Trwa ładowanie...

Furuncle - rodzaje i leczenie

Furuncle to choroba polegająca na ropnym zapaleniu mieszka włosowego i jego najbliższego otoczenia. Znana jest także pod nazwą czyraki skórne i furunkuł. Choroba pojawia się tam, gdzie skóra narażona jest na tarcie lub wydziela obficie pot, tj. kark, plecy, grzbiety dłoni, pachwiny, także pośladki. Zmiany skórne powstałe w wyniku furfunkułu mogą mieć wielkość nawet 3 cm średnicy.

spis treści

1. Rodzaje furuncli

Zapalenie mieszka włosowego pod postacią małego, bolącego guzka koloru czerwonego z pęcherzykiem ropnym rozpoczyna rozwój furunkułu. W środku pęcherzyka znajduje się włos, z którego później rozwija się czop martwiczy, oddzielający się od czyraka. Z powstałej zmiany wypływa ropa, a ubytek wypełnia się ziarniną.

Zobacz film: "Przebieg wizyty u dermatologa"

Czyrak
Czyrak

Stanowi zapalnemu mieszków towarzyszy wytworzenie tzn. czopa martwiczego.

zobacz galerię

Furuncle mogą występować pojedynczo lub w postaci mnogiej. Czyrak mnogi nosi nazwę karbunkułu. Swoim zasięgiem obejmuje on kilka lub kilkadziesiąt sąsiadujących ze sobą woreczków włosowych. Ponadto cechą charakterystyczną karbunkułu są jego częste nawroty, które występują szczególnie u cukrzyków. Dzieje się tak, ponieważ choroba zmniejsza odporność organizmu na zakażenia. Na rozwój choroby narażone są także osoby otyłei pracujące w złych warunkach higienicznych.

2. Leczenie furuncli

Leczenie czyraków skórnych polega na stosowaniu okładów ze środkiem odkażającym lub roztworu octanowinianu glinu. Po oddzieleniu się czopa stosuje się w celu odkażenia spirytus salicylowy, zaś na sam czop nakłada opatrunki z maści cynobrowosiarkowej lub maści z dodatkiem antybiotyku. Jeśli takie działanie nie przynosi zamierzonych skutków, wtedy należy bezzwłocznie udać się do lekarza, który przepisze antybiotyki i zadecyduje o dalszym sposobie leczenia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza