Furuncle

Furuncle to choroba polegająca na ropnym zapaleniu mieszka włosowego i jego najbliższego otoczenia. Znana jest także pod nazwą czyraki skórne i furunkuł. Choroba pojawia się tam, gdzie skóra narażona jest na tarcie lub wydziela obficie pot, tj. kark, plecy, grzbiety dłoni, pachwiny, także pośladki. Zmiany skórne powstałe w wyniku furfunkułu mogą mieć wielkość nawet 3 cm średnicy.

Rodzaje furuncli

Zapalenie mieszka włosowego pod postacią małego, bolącego guzka koloru czerwonego z pęcherzykiem ropnym rozpoczyna rozwój furunkułu. W środku pęcherzyka znajduje się włos, z którego później rozwija się czop martwiczy, oddzielający się od czyraka. Z powstałej zmiany wypływa ropa, a ubytek wypełnia się ziarniną.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Czyrak

Stanowi zapalnemu mieszków towarzyszy wytworzenie tzn. czopa martwiczego.

Furuncle mogą występować pojedynczo lub w postaci mnogiej. Czyrak mnogi nosi nazwę karbunkułu. Swoim zasięgiem obejmuje on kilka lub kilkadziesiąt sąsiadujących ze sobą woreczków włosowych. Ponadto cechą charakterystyczną karbunkułu są jego częste nawroty, które występują szczególnie u cukrzyków. Dzieje się tak, ponieważ choroba zmniejsza odporność organizmu na zakażenia. Na rozwój choroby narażone są także osoby otyłei pracujące w złych warunkach higienicznych.

Leczenie furuncli

Leczenie czyraków skórnych polega na stosowaniu okładów ze środkiem odkażającym lub roztworu octanowinianu glinu. Po oddzieleniu się czopa stosuje się w celu odkażenia spirytus salicylowy, zaś na sam czop nakłada opatrunki z maści cynobrowosiarkowej lub maści z dodatkiem antybiotyku. Jeśli takie działanie nie przynosi zamierzonych skutków, wtedy należy bezzwłocznie udać się do lekarza, który przepisze antybiotyki i zadecyduje o dalszym sposobie leczenia.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H. Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3715-9
  • Chorzelski T., Jabłońska S. Choroby skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-2430-7

Dermatologia

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Furuncle
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Furuncle
Furuncle

Czyrak

Czyrak

Stanowi zapalnemu mieszków towarzyszy wytworzenie tzn. czopa martwiczego.