FOMO – uzależnienie od dostępu do informacji

O FOMO mówi się już dzisiaj jako o chorobie cywilizacyjnej. Jest symbolem XXI wieku. To przeraźliwy lęk przed utratą istotnej informacji. Czy FOMO to już uzależnienie?

Zobacz film: "Rośnie problem uzależnienia od smartfonów i internetu"

spis treści

1. FOMO – co to jest?

FOMO (ang. fear of missing out) to strach przed tym, że ominie nas coś niezwykle istotnego. Boimy się, że umkną nam ważne informacje i wiadomości. Paradoksalnie FOMO wiąże się też z ich nadmiarem. Komunikaty odbieramy zewsząd i nie potrafimy weryfikowac ich pod kątem przydatności w codziennym życiu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Objawy FOMO

Zjawisko FOMO można w zasadzie obserwować dosłownie wszędzie – w komunikacji miejskiej, na przystankach, a nawet w miejscu pracy i szkole. To nieustanne zerkanie w ekran smartfona, sprawdzanie powiadomień, logowanie się na portalach społecznościowych czy odwiedzanie portali informacyjnych. Telefon zabieramy do łazienki, mamy go nieustannie pod ręką w trakcie spotkania z przyjaciółmi czy rodziną. Nigdy go nie wyłączamy, a w razie potrzeby – jedynie wyciszamy, włączając alarm wibracyjny, by kontrolować nadchodzące powiadomienia. Kiedy je otrzymujemy, odczuwamy natychmiastową potrzebę sprawdzenia, kto i czego chce.

3. FOMO – uzależnienie, z którym trzeba walczyć

Internet i urządzenia mobilne są dziś powszechne. Korzysta z nich niemal każdy. Nie można zaprzeczyć, że usprawniają one wiele codziennych czynności. Osoby młode jednak bardzo łatwo wpadają w pułapkę wirtualnego świata. Są bardzo aktywni na portalach społecznościowych, gdzie dzielą się swoim życiem prywatnym z innymi. Regularnie również sprawdzają, co dzieje się u ich znajomych, nawet tych, z którymi w świecie rzeczywistym od lat nie mieli kontaktu. Nic zatem dziwnego, że zjawisko FOMO interesuje psychologów coraz bardziej.

Dziwne uzależnienia gwiazd
Dziwne uzależnienia gwiazd [10 zdjęć]

Katy Perry przyznaje się do niezwykłej dbałości o swoje zęby. Ogólnie nie ma w tym nic dziwnego, jednak...

zobacz galerię

Uzależnienie od internetu – FOMO jest również tego przykładem – to rosnący problem wśród młodzieży i młodych dorosłych. Bardzo szybko tracą kontrolę na ilością informacji, które do nich docierają, bo te pojawiają się w zastraszającym tempie, ale też bardzo szybko się dezaktualizują. Zachwiana została hierarchia między tym co istotne, a tym co zupełnie nie powinno nas interesować. Chłoniemy wszystko, coraz bardziej zanurzając się w informacyjnym chaosie. W przypadku FOMO czujemy strach na samą myśl o tym, że coś ważnego może nas ominąć i jako jedni z pierwszych tego nie zobaczymy. Chcemy być na bieżąco za wszelką cenę.

FOMO to też zjawisko związane z faktem, że nie ma już w naszym świecie miejsca na nudę. Wykorzystujemy każdą wolną chwilę – stanie w korku, oczekiwanie na przyjazd autobusu czy stanie w kolejce po pieczywo – na sprawdzanie wiadomości na smartfonie. Nie potrafimy w inny sposób zagospodarować swojego czasu, nie potrafimy rozmawiać z drugim człowiekiem. To jeden z poważniejszych problemów dzisiejszego świata, który jest bardo dynamiczny i – wbrew pozorom – aspołeczny.

FOMO to strach przed tym, że ominie nas coś niezwykle istotnego.
FOMO to strach przed tym, że ominie nas coś niezwykle istotnego. (123RF)

4. Czy FOMO się leczy?

FOMO nie jest chorobą, a jedynie zjawiskiem, które coraz bardziej się rozpowszechnia. Istotne jest przede wszystkim uświadomienie sobie problemu. Warto nauczyć się również filtrować docierające do nas informacje. Bardzo pomocne okazuje się w tym względzie uświadomienie sobie ilości czasu, jaki spędza się na portalach społecznościowych czy zerkając na powiadomienia. Szybko okaże się, że mowa nie o minutach, a o godzinach. Dobrym pomysłem jest wyłącznie powiadomień lub włączanie ich jedynie raz dziennie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy