Farbowanie włosów - zabieg w domu, wybór farby, pielęgnacja włosów
Wybór farby w stosunku do karnacji daje efekt równie precyzyjny, jak u fryzjera. Niezwykle istotna jest oczywiście farba do włosów – wybierz odpowiednią do karnacji, zwróć uwagę na jej odcień i formułę.
1. Farbowanie włosów - zabieg w domu
Farbowanie włosów w domu warto poprzedzić wyborem odpowiedniego tonera, który szybko się zmywa, a pozwala ocenić rzeczywisty odcień farby na włosach. Kolory prezentowane na opakowaniach farb, po zastosowaniu rzadko dadzą identyczny efekt, a włosy farbowane wyglądają w każdym przypadku inaczej.
Farbowanie włosów w domu nie jest skomplikowaną czynnością – wystarczy pamiętać o kilku zasadach, których standardowo przestrzega każdy fryzjer. Oto one:
- Zrób włosom kurację regenerującą i wygładzającą. Przygotowana farba koloryzująca do farbowania włosów wniknie równomiernie we włosy, dzięki temu unikniesz pojawienia się ciemniejszego zabarwienia w uszkodzonych partiach włosów.
- Nie myj włosów przed farbowaniem, wówczas wytworzy się w nich naturalny płaszcz lipidowy, który zabezpieczy włosy przed zbytnią ingerencją chemicznych składników zawartych w farbie.
- Jeśli wcześniej nie stosowałaś danej farby, zrób test uczuleniowy. Nanieś odrobinę preparatu na skórę (np. w zgięciu łokcia lub za uchem) i po kilku minutach spłucz wodą. Jeśli po 48 godzinach nie pojawi się zaczerwienienie, możesz nakładać farbę na włosy.
- Przed farbowaniem włosów zwróć uwagę, na jakie włosy nakłada się farbę. Niektóre aplikuje się na mokre, a inne na suche włosy.
- Użyj farby zaraz po wymieszaniu składników. Najlepsze właściwości barwiące zyskuje ona po 5-10 minutach, ponieważ po zetknięciu się cząsteczek barwnika z utleniaczem reakcja zachodzi błyskawicznie.
- Jeśli chcesz pozbyć się odrostów, nałóż farbę tylko na nie, a po 15 minutach rozprowadź grzebieniem po całych włosach. Trzymaj farbę tyle, ile zaleca producent.
- Podczas farbowania włosów nie przykrywaj głowy ciepłym ręcznikiem. Podwyższona temperatura może powodować przyspieszone reakcje chemiczne – w rezultacie możesz otrzymać niespodziewany efekt.
- Trzymaj mieszankę na włosach co do minuty. Jeśli zbyt wcześnie lub zbyt późno zmyjesz farbę, uzyskany kolor może różnić się od oczekiwanego.
- Dokładnie przeczytaj instrukcję na opakowaniu. Zawiera ona informację o tym, jak należy przygotować preparat i ile czasu powinno trwać farbowanie włosów.
- Jeśli masz długie włosy, kup dwa opakowania farby. Podczas farbowania włosów może okazać się, że mieszanki zabraknie, zatem lepiej przygotować się na taką niespodziankę.
KOLORYZACJA WŁOSÓW A CIĄŻA
Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne? Jakich farb należy używać, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i dziecka?
2. Farbowanie włosów - wybór farby
Podstawą farbowania włosów w domu jest odpowiedni dobór farby. Oto kilka wskazówek:
- Jeśli masz rozjaśnione włosy i chcesz je trochę przyciemnić (uzyskując naturalny blond lub brąz), istnieje prawdopodobieństwo, że kolor będzie miał zielonkawy odcień. Aby temu zapobiec, kup dwie farby (tego samego producenta) – jedną w oczekiwanym kolorze, zaś drugą – z dodatkiem czerwieni. Do wybranej farby do włosów dodaj 3-4 cm tej czerwonej, gdyż to zneutralizuje zielony refleks.
- Jeśli chcesz mieć rude włosy, a jesteś naturalną blondynką, zmniejsz proporcję czerwieni. Do farby dodaj odcień: „średni blond” lub „średni brąz” – unikniesz w ten sposób efektu wściekle rudych włosów, a kolor będzie trwały.
- Jeśli masz czarne farbowane włosy i pragniesz je rozjaśnić, powinnaś poddać się w salonie fryzjerskim zabiegowi dekoloryzacji włosów. W przeciwnym razie nowy kolor będzie raczej niewidoczny.
- Delikatne włosy są podatniejsze na rozjaśnienie niż grube. Skróć czas trzymania farby na włosach do 5 minut.
3. Farbowanie włosów - pielęgnacja włosów
Włosy po farbowaniu wyglądają wspaniale, jednak po pewnym czasie tracą blask i żywy odcień. Prawidłowa pielęgnacja włosów farbowanych i odpowiednio dobrane preparaty pozwalają na zachowanie trwałości i urody aż do kolejnego farbowania włosów. Pielęgnacja włosów farbowanych obejmuje:
- odżywki i szampony do włosów farbowanych (szampony mają w składzie wyciąg z kasztanowca, rumianku, które chronią kolor przed wypłukiwaniem),
- odżywki chroniące kolor i maseczki o właściwościach nawilżających i regenerujących,
- stosowanie nabłyszczaczów do włosów, kiedy włosy zaczynają blednąć.
Farbowane włosy będą sprawiać satysfakcję, jeśli zastosujesz odpowiednią pielęgnację po zabiegu koloryzującym.
Jak widać, farbowanie włosów w domu jest czynnością, którą może wykonywać każda kobieta. Jeśli sama masz problemy z farbowaniem, możesz poprosić koleżankę. Farbowanie w domu pozwoli ci zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.