Trwa ładowanie...

Fakty i mity na temat prostaty

Avatar placeholder
24.02.2020 22:49
Fakty i mity na temat prostaty
Fakty i mity na temat prostaty

Gruczoł prostaty to ważny narząd w męskim układzie rozrodczym. Mimo iż jest niewielkich rozmiarów (mniej więcej wielkości orzecha włoskiego), pełni ważną rolę. Główną funkcją prostaty jest produkowanie i transportowanie wydzieliny, która towarzyszy plemnikom podczas wytrysku. Prostata w 30 procentach zbudowana jest z tkanki mięśniowej, której skurcz umożliwia wypychanie spermy na zewnątrz. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o prostacie? Które informacje są tylko mitem, a które są prawdą?

spis treści

1. Cynk i likopen są dobre na wzmocnienie prostaty

Prawda. Ten śladowy pierwiastek jest szczególnie ważny w diecie każdego mężczyzny. Żaden inny organ nie potrzebuje takiej ilości cynku do prawidłowego funkcjonowania. Cynk reguluje poziom hormonów, które są odpowiedzialne za powiększenie gruczołu krokowego. Zatem każdy mężczyzna powinien włączyć do swojego jadłospisu produkty bogate w ten pierwiastek, np. nasiona dyni. Badania wykazały także, że dobry wpływ na prostatę mają nasiona palmy karłowatej, które obniżają poziom estrogenu i zmniejszają rozmiar prostaty. Inne badania wykazały, że likopen zawarty w pomidorach także pozytywnie działa na prostatę.

2. Choroby prostaty są dziedziczone i mężczyźni nie mają na nie wpływu

Fałsz. Nie można zaprzeczyć, że geny i wiek to najważniejsze czynniki powodujące powstawanie chorób prostaty, np. raka prostaty czy zapalenie prostaty. Jednak duże znaczenie ma także dieta. Okazuje się, że wegetarianie dużo rzadziej chorują na schorzenia gruczołu krokowego, a w Japonii te choroby prawie wcale nie występują. Badania udowodniły, że dieta bogata w tłuszcze zwierzęce umieszcza mężczyzn w grupie ryzyka. Zatem jadłospis bogaty w owoce, warzywa i ryby to bardzo ważny element profilaktyki raka prostaty.

3. Gruczoł prostaty powiększa się z wiekiem

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Prawda. Kiedy mały chłopiec przychodzi na świat prostata jest wielkości groszku. Gdy poziom testosteronu w organizmie wzrasta, prostata rośnie i ostatecznie osiąga wielkość kasztana lub orzecha włoskiego. Jednak po 40 roku życia prostata może znowu ulec niewielkiemu powiększeniu i jest to normalne. Czasami jednak powiększenie prostaty jest bardziej rozległe i wywołuje przykre objawy, takie jak odczuwanie parcia na pęcherz czy piekący ból przy oddawania moczu. Takie symptomy świadczą o chorobie i powinny skłonić mężczyznę do wizyty u lekarza.

4. Częste oddawanie moczu oznacza chorobę prostaty

Prawda. Częste oddawanie moczu, a także ostry lub piekący ból przy oddawaniu moczu, obecność krwi w moczu lub nasieniu, ból podczas ejakulacji, ból w dolnej części pleców lub w kroczu, obecność krwi w moczu lub nasieniu mogą świadczyć o zapaleniu prostaty lub nawet o nowotworze prostaty. Aby zdiagnozować rodzaj dolegliwości, lekarz musi zbadać pacjenta. Jeśli rutynowe badanie per rectum wykazuje jakieś nieprawidłowości, badanie krwi, biopsja lub usg prostaty jest zalecane, by potwierdzić diagnozę i rozpocząć leczenie prostaty.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze