Furuncle - rodzaje i leczenie
Furuncle to choroba polegająca na ropnym zapaleniu mieszka włosowego i jego najbliższego otoczenia. Znana jest także pod nazwą czyraki skórne i furunkuł. Choroba pojawia się tam, gdzie skóra narażona jest na tarcie lub wydziela obficie pot, tj. kark, plecy, grzbiety dłoni, pachwiny, także pośladki. Zmiany skórne powstałe w wyniku furfunkułu mogą mieć wielkość nawet 3 cm średnicy.
1. Rodzaje furuncli
Zapalenie mieszka włosowego pod postacią małego, bolącego guzka koloru czerwonego z pęcherzykiem ropnym rozpoczyna rozwój furunkułu. W środku pęcherzyka znajduje się włos, z którego później rozwija się czop martwiczy, oddzielający się od czyraka. Z powstałej zmiany wypływa ropa, a ubytek wypełnia się ziarniną.
Furuncle mogą występować pojedynczo lub w postaci mnogiej. Czyrak mnogi nosi nazwę karbunkułu. Swoim zasięgiem obejmuje on kilka lub kilkadziesiąt sąsiadujących ze sobą woreczków włosowych. Ponadto cechą charakterystyczną karbunkułu są jego częste nawroty, które występują szczególnie u cukrzyków. Dzieje się tak, ponieważ choroba zmniejsza odporność organizmu na zakażenia. Na rozwój choroby narażone są także osoby otyłei pracujące w złych warunkach higienicznych.
2. Leczenie furuncli
Leczenie czyraków skórnych polega na stosowaniu okładów ze środkiem odkażającym lub roztworu octanowinianu glinu. Po oddzieleniu się czopa stosuje się w celu odkażenia spirytus salicylowy, zaś na sam czop nakłada opatrunki z maści cynobrowosiarkowej lub maści z dodatkiem antybiotyku. Jeśli takie działanie nie przynosi zamierzonych skutków, wtedy należy bezzwłocznie udać się do lekarza, który przepisze antybiotyki i zadecyduje o dalszym sposobie leczenia.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.