Chorowałeś na COVID? Ryzyko groźnej choroby wzrasta o 45 proc.
Choć wszyscy chcieliby zapomnieć o pandemii COVID-19, to wirus wciąż daje o sobie znać. Eksperci nie mają złudzeń, że choroba, którą wywołuje wirus SARS-CoV-2, pozostanie z nami, co więcej infekcja może pozostawiać bolesną pamiątkę. Dowodzą tego najnowsze doniesienia ze świata nauki.
1. COVID sprzyja chorobom z autoagresji
Amerykański kardiolog, naukowiec i popularyzator wiedzy medycznej, dr Eric Topol, w czasie pandemii był zaangażowany w badania związane z wirusem SARS-CoV-2.
W niedawno opublikowanym komunikacie na swojej stronie internetowej przyznaje, że czas, jaki minął od początku pandemii, pozwolił na to, by odkryć kolejne intrygujące fakty na temat koronawirusa. Podkreśla, że gdy publikował swoją pracę na temat long COVID, brakowało jeszcze dowodów na to, że wirus może powodować choroby autoimmunologiczne.
Dr Topol mówi wprost, "to się teraz zmieniło". Powołuje się na trzy duże badania kohortowe, które potwierdzają "znacznie zwiększone ryzyko rozwoju różnorodnego spektrum nowych chorób autoimmunologicznych".
"Musimy lepiej zrozumieć, w jaki sposób rozregulowanie naszego układu odpornościowego, które może wystąpić w wyniku infekcji COVID (lub jeszcze rzadziej w wyniku szczepionki), można powiązać z poważną chorobą autoimmunologiczną" – pisze badacz.
2. 11 bolesnych schorzeń. Atakują skórę, stawy i narządy
Spośród aż 11 chorób o podłożu autoimmunologicznym kilka jest większości z nas dobrze znane. Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zwane kiedyś także artretyzmem i gośćcem, to choroba, która objawia się bólem i obrzękiem stawów nadgarstków, dłoni i stóp.
Według badaczy u osób, które przeszły COVID-19, ryzyko RZS jest aż o 45 proc. większe niż u tych, które nie chorowały. Druga bolesna choroba stawów, którą powiązano z koronawirusem, to zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK).
Ryzyko w związku z COVID-19 w przypadku ZZSK sięga 21 proc. Aż o 30 proc. zwiększa się też ryzyko rozwoju tocznia, choroby tkanki łącznej, która może objawiać się charakterystycznym wykwitem na skórze twarzy – rumieniem – w kształcie skrzydeł motyla. Toczeń rumieniowaty układowy może atakować nerki, serce, stawy, układ pokarmowy czy płuca.
The latest US #SARSCoV2 genomic surveillance indicates the HV.1 variant is on the move, with most growth advantage of those circulating https://t.co/jjl2AnOYb5 pic.twitter.com/DsCsNwF5Hn
— Eric Topol (@EricTopol) October 13, 2023
Aż o 38 proc. po COVID-19 może wzrastać ryzyko także łuszczycy, choroby skóry, która manifestuje się charakterystycznymi zmianami w postaci czerwonawej łuski na łokciach, kolanach, skórze głowy i dolnej części pleców. Choroba powoduje świąd, a także nadwrażliwość skóry na ból.
Inne choroby autoimmunologiczne, które badania powiązały z SARS-CoV-2, to:
- zespół Sjögrena – ryzyko po COVID wyższe o 26 proc.,
- zapalenie naczyń – ryzyko wyższe o 26 proc.,
- zapalenie skórno-mięśniowe (DM – dermatomyositis) – ryzyko wyższe o 20 proc.,
- twardzina układowa – ryzyko wyższe o 20 proc.,
- mieszana choroba tkanki łącznej – ryzyko wyższe o 20 proc.,
- polimialgia reumatyczna – ryzyko wyższe o 20 proc.,
- choroba Behçeta – ryzyko wyższe o 19 proc.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.