Trwa ładowanie...

Foniatra-audiolog- kim jest, jakie choroby leczy, jak wygląda wizyta

Foniatra to lekarz specjalizujący się w zakresie chorób narządów słuchu oraz głosu. Foniatria i audiologia to dziedzina otolaryngologii, która zajmuje się procesami wytwarzania dźwięków mowy, a także diagnozowaniem i leczeniem schorzeń głosu, języka i mowy. W gabinecie foniatry-audiologa diagnozuje się między innymi guzki głosowe, przewlekłe zmiany krtani, wady wymowy, czy zmiany nowotworowe w obrębie krtani.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Kim jest foniatra-audiolog?

Foniatra-audiolog to specjalista, który zajmuje się chorobami narządów słuchu i głosu. Foniatria i audiologia to specjalność lekarska w ramach otorynolaryngologii, która skupia się zaburzeniach i schorzeniach mowy, głosu, a także chorobach narządu słuchu.

Należy podkreślić, że w większości przypadków lekarze audiolodzy są jednocześnie specjalistami z dziedziny foniatrii, ponieważ studenci wyżej wymienionych kierunków (audiologia i foniatria) uczęszczają na zajęcia w ramach jednej specjalizacji.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Foniatra-audiolog – jakie choroby leczy?

Foniatra-audiolog pomaga walczyć z takimi problemami, jak:

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Jak wygląda wizyta u lekarza foniatry-audiologa?

Wizyta u foniatry-audiologa bazuje przede wszystkim na szczegółowym wywiadzie lekarskim. Osoba, która udaje się do gabinetu foniatryczno-audiologicznego powinna pamiętać o pewnych zaleceniach. W dniu wizyty należy unikać słuchania muzyki na słuchawkach. Dodatkowo, należy unikać ekspozycji na głośne dźwięki.

Foniatra-audiolog zazwyczaj pyta pacjenta o przebyte choroby, a także choroby występujące w rodzinie. Badanie fizykalne polega na dokładnym obejrzeniu przewodu słuchowego, trąbki słuchowej, nosa, błony bębenkowej, strun głosowych. W wielu przypadkach lekarz przeprowadza również tzw. próbę Schwabacha, próbę Webera, a także badanie akumetryczne.

Niektórzy pacjenci poddawani są również audiometrii tonalnej, videonystagmografii, badaniu rezonansem magnetycznym.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.