Trwa ładowanie...

Fenistil – skład, produkty, działanie i zastosowanie

Fenistil to lek, który zawiera substancję czynną należącą do grupy substancji zwanych przeciwhistaminowymi. Ma działanie przeciwalergiczne i przeciwświądowe. Można go kupić bez recepty w aptece, w postaci żelu i kropli. Co warto o nim wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest Fenistil?

Fenistil to lek przeciwhistaminowy o działaniu przeciwalergicznym, który zawiera dimetynden, lek przeciwhistaminowy I generacji, blokujący łączenie się histaminy z receptorami. Jest dostępny w postaci żelu do stosowania zewnętrznego oraz kropli do stosowania doustnego.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

2. Fenistil żel

Fenistil żel to lek, który łagodzi swędzenie i uczucie pieczenia wywołane ukąszeniami owadów, drobnymi oparzeniami (oparzenia powierzchowne I. stopnia), oparzeniami słonecznymi, pomaga również na pokrzywkę i wysypki. Stosuje się go miejscowo, bezpośrednio na skórę. Jego cena, w zależności od wielkości tubki, wynosi od 15 do 25 złotych.

Substancją czynną leku jest maleinian dimetindenu. Jeden gram żelu zawiera 1 mg maleinianu dimetyndenu. Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to chlorek benzalkoniowy, wersenian sodu, karbopol, glikol propylenowy, wodorotlenek sodu 30 % i woda oczyszczona.

Jak działa Fenistil w postaci żelu? Preparat szybko wnika w głąb skóry i przynosi ulgę. Substancja czynna Fenistilu, maleinian dimetindenu, uniemożliwia histaminie wiązanie z receptorami. Nie tylko działa przeciwhistaminowo (blokując działanie histaminy, czyli substancji uwalnianej przez organizm w reakcjach alergicznych), ale chłodzi i koi skórę. Przynosi szybką ulgę i ma miejscowe działanie znieczulające. Nie zawiera alkoholu, substancji zapachowych ani barwników. Jest bezpieczny, dlatego można go stosować zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Zastosowanie żelu Fenistil

Fenistil żel należy stosować 2-4 razy dziennie na zmienioną chorobowo lub swędzącą skórę. Jeśli objawy nie ustąpią po upływie tygodnia, należy skonsultować się z lekarzem.

Należy unikać używania go u małych dzieci na duże obszary skóry, szczególnie w przypadku zranień czy stanów zapalnych skóry. Przed zastosowaniem produktu zawsze należy zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na ulotce dołączonej do opakowania.

4. Fenistil krople

Fenistil krople to lek przeciwhistaminowy, który łagodzi wysypkę, świąd, katar sienny i nieżyt nosa (katar, kichanie, swędzenie nosa), swędzenie i łzawienie oczu oraz objawy alergii skórnych, takie jak podrażnienia spowodowane wysypką. Zmniejsza również obrzęk. Stosuje się go doustnie. Fenistil krople blokuje działanie histaminy, która jest substancją uwalnianą w organizmie podczas reakcji alergicznych.

Fenistil krople są przeznaczone dla dzieci i dorosłych, nie zawierają alkoholu ani barwników, a ich dozowanie jest bardzo proste.

Substancją czynną preparatu Fenistil krople jest maleinian dimetyndenu. Jeden mililitr leku Fenistil krople zawiera 1 mg maleinianu dimetyndenu. Pozostałe składniki leku to: glikol propylenowy, kwas benzoesowy, disodu edetynian, disodu fosforan dwunastowodny, kwas cytrynowy jednowodny, sacharyna sodowa, woda oczyszczona.

5. Zastosowanie kropli Fenistil

Krople Fenistil stosuje się w przypadku pojawienia się objawów:

 • chorób alergicznych, takich jak pokrzywka, świąd w przebiegu atopowego zapalenia skóry, alergicznego wyprysku kontaktowego, wyprysku endogennego,
 • sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (katar sienny),
 • przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (uczulenie na kurz domowy czy sierść zwierząt),
 • alergii pokarmowych,
 • alergii polekowych,
 • towarzyszących chorobom zakaźnym (np. świąd przy ospie),
 • pojawiających się po ukąszeniu owadów,
 • występujących podczas odczulania.

6. Dawkowanie kropli Fenistil

Jak stosować krople Fenistil? Dorośli i dzieci od 12. roku życia przyjmują od 20 do 40 kropli trzy razy dziennie. W przypadku dzieci od 1. do 12 lat zalecana dawka dobowa wynosi 2 krople na kg masy ciała na dobę, podzielona na trzy dawki. Kropli Fenistil nie należy podawać niemowlętom, chyba że lek zostanie przepisany przez lekarza. Wówczas dawka wynosi 2 krople na kg masy ciała na dobę, podzielone na trzy dawki.

Jakie choroby przenoszą komary?
Jakie choroby przenoszą komary? [7 zdjęć]

Ugryzienie przez zakażonego owada u niektórych nie wywołuje żadnych objawów, u innych może być przyczyną

zobacz galerię

Fenistil dla dzieci należy podawać:

 • w butelce, bezpośrednio przed karmieniem (pokarm musi być letni),
 • na łyżeczce, w postaci nierozcieńczonej.

Nie wolno również przekraczać zalecanej dawki. Nie należy poddawąć leku działaniu wysokich temperatur.

Istnieją również przeciwwskazania do stosowania preparatu. To na przykład nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią. Warto pamiętać, że niektóre choroby i okoliczności medyczne mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. To dlatego zawsze należy przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania. Cena kropli Fenistil nie przekracza zwykle 20 złotych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza