Formalności po urodzeniu dziecka
Najważniejsze formalności po urodzeniu dziecka sprowadzają się do zgłoszenia potomka do urzędu stanu cywilnego, gdzie otrzyma akt urodzenia oraz PESEL. Rejestracja urodzenia dziecka w coraz rzadszych przypadkach należy do rodziców, gdyż większość kobiet rodzi w szpitalach, które są zobowiązane do zgłoszenia urodzenia dziecka. Są jednak sytuacje, w których kobieta nie może lub nie chce rodzić w szpitalu. Wtedy trzeba wiedzieć, jak zająć się sformalizowaniem narodzin potomka.
1. Gdzie zgłosić urodzenie dziecka?
Obecnie odpowiedzialność za zgłoszenie urodzenia się dziecka spoczywa na szpitalu, w którym dziecko się urodziło. Do urzędu stanu cywilnego, przypisanego do miejsca, gdzie znajduje się szpital, wysyłane jest pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka. Aby otrzymać akt urodzenia dziecka, można zgłosić się do urzędu stanu cywilnego najpóźniej do czternastu dni po urodzeniu się dziecka. Taką informację zgłasza się ustnie, podając także imię lub imiona dziecka. Do tego dołącza się ewentualnie podanie o dodatkowy odpis lub odpisy aktu urodzenia. Każdy odpis aktu urodzenia kosztuje 22 zł.
Do wglądu należy przy sobie mieć także:
- dowody osobiste rodziców,
- jeśli dziecko jest ślubne: skrócony odpis aktu małżeństwa rodziców,
- jeśli matka jest panną: skrócony odpis aktu urodzenia matki,
- jeśli matka jest rozwiedziona: skrócony odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie,
- jeśli matka jest wdową: skrócony odpis aktu małżeństwa i zgonu męża. W przypadku
samotnej matki do aktu urodzenia może być wpisany ojciec dziecka, jeśli uzna ojcostwo lub zostanie mu to udowodnione drogą sądową. Wszystkie te dokumenty są potrzebne, jeśli urodzenie dziecka jest zgłaszane w innym urzędzie niż tym, w którym zostały wydane.
Poinformować urząd stanu cywilnego o narodzinach może:
- matka dziecka,
- ojciec dziecka,
- osoba obecna przy porodzie,
- położna lub lekarz,
- szpital, w którym odbył się poród.
Jeśli narodziny zgłasza osoba obecna przy porodzie, musi mieć upoważnienie podpisane przez oboje rodziców dotyczące imienia lub imion dziecka. Od upoważnienia urząd pobiera opłatę kilkunastu złotych. Zgłoszenie narodzin dziecka powinno się odbyć w odpowiadającym miejscu zamieszkania urzędzie stanu cywilnego. Jeśli urząd stanu cywilnego, w którym urodziło się dziecko, nie jest przypisany do miejsca, gdzie mieszkają rodzice, dopuszczalne jest, aby rodzice zgłosili urodzenie dziecka w miejscu swojego zameldowania.
Jeżeli dziecko urodzone zostanie na polskim statku lub w samolocie, rejestracja urodzenia dziecka powinna mieć miejsce w warszawskim Urzędzie Stanu Cywilnego dzielnicy Śródmieście. Maksymalnie 30 dni po zgłoszeniu narodzin dziecka, dziecko drogą urzędową otrzyma numer PESEL.
2. Co zawiera akt urodzenia?
Pełny akt urodzenia powinien zawierać następujące informacje:
- imię lub imiona dziecka,
- nazwisko dziecka,
- płeć dziecka,
- miejsce urodzenia,
- datę urodzenia,
- nazwisko i imię ojca,
- nazwisko, nazwisko rodowe i imię matki,
- miejsce zamieszkania obojga rodziców,
- imię, nazwisko i miejsce zamieszkania osoby, która zgłosiła narodziny lub informacje o szpitalu, który zgłasza narodziny.
Wydanie aktu urodzenia, tak jak i rejestracja urodzenia dziecka, odbywa się od ręki.
3. Dalsze formalności po urodzeniu dziecka
Po zarejestrowaniu dziecka w urzędzie stanu cywilnego trzeba załatwić jeszcze kilka formalności:
- zameldować dziecko w miejscu zamieszkania,
- zgłosić dziecko do spółdzielni mieszkaniowej (jeśli rodzice mieszkają w mieszkaniu spółdzielczym),
- zgłosić dziecko do przychodni i wybrać dla niego lekarza,
- zgłosić dziecko do ZUS-u.
Aby otrzymać becikowe, należy w terminie do roku od urodzenia dziecka złożyć wniosek. Składa się go tam, gdzie wypłacane są świadczenia rodzinne, czyli w urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej. Trzeba ze sobą wziąć dowód osobisty, skrócony odpis aktu urodzenia, oświadczenie, że nie zostało jeszcze pobrane becikowe oraz PESEL dziecka. W przypadku ubogich rodzin, zarabiających 504 zł na jednego członka rodziny, można się ubiegać o tzw. dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. W niektórych gminach jest także dostępne becikowe samorządowe.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.