie pracowici i zdyscyplinowani korzystają z Facebooka w bardzo zorganizowany sposób. Chociaż spędzają oni zazwyczaj niewiele czasu na portalach społecznościowych, ich galerie są uporządkowane i przejrzyste, dzięki czemu przeglądanie staje się o wiele bardziej wygodne.

4. Osoby otwarte – są w stanie podać wszystkie dane na swój temat

Użytkownicy uznani za pomysłowych, kreatywnych i twórczych potrafią korzystać z dużej ilości facebookowych funkcji i nie wahają się dokładnie wypełnić sekcji dotyczących prywatnych informacji. Podanie adresu czy numeru telefonu nie stanowi dla nich żadnego problemu. Maja oni także skłonność do częstego zamieszczania publicznych wiadomości na profilach przyjaciół.

5. Osoby narcystyczne – wykorzystują Facebooka, by promować swoją osobę

Ludzie o wysokiej samoocenie oraz poczuciu wyższości i wyjątkowości wykorzystują portal w celu pozyskania jak największej ilości uwagi i afirmacji. Starają się za wszelką cenę przykuć uwagę innych, dlatego zależy im na jak największej ilości komentarzy i polubień ich. Uwielbiają selfies, ale dzielą się tylko tymi, na których ich zdaniem prezentują się najlepiej na tle innych.

6. Neurotycy – zamieszczają posty głównie w postaci zdjęć

Użytkownicy, którzy są bardzo podatni na stres i często się denerwują, poszukują akceptacji, dlatego często publikują swoje zdjęcia. Są świadomi braku umiejętności komunikacyjnych, więc fotografie są dla nich sposobem na wyrażenie siebie. Pragnąc zaprezentować się w jak najlepszym świetle, najczęściej wstawiają fotki, na których wyglądają na szczęśliwych i towarzyskich. Nic więc dziwnego, że z niecierpliwością czekają na każdy komentarz.

Chociaż może się wydawać, że nasz wizerunek w mediach społecznościowych jest kreacją mającą niewiele wspólnego z rzeczywistością, fecebookowa aktywność może powiedzieć o nas więcej, niż nam się wydaje. Ważne jest nie tylko to, co zamieszczamy. Wymowne są również te informacje, których upublicznić nie chcemy.

Na temat Facebooka wypowiadają się nasi forumowicze. Sprawdź wątek "Czy Facebook odmienił coś w waszym życiu?".  

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze