Foniatra-audiolog - kim jest, jakie choroby leczy, jak wygląda wizyta
Foniatra to lekarz specjalizujący się w zakresie chorób narządów słuchu oraz głosu. Foniatria i audiologia to dziedzina otolaryngologii, która zajmuje się procesami wytwarzania dźwięków mowy, a także diagnozowaniem i leczeniem schorzeń głosu, języka i mowy. W gabinecie foniatry-audiologa diagnozuje się między innymi guzki głosowe, przewlekłe zmiany krtani, wady wymowy, czy zmiany nowotworowe w obrębie krtani.
1. Kim jest foniatra-audiolog?
Foniatra-audiolog to specjalista, który zajmuje się chorobami narządów słuchu i głosu. Foniatria i audiologia to specjalność lekarska w ramach otorynolaryngologii, która skupia się zaburzeniach i schorzeniach mowy, głosu, a także chorobach narządu słuchu.
Należy podkreślić, że w większości przypadków lekarze audiolodzy są jednocześnie specjalistami z dziedziny foniatrii, ponieważ studenci wyżej wymienionych kierunków (audiologia i foniatria) uczęszczają na zajęcia w ramach jednej specjalizacji.
2. Foniatra-audiolog – jakie choroby leczy?
Foniatra-audiolog pomaga walczyć z takimi problemami, jak:
- wady wymowy,
- opóźniony rozwój mowy,
- choroby narządu słuchu,
- afonia, nazywana również bezgłosem,
- choroby narządu mowy,
- niedosłuch,
- głuchota,
- zaburzenia połykania,
- zaburzenia równowagi,
- zatkanie przewodu słuchowego,
- zacinanie się podczas mówienia,
- zaburzenia głosu związane z konkretnymi zawodami (np. zaburzenia występujące u nauczycieli, wokalistów lub aktorów, np. polipy, guzki, niedowład mięśni z niedomykalnością fonacyjną),
- zaburzenia głosu związane z konkretnymi schorzeniami neurologicznymi (mogą one wystąpić u pacjentów z nadpobudliwością lub krzykliwością),
- zmiany przedrakowe i nowotworowe krtani,
- przewlekłe zmiany zapalne i przerostowe krtani.
3. Jak wygląda wizyta u lekarza foniatry-audiologa?
Wizyta u foniatry-audiologa bazuje przede wszystkim na szczegółowym wywiadzie lekarskim. Osoba, która udaje się do gabinetu foniatryczno-audiologicznego powinna pamiętać o pewnych zaleceniach. W dniu wizyty należy unikać słuchania muzyki na słuchawkach. Dodatkowo, należy unikać ekspozycji na głośne dźwięki.
Foniatra-audiolog zazwyczaj pyta pacjenta o przebyte choroby, a także choroby występujące w rodzinie. Badanie fizykalne polega na dokładnym obejrzeniu przewodu słuchowego, trąbki słuchowej, nosa, błony bębenkowej, strun głosowych. W wielu przypadkach lekarz przeprowadza również tzw. próbę Schwabacha, próbę Webera, a także badanie akumetryczne.
Niektórzy pacjenci poddawani są również audiometrii tonalnej, videonystagmografii, badaniu rezonansem magnetycznym.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.