Flumycon – skład leku, dawkowanie, skutki uboczne
Flumycon to lek to przeciwgrzybiczy z grupy pochodnych triazolu do stosowania ogólnego. Występuje w postaci syropu oraz kapsułek. Stosuje się go w przypadku zakażeń grzybiczych jamy ustnej, przełyku, nosa i gardła.
1. Flumycon – skład leku
Substancją czynną preparatu Flumycon jest flukonazol, chemioterapeutyk z grupy pochodnych triazolu o działaniu przeciwgrzybiczym. Jest to związek hamujący rozwój grzybów chorobotwórczych. Działanie flukonazolu prowadzi do śmierć komórki grzyba.
Flukonazol po podaniu doustnym dobrze się wchłania i nie jest zaburzone przez spożycie pokarmu. W tkankach zrogowaciałych (skóra, naskórek, paznokcie) uzyskuje stężenie większe niż w osoczu. Przenika również do mleka kobiet karmiących.
2. Flumycon – dawkowanie
Preparat Flucymon ma postać kapsułek lub syropu. Przeznaczony jest do stosowania doustnego, niezależnie od posiłków. Preparat należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie wolno zwiększać dziennej dawki leki z uwagi na realne zagrożenie życia i zdrowia.
Lek Flucymon jest dostępny również w postaci roztworu do wlewów dożylnych. O drodze podania decyduje indywidualnie lekarz, biorąc pod uwagę wiek i stan pacjenta. W przypadku konieczności zmiany drogi podania nie ma konieczności modyfikacji dawkowania.
3. Flumycon – skutki uboczne
Nie należy stosować leku Flumycon jeżeli którykolwiek z jego składników wywołuje uczulenie. Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu Flumycon. Preparatu Flumycon nie należy stosować w leczeniu grzybicy skóry owłosionej głowy. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z zaburzeniami czynności wątroby. Jego działanie może doprowadzić do jej uszkodzenia.
To musisz wiedzieć:
Jeżeli po pewnym czasie stosowania leku Flumycon pojawią się objawy mogące świadczyć o zaburzeniu czynności wątroby, takie jak: zmęczenie, złe samopoczucie, ciemny mocz, jasny stolec, żółtaczka, nudności lub wymioty czy brak apetytu, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, gdyż konieczne może być zaprzestanie stosowania preparatu.
Sporadyczne stosowanie preparatu Flumycon może być związane z wystąpieniem ciężkich reakcji nadwrażliwości typu anafilaktycznego lub ciężkich zmian skórnych.
Przystępując do prowadzenia pojazdów, należy wziąć pod uwagę, że preparat Flumycon może niekiedy powodować wystąpienie zawrotów głowy lub drgawek.
Nie należy stosować leku Flumycon w czasie ciąży, gdyż odkłada się on w organizmie matki i może powodować uszkodzenie płodu.
Ponadto stosując lek Flumycon mogą pojawić się dolegliwości takie jak: ból głowy, ból brzucha, wymioty, biegunka, nudności, wysypka, zmiana apetytu, bezsenność, senność, drgawki, parestezje, zawroty głowy, zmiana smaku, zawroty głowy pochodzenia obwodowego, zaparcia, niestrawność, wzdęcia, suchość w jamie ustnej, pokrzywka, świąd, zwiększona potliwość, ból mięśni, zmęczenie, złe samopoczucie, gorączka.
Wszystkie zaobserwowane negatywne objawy stosowania leku Flumycon należy zgłosić lekarzowi, który może zmienić dawkowanie preparatu lub przepisze inny preparat.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.